UWAGA!

Testowanie na koronawirusa wprost z samochodu (aktualizacja)

  Elbląg, Testowanie na koronawirusa wprost z samochodu   (aktualizacja)
(fot. Wojska Obrony Terytorialnej)

W Elblągu był dotychczas tylko jeden punkt testowania na obecność koronawirusa - w Szpitalu Miejskim. Od 2 listopada czynny jest stacjonarny punkt przy ul. 3 Maja, a od wtorku punkt drive-thru do testowania z samochodów uruchomią Wojska Obrony Terytorialnej.

Dotychczasowy punkt testowania na obecność koronawirusa jest czynny na terenie Szpitala Miejskiego w godz. 9-13. Badania finansuje NFZ, ale by z nich skorzystać, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Skierowań i osób na kwarantannie przybywa, więc często tworzą się tutaj kolejki, a mieszkańcy muszą oczekiwać na swoją kolej „pod chmurką”.

- Od niedawna mamy na dziedzińcu szpitala dwa kontenery. W jednym odbywa się testowanie, w drugim można poczekać na swoją kolej, zachowując oczywiście dystans społeczny. Prowadzimy rozmowy z wojskiem na temat ustawienia dodatkowych namiotów do obsługi – informuje Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego w Elblągu.

W przyszłym tygodniu kolejki mają się zmniejszyć, bo Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomi drugi punkt testowania w Elblągu.

- Powstanie przy ul. 3 Maja. Szczegóły odnoście harmonogramu pracy punktu będę mogła przekazać w najbliższy poniedziałek. Oprócz tego w planach jest także rozstawienie dużego namiotu wymazowego przez Wojska Obrony Terytorialnej – informuje z kolei Magdalena Mil, rzecznik prasowy NFZ w Olsztynie.

- Planujemy uruchomienie w Elblągu punktu drive-thru do testowania osób przyjeżdżających samochodami. Dopracowujemy obecnie szczegóły tego przedsięwzięcia. Takie punkty w kilku miastach regionu będą funkcjonować w godz. 10-14 – dodaje Paulina Kucińska, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskich struktur Wojsk Obrony Terytorialnej.

Do pomocy w dobie pandemii skierowanych jest obecnie ponad 50 żołnierzy braniewskiego batalionu WOT. - W gotowości do działania pozostaje kolejnych 60, którzy kierowani będą m.in. do pracy w grupach dekontaminacyjnych, Mobilnych Zespołach Monitoringu Kwarantanny oraz grupach wymazowych typu "drive thru” - informuje ppor. Anna Szczepańska, ekspert ds. komunikacji 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. - Żołnierze 43blp realizują szereg zadań w celu przeciwdziałania i łagodzenia skutków epidemii w naszym regionie. Wśród nich można wymienić: wsparcie służb medycznych w szpitalach, wsparcie policji  przy monitoringu osób przebywających na kwarantannie, pobieranie wymazów, wsparcie kombatantów i osób starszych przebywających. 

Obecnie terytorialsi wspierają szpitale i tworzone przy nich punkty wymazowe w Elblągu, Pasłęku, Lidzbarku Warmińskim, Bartoszycach, Kętrzynie oraz Przychodnię Specjalistyczną w Braniewie. 

- Wspieramy także Samodzielny Publiczny Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu i Pasłęku. Z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, żołnierze dowożą także ciepłe posiłki kombatantom - dodaje ppor. Anna Szczepańska.

 

Aktualizacja z 2 listopada: Od poniedziałku, 2 listopada, na terenie Elbląga został uruchomiony drugi punkt pobrań wymazów w kierunku COVID-19.  - Wiemy, że  w działającym dotychczasowo punkcie wymazowym przy Szpitalu Miejskim w Elblągu tworzyły się kolejki oczekujących. Dlatego właśnie szukaliśmy kolejnego wykonawcy badań wymazowych i podpisaliśmy umowę z Laboratorium Medycznym Alab – informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ w Olsztynie. - Nowy punkt wymazowy mieści się przy ul. 3 Maja 12-14 lok. 17. Punkt jest czynny siedem dni w tygodniu w godz. 8-10.30. Telefon do punktu dedykowany pacjentom – 695 199 695.

W całym województwie funkcjonuje 28 punktów wymazowych, w których wykonywane są badania w kierunku COVID-19, za które płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Lista wszystkich punktów znajduje się na stronie www.nfz-olsztyn.pl 

  Elbląg, Punkt drive-thru będzie się mieścił na parkingu przy hali HSW. Tak wygląda schemat dojazdu i wyjazdu z punktu
Punkt drive-thru będzie się mieścił na parkingu przy hali HSW. Tak wygląda schemat dojazdu i wyjazdu z punktu

Zapowiadany już przez nas punkt drive-thru uruchomią Wojska Obrony Terytorialnej. - Będzie się mieścił od wtorku, 3 listopada, na parkingu przed Halą Sportowo-Widowiskową przy al. Grunwaldzkiej -  informuje ppor. Anna Szczepańska, ekspert ds. komunikacji 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. - Będzie czynny w dni powszednie od 10 do 14, a jeśli będzie taka potrzeba, także w weekend. 

By skorzystać z punktu drive-thru trzeba mieć przy sobie numer skierowania (zlecenia) od lekarza rodzinnego lub sanepidu oraz dowód osobisty. Testowanie odbywa się bez wysiadania z samochodu. 

- Cały czas żołnierze – ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy są kierowani na specjalistyczne szkolenia, po których ukończeniu będą mogli pobierać wymazy i tym samym wzmacniać już działające zespoły wymazowe oraz pomagać w opiece nad pacjentami czy też wspierać administrację służb medycznych i sanitarnych. W ubiegłym  tygodniu szeregi zespołów wymazowych zasiliło kolejnych 50 Terytorialsów. Łącznie do działań w punktach wymazowych na terenie Warmii i Mazur gotowych jest blisko 150  wykwalifikowanych żołnierzy 4. W-MBOT - dodaje Anna Szczepańska.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama