UWAGA!

Więcej instytucji może wznowić działalność

 Elbląg, Biblioteka może zacząć działalność od 4 maja
Biblioteka może zacząć działalność od 4 maja (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

To do samorządów będzie należała decyzja, które przedszkola i żłobki mogą rozpocząć działalność od 6 maja. Także samorządy podejmą decyzję w sprawie funkcjonowania bibliotek i muzeów. Od 4 maja wejdzie w życie liberalizacja obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.  

Dziś (29 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne punkty liberalizacji obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Od 4 maja zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe oraz galerie handlowe. W tych ostatnich będą obowiązywały podobne obostrzenia jak w przypadku sklepów (ograniczona liczba klientów związana z powierzchnią sklepu).

Tego samego dnia zostaną wznowione zabiegi rehabilitacyjne. Od najbliższego poniedziałku będą przygotowywane do otwarcia biblioteki i muzea. Szczegółowe warunki korzystania z bibliotek i muzeów opracują ich organy założycielskie.

Od 6 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Jednak nie wszystkie.

- Ostateczne decyzje będą podejmowane w odniesieniu do każdego żłobka i przedszkola przez organy założycielskie. Wytyczne ministra zdrowia będą określały warunki, na jakich otwarcie będzie możliwe – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Rodzice, którzy nie będą mogli oddać dzieci do żłobków lub przedszkoli, w dalszym ciągu będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No nie wiem. Ilość zakażeń wzrasta, a oni galerie otwieraja. To po co była ta panika w marcu ?
 • I to właśnie dzięki takim irracjonalnym decyzjom PiSu, na naszej lokalnej scenie politycznej brylują ludzie z PSLu albo Lewicy. Kto o zdrowych zmysłach decyduje nagle o otwarciu żłobków i przedszkoli, gdzie potencjalnie zarażeni mogą w zdecydowanej większości przenosić wirusa bezobjawowo???
 • Bo kasa rządowa się kończy, trzeba płacić podatki. .itd. .
 • Jak dzieci mają zachować reżim sanitarny w przedszkolach i żłobkach? Nie rozumiem tego całego zamieszania. .. Na hura teraz będą wszystko otwierać?
 • Problemem są dps i szpitale. Tam szerzy się głównie zaraza. Tam trzeba zrobić porządek a resztę gospodarki spokojnie otwierać.
 • Ludzie zdecydujcie się. Wszystko pozamykane źle, otwieranie powolne źle, nie noszenie maseczek źle. Najlepiej siedzieć w domu nic nie robić i barć kasę. W Elblągu zero zachorowań. Większość firm pracuje normalnie. Zachowujmy się bezpiecznie a kto boi si się wirusa niech nie wychodzi z domu. Nikt nie każe biegać po galeriach.
 • Ciekawe kto wam da kasę jak zabraknie jej w budżecie. Większość żyje jeszcze w okresie PRL.
 • @Leonsjo - To chyba nie dla wszystkich jasne. Żeby było w budżecie to ktoś musi pracować i płacić podatki żeby wypłacać wam te emerytury, renty i całą paletę socjalnych przywilejów finansowych.
 • Taaaa. .. zbliża się termin farsy pocztowej 10 maja, więc nagle jest tak wspaniale. .. dziwne tylko, że ilość ofiar śmiertelnych i zachorowań rośnie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  6
  po'[i][-9(2020-04-29)
 • No bo co, bo 10 maja "wybory"? A dlaczego nie odblokują teatrów i kin?
 • Czas uruchomić komunikację miejską żeby kursowała normalnie a nie wg. sobotniego rozkładu jazdy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Zawada(2020-04-29)
 • @Fun H2O - Wciąż uważasz że jakieś przenoszenie bezobjawowe istnieje ? Że ten cały COVID 19 jest aż taki groźny. Nie zauważyłeś że inne choroby i przyczyny zgonów już nie maja prawa bytu? Tylko koronawirus ostatnio ludzi kładzie do piachu. Ocknij się! Rząd nas oszukuje na lewo i prawo żeby zostać tylko przy stołkach. Jak by mieli możliwość to i Godzillę by wybudzili. Otwórz oczy i przestań wierzyć w medialne bzdury
Reklama