UWAGA!

Covid na wakacyjnej fali

 Elbląg, Covid na wakacyjnej fali
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Od piątku rozpoczną się szczepienia czwartą dawką dla najbardziej narażonych na zachorowanie osób – poinformował dzisiaj (21 lipca) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Ta fala w porównaniu do poprzednich fal, wydaje się, że ma przebieg potwierdzający tezę, że ta dolegliwość zakażeń, zachorowań na covid, jest coraz mniejsza - przyznał dziś Adam Niedzielski, minister zdrowia. Dziś odnotowano w kraju 2999 zakażeń, skala wzrostu zakażeń z tygodnia na tydzień to ok. 60 proc. Zgodnie z prognozami MZ "szczyt letniej fali" ma przypaść na drugą połowę sierpnia, liczba zakażeń dziennych miałaby wtedy wynosić 8-10 tys. Jak podkreślał Niedzielski, w państwach europejskich, które mają za sobą letnie koronawirusowe przesilenie, nie wprowadzano obostrzeń. Dzieje się tak w związku z tym, że społeczności są już bardziej odporne na przypadki ciężkiego przebiegu COVID-19

- Państwa europejskie (...) prowadzą taką politykę walki z pandemią, której celem jest głównie ochrona osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg covid – mówił minister zdrowia. Chodzi o seniorów i osoby mające problemy zdrowotne. Podobnie ma być w Polsce. W związku z tym od jutra (22 lipca) zostaje wprowadzona możliwość przyjęcia drugiej dawki przypominającej szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia (po 150 dniach od przyjęcia pierwszej dawki przypominającej) i dla osób po 60. roku życia i tych z obniżoną odpornością od 12. roku życia (po 120 dniach od przyjęcia dawki przypominającej). Dodajmy, że pierwszą dawkę przypominającą od jutra będzie można przyjąć już po 90 dniach. E-skierowania na szczepienie mają być dostępne od północy.

W Polsce jest obecnie 1100 hospitalizacji w związku z koronawirusem, w szczycie tej "szóstej fali" rządzący spodziewają się 3 tys. hospitalizacji, ale nie są to zachorowania tak poważne, jak było wcześniej. Minister przyznał, że obecnie liczba testów jest mniejsza niż dawniej, ale hospitalizacji również jest mniej. Zalecał osobom z grup szczególnie narażonych na ciężkie zachorowania zasadę DDM: dezynfekcję, dystans, maseczki.

Dzienne statystyki covidowe przedstawiają się dziś (21 lipca) następująco. 2999 zakażeń (495 to ponowne zakażenia), 6 przypadków śmiertelnych (5 zmarłych miało choroby współistniejące), 1 osoba na kwarantannie, 9455 wykonanych testów. Dodajmy, że w warmińsko-mazurskim odnotowano łącznie 123 zakażenia i przeprowadzono 493 testy.

W Elblągu jest dziś 10 nowych zakażeń i 2 ponowne. W mieście wykonano 30 testów. W powiecie jest jedno nowe zakażenie i 3 ponowne, wykonano 9 testów. Podczas dzisiejszej konferencji mówiono o możliwości zwiększenia liczby zakażeń w okresie jesiennym i możliwościach bezpłatnego testowania u lekarzy rodzinnych.

Mapa z punktami szczepień znajduje się na stronach rządowych.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Państwa europejskie dbają o ludzi zarówno na wakacjach, w pracy i w domu! Tutaj samowolka, zaklamywanie danych i robta vo vhceta!albo zdechnuesz albo dogorywasz w szpitalnym bajzlu!
 • Imponujący wynik 10tys prognozowanych zakażeń III lata tej pandemii. Szczepionki można sobie w buty wsadzić.
 • Sam sobie noś maseczki geniuszu.
 • A potem zrobi się zimniej, jesień zrobi swoje i modelowo z 10tys zrobi się 30tys. Okaże się, że wrócą namioty, wymazy, szpitale na stadionach.
 • Och kochany Covid znowu powraca, będzie znowu na co zganiać - lenistwo, zamykanie urzędów, szkół, przedszkoli siedzenie w domu, a właściwie areszt domowy praca on line, no I maski koniecznie maski, które chronią przed tą zarazą, i pomagają jak umarłemu kadzidłociekawe, że nikt się nie interesuje tą produkcją virusa, genetycznie wciąż modyfikowanego, dlaczego na początku pandemi poinformowano nas w telewizji, iż Polacy znalezli szczepionkę na tego virus I zaraz sprawa ucichła, dlaczego nasi dziennikarze nie pytają o tak ważne sprawy, czy I'm też zamknięto usta I tylko mogą siać panikę podając jedynie suche liczby zakażonych I liczbę zgonów..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24
  1
  Gdzie jest prawda?(2022-07-21)
 • Tacy jak ty wsadzają w buty, rozumni je przyjmują. Nie znasz przeznaczenia szczepionek. Trudno. Ale czy dzięki temu jesteś wyższy?
 • @Gdzie jest prawda? - Kto sieje panikę? szczególną telewizję oglądasz, skoro też podano tam informację o opracowaniu szczepionki przez Polaków. A reszta to ble, ble, ble, takie nic
 • Ale farmazony masakra
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  Bzdety nie wirus(2022-07-21)
 • Informacje = telewizja? Przecież "polskie" media (a raczej amerykańskie media w kolonii zamorskiej zwanej dla śmiechu Polską) podawały, że Polacy wynaleźli szczepionkę. Ja wiem, że Polacy mają wyjątkowo krótką pamięć, ale nie przesadzajmy, to było 2 lata temu...
 • Wam tak zalezy na bezpieczenstwie ludzi jak na niskich kosztach zycia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Drozda(2022-07-21)
 • Zawsze szczepiło się zdrowych ludzi. Teraz starymi szczepionkami chcą szczepić starych, schorowanych ludzi na ich własną odpowiedzialność. Nikt nie widzi, że to tylko dla pieniędzy.. ?
 • Trzema dawkami nie wykączyli emerytów to czwarta może sie uda
Reklama