UWAGA!

Koncert promujący pierwszą płytę EOK

 
Koncert promujący pierwszą płytę EOK

„Mercadante, Doppler, Karłowicz” to tytuł pierwszej płyty Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W piątek 30 marca EOK zaprasza do Centrum Sztuki Galeria EL na pierwszy koncert promujący tę płytę. Dla naszych Czytelników mamy podwójne zaproszenie. Sprawdź, czy wygrałaś.

Elbląska Orkiestra Kameralna oraz wybitni soliści: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz i dyrygenci: Marzena Diakun, Marcin Sompoliński, nagrywali tę płytę późną jesienią ubiegłego roku. Wydała ją renomowana firma fonograficzna „Dux”.
       Pierwsza płyta EOK jest szansą na wypromowanie się naszej Orkiestry w Polsce i Europie. Wybrano na nią utwory dające możliwość zaprezentowania pełni swoich możliwości Orkiestrze („Serenada” Mieczysław Karłowicza) oraz solistom – flecistom Łukaszowi Długoszowi i Agacie Kielar-Długosz, muzykom cieszącym się w Europie niekwestionowaną sławą.
       Koncert e-moll Saveria Mercadantego (1795-1870) jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych utworów wczesnoromantycznych na flet i orkiestrę. Andante i Rondo op. 25 oraz Duettino hongrois op. 36 to kameralne kompozycje pochodzącego ze Lwowa Alberta Franza Dopplera (1821-1883), który rozpoczynał karierę muzyczną jako flecista (podobnie jak Mercadante). Pół wieku młodszy od Mercadantego i Dopplera Mieczysław Karłowicz (1876-1909) to już muzyka neoromantyzmu. Serenadę na smyczki op. 2 skomponował w 1897 r.
      
       Łukasz Długosz uznawany za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji, jest zwycięzcą siedemnastu prestiżowych konkursów międzynarodowych. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Wiedniu, Berlinie, Monachium i Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk czy Helmuth Rilling.
       Agata Kielar-Długosz jest laureatką wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Europie oraz USA, wielokrotnie zapraszano ją do prawykonań koncertów dedykowanych jej przez polskich i zagranicznych kompozytorów. Marcin Sompoliński występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, towarzysząc wybitnym solistom (Konstanty Andrzej Kulka, Jadwiga Kotnowska, Elżbieta Chojnacka, Wiesław Ochman, Malcolm Bilson). Od 2008 r. jest stałym dyrygentem niemieckiej orkiestry Concerto Brandenburg, specjalizującej się w wykonywaniu muzyki klasycznej na instrumentach historycznych.
       Elbląskiej Orkiestry Kameralnej nie trzeba Państwu przedstawiać. Swą pierwszą płytę EOK nagrała w składzie:
       I Skrzypce: Paweł Kukliński – koncertmistrz, Anita Jarzębska, Ewa Kaszuba, Tomasz Siarkiewicz, Marta Kołodziejska
       II Skrzypce – Szymon Morus, Beata Wojtowicz-Rodak, Anna Miszkurka, Katarzyna Przyborowska, Aleksandra Kubala
       Altówki – Michał Piwowarczyk, Aneta Szybowicz, Miłosz Pluta, Joanna Kaszubska
       Wiolonczele – Mariusz Mruczek, Aneta Wądołowska, Milena Olewniczak
       Kontrabasy – Damian Wdziękoński, Małgorzata Kruszyńska.
      
       Podwójne zaproszenie na koncert wygrała Anna Kwaśniak-Górska. Potwierdzenie wysłaliśmy mailem.
      
opr.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)