UWAGA!

Marek Jarosz: To jest wojna

 Elbląg, Marek Jarosz: To jest wojna

  - Jak się okazało, byliśmy zorganizowani na czas pokoju. Natomiast przyszło coś, co przerosło oczekiwania wszystkich. To jest wojna, tak mówię od marca – tak o sytuacji związanej z pandemią koronawirusa mówił Marek Jarosz, dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Elblągu na wczorajszym (16 września) posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne są na pierwszej linii walki z koronawirusem. - Zweryfikowałem swoje pojęcie intensywnej pracy, tamto [przed koronawirusem – przyp. red.] to był pikuś. Nie wiem jak to stopniować, ale to [sytuacja dzisiejsza – przyp. red.] nie da się z niczym porównać – półżartem mówił Marek Jarosz.

Pandemia koronawirusa i środki walki z nią nałożyły na Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne dodatkowe obowiązki.

- W tej chwili cierpimy na brak dostatecznych środków na „rzeczówkę”. Dość istotną, stałą pozycją w comiesięcznych wydatkach jest czynsz, jaki płacimy na rzecz miasta, bo gościmy w budynku administrowanym przez ZBK. Poważną sprawą jest korespondencja, której wysyłamy teraz tony. Każda kwarantanna to jest co najmniej jeden list polecony. Przy jednej osobie dodatniej [zakażonej koronawirusem – przy. red.] średnia liczba osób objętych kwarantanną to ok. 30. W przypadku ognisk podam przykład szkoły w Pasłęku, gdzie mieliśmy trzy osoby dodatnie, w kwarantannie przebywało grubo ponad 150 osób. Opłaty pocztowe są dla nas bardzo dotkliwe. No i oczywiście transport. Korzystamy z usług firmy zewnętrznej, stacja nigdy nie miała własnego samochodu. Poza tym koszty materiałów biurowych. Jedna sprawa to jest, jak liczyłem 30 – 40 kartek papieru A4. Jeżeli państwo widzieliby jakąś możliwość wspomożenia nas w jakiejkolwiek formie to przyjmiemy to z otwartymi ramionami – wyjaśniał Marek Jarosz.

Czy sytuację polepszyłoby zatrudnienie dodatkowych osób? Zdaniem Marka Jarosza, nie do końca.

- Trudno mi powiedzieć, czy w tej chwili ruchy kadrowe mogłyby coś tu zmienić. Być może byłoby tak, że ten moment wygaszania epidemii nastąpiłby szybciej niż bylibyśmy w stanie przygotować nowe kadry, które byłyby w stanie samodzielnie wykonywać wszystkie czynności związane z działaniami przeciw epidemiologicznymi – mówił dyrektor elbląskiej PSSE.

W Elblągu od początku pandemii było 69 zakażeń i 61 ozdrowień. W powiecie elbląskim analogicznie 36 zakażonych i 25 wyzdrowień.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Następny zajob.
 • Ta pseudo pandemia Was wykończy. Patrzcie co podpisujecie przy wejściu do lekarzy. Bywają przypadki oświadczeń o podejrzeniu covid, i tak właśnie nabijają statystyki. Dość tej ściemy. Wyłączcie telewizor, a włączcie myślenie. Masa ludzi umarła przez nie udzielenie pomocy, braku koniecznych zabiegów. Rodzicom polecam złożyć oświadczenie w szkole (dostępne w internecie), brońcie swoje dzieci, zdejmijcie te kagańce!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  49
  16
  Nie ma żadnej pandemi.(2020-09-17)
 • Proponuję pozitiwum i bez paniki Dobrze było jak się baki zbijało ale teraz trzeba pracować bo do tego jestescie Po prostu róbcie swoje i nie straszcie ludzi Powodzenia i sukcesów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  5
  Zielarski(2020-09-17)
 • A jak to jest z tymi podwyżkami w sanpidach? Pracownicy chwalą się że dostają podwyżki które idą już w setki złotych. I to jedna po drugiej. A tutaj pieniędzy brak i koszty duże ? Nie qmam. ..
 • Sanepid publicznie prosi o papier ksero. Jak można to nazwać? Ciekawe kiedy urzędy skarbowe zaczną organizować zrzutki na portalach croudfundingowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  1
  Wodniakszuwarek(2020-09-17)
 • Następny koleś zapomniał że od straszenia są duchy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  6
  Stary(2020-09-17)
 • Panie Sebastianie, żeby pisać teksty w przestrzeni publicznej potrzebna jest znajomość ortografii i gramatyki. Jeśli się tego nie umie, można poprosić koleżankę (bo nie podejrzewam Portelu o zatrudnianie kogoś od korekty ).
 • "Poważną sprawą jest korespondencja, której wysyłamy teraz tory"- chyba tony?! "Po za tym koszty materiałów biurowych. "- chyba poza?! Weźcie poprawcie, bo wstyd.
 • Nie no gość odleciał po całości. My tu mamy wojnę gdyby go posłuchać a oni nie mają na ryzę papieru. Czynsz chłopie płaciliście i przed covid więc do kogo ta mowa. Nagle zaczęliście być do czegoś potrzebni tak, użyteczni można by powiedzieć, do tego zostaliście powołani. Bo do tej pory jak wrócił ze sraczką z Egiptu jeden z drugim to nikt nie siał paniki prawda albo z malarią z Afryki to była już wielka sensacja i nie trzeba było ludzi odsyłać na kwarantannę.
 • Poczta kolejowa. Poczta dyliżansowa.
 • Tak bo to dziki zachód mamy z tym covid.
 • Bo jak ktoś nie wie to jest tak. Budżet na jednostkę PPSE na 2020 zapisali im jedno wielkie G. .. ten papier to małe miki, weź kup toner do tych wszystkich wydruków. Wiadomo kawa, herbata, ciasteczka i cukier oczywiście prywatny tutaj nie obrażam nikogo z personelu. Wiadomo jak jest w budżetówce. Generalnie mało prestiżowo z płacami.
Reklama