UWAGA!

Kino Światowid: DKF. Wojna Restrepo

2011-06-28
Aktualizowany 2011-06-28 22:30
 
mat. prasowe dystrybutora filmu
mat. prasowe dystrybutora filmu

W najbliższy czwartek, 30 czerwca w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie Światowid pokazany zostanie dokument „Wojna Restrepo". Początek seansu o godz. 19. Dla naszych Czytelników mamy pięć podwójnych zaproszeń na film. Sprawdź, czy wygrałaś/wygrałeś.

Restrepo jest jednym z nielicznych filmów we współczesnej kinematografii, w której zarówno kule jak i wznoszony przez nie obłoczek kurzu tuż przy nogach stojącego żołnierza są do bólu prawdziwe. Tim Hetherington, fotograf z laurem World Press Photo i Sebastian Junger, autor przeniesionej na ekran morskiej odysei rybackiego kutra - Gniew oceanu towarzyszą przez 15 miesięcy plutonowi marines w zagubionej w górach Afganistanu dolinie Korengal, zwanej inaczej Doliną Śmierci, gdyż zginęło w niej więcej Amerykanów niż w jakimkolwiek innym punkcie afgańskiego konfliktu. Przez 5 lat wojny, toczonej na 27 km kwadratowych ziemi, poniosło śmierć prawie 50 żołnierzy. Wojny o tyle bezsensownej, że wojsko wycofano z doliny w kwietniu 2010 r., mimo iż miejsce to jest ważnym kanałem przerzutowym broni z pobliskiego Pakistanu. Jednak nie wielka polityka, ale dynamika relacji między uczestnikami konfliktu interesuje Jungera i Hetheringtona najbardziej. Film zaczyna się standardowym - „Nie wiem, po co tu jesteśmy" i kończy „Kiedy słyszę słowo Restrepo, nie myślę o bazie, do której ta nazwa przylgnęła, ale o przyjacielu, o sanitariuszu Juanie Restrepo". Jest to film o braterstwie broni.
       Scenariusz i reżyseria: Tim Hetherington, Sebastian Junger. USA, 2011.
      
       Nagrody, jakie zdobył film to m.in. Satelita 2010 (nagroda Międzynarodowej Akademii Prasowej za najlepszy film dokumentalny) i Grand Prix Sudance 2010.
       Podwójne zaproszenia na DKF wygrali: Bartosz Kamiński, Aleksandra Jarecka, Iwona Dąbrowska, Wojtek Gładczyński, Kamila Czachorowska. Potwierdzenia wysłaliśmy mailem.
      
      
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)