UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zero tolerancji, czyli więcej obostrzeń w pandemii

 
Elbląg, Nowe obostrzenia mają obowiązywać od soboty (graf. Ministerstwo Zdrowia)
Nowe obostrzenia mają obowiązywać od soboty (graf. Ministerstwo Zdrowia)

Od najbliższej soboty rząd ma wprowadzić kolejne obostrzenia w walce z epidemią koronawirusa. Projekt zmian dzisiaj przedstawili minister zdrowia i komendant główny policji.

- Staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są systematycznie wprowadzane – wskazał Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zaznaczył, że wiele osób nie stosuje się do obostrzeń. Dlatego resort zdrowia z Komendą Główną Policji opracowali rozwiązania umożliwiające lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji.

- Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – dodał minister zdrowia. 

Z obowiązku zakrywania ust i nosa będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. 

Gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, zwrócił uwagę, że do tej pory przepisy pozwalające na niezasłanianie ust i nosa były często nadużywane. Tylko minionej doby funkcjonariusze odnotowali 2150 naruszeń obowiązków zakrywania ust i nosa w całym kraju. Wystawiono 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie. 

- Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze – do obowiązku zasłaniania ust i nosa – zapewnił szef policji. 

Minister Adam Niedzielski poinformował o nowym zakazie udostępniania lokali do imprez. Chodzi o te punkty gastronomiczne, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizowania imprez, a udostępniają przestrzeń w tym celu.

Kolejny przepis zaostrzający obowiązujące obostrzenia na terenie całego kraju dotyczy wprowadzenia limitu osób zgromadzeń do 150 oraz minimalnej odległość między zgromadzeniami – co najmniej 100 metrów. 

Szef resortu zdrowia przypomniał, że od tej soboty zaczyna obowiązywać nowy pakiet obostrzeń w strefach zielonej, żółtej i czerwonej, który wprowadza limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie do 50 osób.  

W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej. 

Ministerstwo zapewniło, że wykorzysta system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. Obecnie (od 3 października) w żółtej strefie znalazły się m.in. powiaty iławski, bartoszycki i nidzicki oraz chętnie odwiedzane przez elblążan Gdańsk i Gdynia; w czerwonej - powiat działdowski oraz Sopot i powiat kartuski. 

na podst. informacji Kancelarii Premiera
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyli kolejne morderstwo dla ledwo już dychającej gospodarki. ..
 • Kara za brak maseczki niezgodna z Konstytucją! Jeśli nie nosimy maseczek, i do tego nie zgodzimy się na przyjęcie mandatu, możemy walczyć o nasze przekonania przed sądem. Sędzia, do której trafiła sprawa, odmówiła wszczęcia postępowania, powołując się na wolność poruszania z art. 52 konstytucji, a w kwestii maseczek – na wyrażoną w art. 31 zasadę proporcjonalności ograniczania praw i swobód. "Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo – stwierdził sąd, art. 54 kodeksu wykroczeń, uznając w tym wypadku za blankietową normę"- czytamy w artykule. silesia24.pl/wiadomosci/szczegoly/sad-kary-za-brak-maseczki-sa-niezgodne-z-konstytucja-16677
 • Wystarczy nie przyjmować mandatów 😁
 • Ile osob chorych w Stolplycie u Wojcika????
 • Pozorowane i chaotyczne działania. Brak przemyślanych i długofalowych projektów. Najłatwiej straszyć i karać mandatami, a miejsc w szptalch zakażnych brak. Nie ma zabezpieczonych leków, szczepionek przeciwko grypie, brak dostępu do lekarzy rodzinnych. Chorowanie to koszmar i loteria. Przygnębiające.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  9
  marabi(2020-10-06)
 • Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego o 22.00 zamykają puby i restauracje? Czy później wirus jest groźniejszy? Przecież to bez sensu. .. Wyobraźcie sobie co będzie się działo w tramwajach i autobusach po 22 jak wszyscy będą musieli wracać do domu. Hmm a może po 22 w komunikacji miejskiej wirus nie atakuje? Przecież gdyby było czynne normalnie ludzie rozchodziliby się stopniowo. To są tzw działania pozorowane -aby pokazać, że coś robimy z tą pseudopandemią.
 • Nagle po 22 siedzenie w barze/restauracji staje się niebezpieczne? Do 22 się nie zarazimy? Rząd i tak nie ma żadnej kontroli nad rozprzestrzenianiem się korony, a te śmieszne obostrzenia mają pokazywać, że cokolwiek robią. Bo na pewno nas tym nie ochronią, liczba zachorowań ciągle rośnie tak czy inaczej. Tylko ile ludzi przy tym wykituje z innych powodów - brak opieki medycznej w przypadku innych niż covid chorób czy choćby brak środków do życia z powodu różnego rodzaju lockdownów czy obostrzeń gospodarczych. .. ? Posrane to wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  9
  ssssssssssssssssssss(2020-10-06)
 • Wystraszyli się manifestacji 10.10 w Warszawie. .. .Tchórze !!
 • Buhahahaha a PiS piratom i mordercom drogowym już 5 rok kar nie potrafi podnieść!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  3
  Srandemia(2020-10-06)
 • Białoruskie metody już niedługo będą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  7
  W imię władzy(2020-10-06)
 • Takich ludzi nam potrzeba. Nie dajmy się pozbawić podstawowych wolności
 • Nie noszę maski i nie będę. Jeszcze raz mi jakis dziad lub baba zwróci uwagę w sklepie to przy. .. pierniczę w ryj.
Reklama