UWAGA!

Rząd zapowiada: dostęp do szczepień i kwalifikacji będzie poszerzony

 Elbląg, Rząd zapowiada: dostęp do szczepień i kwalifikacji będzie poszerzony
fot. Anna Dembińska

W piątek (9 kwietnia) odbyła się konferencja prasowa  Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zapowiedziano, że jeszcze dziś zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, dzięki któremu poszerzony zostanie dostęp do szczepień i do kwalifikacji do szczepień. 

- Obecnie do szczepienia mógł kwalifikować tylko lekarz, teraz 10 razy więcej zawodów będzie dopuszczonych do kwalifikacji - mówił Michał Dworczyk. 

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślił, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek w całej Europie, mniej więcej jedna na tysiąc szczepionek jest utylizowana. - Jakieś szczepionki od czasu do czasu mogą się zmarnować, bo na przykład jest uszkodzenie mechaniczne lub, co zdarza się bardzo rzadko, pacjent się nie zjawi. W sytuacji kiedy nie zjawia się pacjent można zaszczepić dowolną inną osobę, która nie jest zapisana na termin, ale ma wystawione e-skierowanie. Mamy ponad 10 milionów osób uprawnionych, do otrzymania szczepionki, więc jest z kogo wybierać. Chcemy uniknąć nadużyć, które mogłyby się pojawić na tym etapie - mówił Michał Dworczyk.

Od poniedziałku od północy osoby urodzone w 1962 roku mogą rejestrować się na szczepienia.

- Musimy być elastyczni, ale jeśli zacznie brakować terminów z powodu dużego zainteresowania, to możemy na jeden lub dwa dni wstrzymać proces rejestracji, w drugą stronę również - możemy przyspieszać rejestracje. Cały czas mamy ten sam problem - jest za mało szczepionek, system wykorzystuje poniżej 40 procent możliwości - mówił Michał Dworczyk.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, podkreślił, że będziemy mieli cały czas dużą liczbę zachorowań na COVID.

- Dziś będzie odnotowanych ponad 28 tys. przypadków i ponad 700 zgonów. Cały czas sytuacja pandemiczna w kraju jest bardzo trudna. Potrzebne są szczególne rozwiązania, takim rozwiązaniem jest poszerzenie zakresu uprawnień przy kwalifikacji do szczepień. W pierwszej grupie, która będzie mogła kwalifikować do szczepienia są lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni. Druga grupa to diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci. Szkolenia są już realizowane, wyprzedziły naszą decyzję formalną. Trzecia grupa, która będzie prowadziła kwalifikację pod nadzorem osób z pierwszej grupy, to studenci - mówił Adam Niedzielski.

oprac.daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czy ktoś mógłby dotrzeć do liczby zaszczepionych mieszkańców Elbląga ? Ciekawe jak wypadamy na tle Rzeszowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Gienio(2021-04-09)
 • już nawet sam szef działu szczepień w Europejskiej Agencji Leków (EMA)Marco Cavaleri potwierdził 7 kwietnia oficjalnie że widzi związek między zaszczepieniem preparatem AstraZeneca i wystąpieniem zgonów zakrzepowo-zatorowych u częsci osób, które przyjęły dawkę. A nasi dalej bronią tej trutki na szczury i skupują z całej europy resztki magazynowe. .. .brak słów
 • Na litość. Zamiast ryzykować z tymi eksperymentalnymi "szczepionkami"dlaczego do chol. .. nie leczą śmiesznie tanią i znaną od kilkudziesięciu lat Amantadyną??? Profesor Bodnar tym leczy i nie ma żadnego przypadku śmiertelnego!!! Tym leczył się minister Warchoł i prawdopodobnie wielu z elit rządzących Dlaczego u nich nikt nie ma powikłań? ? Zastanówcie się dlaczego od kwietnia 2020 wciaż MZ nie uruchomiło badań klinicznych, dlaczego wycofano to z aptek. .. .. OCKNIJCIE SIĘ !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  Co tu sie dzieje(2021-04-09)
 • Krawczyk zaszczepiony więc zmarł na choroby wspołistniejące. Nie zaszczepiony zmarłby na covid :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  bezpieczna szczepionka(2021-04-09)
 • Po polecany azbest też się na początku ustawiały kolejki. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Bob budowniczy(2021-04-09)
 • Covid istnieje ale narodziny dali mu laboranci a nie natura i teraz z tych samych laboratoriów/ mocodawców wychodzi "antidotum"w postaci szczepionek (pomijam już kwestie że to bezprecedensowa szczepionka RNA i czas okaże czy nie wpłynie to na genom ludzki poprzez chociażby odwrotną transkryptazę). I dlatego dla samej zasady i z moralnego pkt widzenia absolutnie nie wezmę udział w szczepieniu bo to tak jak bym odkupował od złodzieja własny skradziony majątek. Przypomina mi to koncern Bayer. .. jednymi drzwiami wyjezdza od nich rakotworczy glisofat a drugimi drzwiami chemioterapia na nowotwory… Idealny model biznesowy. Nie będę swoją partycypacją wspierał ten najwiekszy przekręt w historii by później mogli się chwalić statystkami zaszczepionych (zresztą i tak je fałszują jak te słynne 2% inflacji GUS albo słynne hasło wałkowane w lutym że "wszyscy lekarze już zaszczepieni", a w marcu Naczelna Izba Lekarska zdemaskowała te kłamstwo i ujawniła że tylko 46% lekarzy zdecydowało się wziąść udział w tym eksperymencie a wsród dentystów zaledwie 40% zaszczepionych). A już zwłaszcza że producenci nie chcą brać odpowiedzialności finansowej za swój produkt co w ogóle zamyka dalszą dyskusję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  9
  powiem tak(2021-04-09)
 • Szczepionkę może przyjąć tylko 100% ZDROWA osoba, (nie tylko na Covid, ale nawet katar). To bardzo ważne!
 • @Burza w mediach - Za kase od koncernów to powiedzą że nawet cyjanek jest zdrowy mimo zagrożenia smiercią. .Książet filip zdechł. .Szczepili go chyba astrą??
 • najbardziej elastyczni są gimnastycy, może i oni będą szczepić?
 • Przynajmniej spełniło się marzenie księcia Filipa, który w 1988r w trakcie wywiadu dla Deutsche Press Agentur powiedział cytuje: “In the event that I am reincarnated, I would like to return as a deadly virus, to contribute something to solving overpopulation. ”
 • Czy 40 tys widowni bez masek na meczu w Teksasie pogrzebana?Ok to było niedawno. No to czy w Iraku, 10 tys widowni bez maseczek podczas wizyty ca miesiac temu papieża zostala juz pochowana? Kto nie wierzy nich zobaczy nagrania z tego wydarzenia - 99% widowni bylo bez masek stloczonych:D. Czy cieżarówki zutylizowały trumny z opustoszałego Iraku? Czy nie powinien TVN i TVP nakrecic kadry jak ciezarowki po pustyni wiozą trumny? To bylby hit medialny, na koncu nagrania mogliby dodac wystapienie triumfalne Simona nowego Bożka tej sekty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  5
  mam pytanie(2021-04-09)
 • Ciekawe czy ktokolwiek ze szczepiacych sie przeczytal jej sklad. .. .Cytuje slowo w slowo prosto z ulotki: "Jedna dawka (0,5ml)zawiera: Adenowirus szympansi z sekwencją kodujacą glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2 ChAdOx1-S*, nie mniej niż 2,5 x 10 jednostek zakaźnych. *Wytworzony w genetycznie zmodyfikowanych, ludzkich embrionalnych komórkach nerki (HEK)293,z wykorzystaniem technologii rekombinacji DNA. Ten lek zawiera organizmy modyfikowane genetycznie (GMO). Inne substancje pomocnicze to: L-histydyna, L-histydyny cholorowodorek jednowodny, magnezu chlorek sześciowodny, polisorbat 80 (E433), sacharoza, disodu edetynian (dwuwodny)"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  3
  Cytuje skład szczepionki(2021-04-09)
Reklama