UWAGA!

Czas zrzucić maski

 Elbląg, Czas zrzucić maski
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Od poniedziałku (28 marca) zostanie zniesiona część obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa. Nowe regulacje regulacje (a właściwie ich brak) wiążą się m. in. z maseczkami.

- Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – cytują ministra Adama Niedzielskiego media społecznościowe Ministerstwa Zdrowia. Za tymi "pozytywnymi prognozami" podążają zmiany w regulacjach.

Co się zmieni od poniedziałku, 28 marca? Zostaje zniesiony obowiązek zasłaniania twarzy – z wyłączeniem wizyt w podmiotach medycznych. Noszenie maseczek w dużych skupiskach ludzi pozostaje jednak przez ministra zdrowia "rekomendowane". Przestanie obowiązywać izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

- Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

- Będziemy prowadzili wywiady epidemiologiczne i identyfikowali zagrożenia. W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny. Sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może się zmienić, dlatego cały czas będziemy ją monitorować – cytują Krzysztofa Saczkę, szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, media społecznościowe MZ.

- Pacjenci, którzy będą identyfikowani jako zakażeni, będą otrzymywali zwolnienia lekarskie i będą podlegali leczeniu i samoizolacji. Jeśli pojawią się ogniska choroby, Sanepid nadal będzie mógł nakładać obowiązek izolacji – precyzuje nowe zasady m. in. Onet.pl.

Dziś (24 marca) w Elblągu odnotowano 24 zakażenia koronawirusem, w powiecie elbląskim - 4. W całym kraju przybyły 8994 zachorowania na COVID-19 i 11 687 ozdrowieńców.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama