UWAGA!

13. Noce Teatru i Pozji: Oto idzie młodość (felieton)

Elbląg, 13. Noce Teatru i Pozji: Oto idzie młodość (felieton)

Jestem szczęśliwa, zaskoczona i naprawdę nie wiem, co mam powiedzieć - wyznała dziennikarzom Magdalena Lepiarczyk tuż po tym, jak od publiczności 13. Elbląskich Nocy Teatru i Poezji otrzymała Księżycową Statuetkę. To właśnie pani Magdalena najbardziej spodobała się widzom Festiwalu Piosenki Wartościowej, w którym w piątek zaśpiewało trzynaścioro laureatów ogólnopolskich konkursów piosenki artystycznej.

Magdalena Lepiarczyk jest już znana elbląskim wielbicielom pięknego słowa i wartościowej muzyki – jest laureatką 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „... czy to jest kochanie?” sprzed dwóch lat. W tym samym roku została też zauważona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
       Na koncie artystki są również inne nagrody i wyróżnienia, w tym Grand Prix OFPA (2005), wyróżnienie na 20. Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską Biłgoraj 2008 czy Srebrny Prysznic na tegorocznym Ogólnopolskim Turnieju Śpiewających Poezję Łaźnia 2009.
       Także inni młodzi wykonawcy, którzy zaprezentowali się wczoraj na Podzamczu Muzeum Archeologiczno-Historycznego, byli interesujący. Usłyszeliśmy utwory o różnorodnej tematyce, nastroju i stylistyce muzycznej. Obok piosenek o brzmieniu charakterystycznym dla polskiej piosenki poetyckiej, tekstów klasycznych autorów (jak nieśmiertelna Agnieszka Osiecka), po które sięga wielu, były kompozycje i teksty własne, trafił się też Kurt Weil, Grzegorz Ciechowski czy Nick Cave, a ze sceny płynęły np. dźwięki bluesa.
       Szczególnie wypada docenić tych spośród młodych artystów, którzy podejmują trud samodzielnego pisania muzyki i tekstów, jak np. Barbara Hanaczewska, która przyjechała do Elbląga ze swoją grupą Locomitywa.
       Można powiedzieć, że w koncercie „Najlepsi z najlepszych” właściwie każdy widz mógł znaleźć coś dla siebie. Zadowoleni mogli być ci, którzy cenią tradycję polskiej piosenki, ci, którzy lubią nowe brzmienia lubią, i tacy, którzy uważają piosenkę za mały teatr.
       Jedną z piosenek, która przypadła mi do gustu, była urocza ballada w wykonaniu bodaj Jakuba Blokesza adresowana do „Pana Prezydenta” - z tekstu trudno nie domyślić się, o kogo chodziło autorowi. Pojawiły się w niej nawiązania i do obecności polskich wojsk w Afganistanie i przymusowej emigracji i do paru jeszcze innych spraw. Całość zabrzmiała nienachalnie (mimo nawiązania do polityki) i jakoś prawdziwie.
       Gdyby zastanowić się nad tym, co w kolejnych latach można oglądać na Elbląskich Nocach Teatru i Poezji, to kto wie, czy nie najciekawsze są właśnie występy laureatów konkursów piosenki wartościowej. W jednym miejscu i czasie można zobaczyć osobowości, ludzi nie skażonych blichtrem sławy i popularności, którzy z pasją i zaangażowaniem chcą nam coś przekazać poprzez swoje piosenki…
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama