UWAGA!

30-lecie studia „Szalone Małolaty”

 Elbląg, 30-lecie studia „Szalone Małolaty”
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

17 września o godz. 17 w elbląskim Teatrze im. A. Sewruka odbędzie się koncert z okazji trzydziestolecia istnienia studia artystyczno-wokalnego "Szalone Małolaty". Będzie to uroczysty i zorganizowany na dużą skalę występ jubileuszowy podsumowujący dokonania artystyczne zespołu.

Studio Artystyczne Katarzyny Panicz „Szalone” i „Szalone Małolaty” zostało założone w 1993 r. i w tym roku przypada trzydziestolecie działalności. Studio wywodzi się z Miejskiego Domu Kultury w Elblągu, wyodrębniając się w 2018 r. Studio ma charakter wokalno-taneczny i swą działalność koncentruje na edukacji muzycznej dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat. W toku swej wieloletniej działalności Studio wykształciło setki wokalistów i wokalistek, zdobyło liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach oraz szerokie uznanie w dziedzinie kultury i sztuki wokalno-tanecznej.

Studio regularnie występuje na rozmaitych festiwalach i przeglądach artystycznych. Tylko w 2020 roku:

- wywalczyło Pierwszą Nagrodę w 7 edycji bardzo prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Krakowie (wśród jurorów oceniających była wówczas m.in. ceniona polska krytyk muzyczna, specjalistka od emisji głosu Elżbieta Zapendowska oraz Dorota Osińska - znana, ceniona i wielokrotnie nagradzana wokalistka w Polsce),

- zwyciężyło w 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, największego tego typu przeglądu pieśni w Europie. Reprezentanci Studia zdobyli prestiżową nagrodę Grand Prix festiwalu, pokonując w trakcie intensywnych dwudniowych przesłuchań przeszło 140 solistów, chórów i zespołów, którzy do finału w Będzinie zostali wybrani spośród 1675 uczestników eliminacji odbywających się w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Było to drugie zwycięstwo Studia na tym festiwalu w swojej trzydziestoletniej historii, po raz pierwszy nagrodę Grand Prix wokalistki i wokaliści z Elbląga wyśpiewali w Będzinie w 2011 r.

Reprezentanci Studia występują m.in. podczas Elbląskiego Święta Chleba, finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy wspólnego świętowania Bożego Narodzenia na elbląskiej starówce, a także aktywnego udziału w innych inicjatywach kulturalnych organizowanych przez Miasto Elbląg

 

Kreatywni i pomysłowi

Studio cechuje ogromna kreatywność i pomysłowość. W trakcie pandemii koronawirusa, gdy obowiązywał nakaz opuszczania miejsca zamieszczania, Studio całkowicie zdalnie nagrało piosenkę „Zostań w domu” zachęcającą do przestrzegania obowiązujących obostrzeń. Było to niezwykłe przedsięwzięcie wymagające zintegrowania znajdujących się w swoich domach prawie osiemdziesięciu wokalistów i wokalistek, którzy osobno, a jednak razem wyśpiewali blisko czterominutowy utwór. Teledysk ten zaprezentowany został następnie na antenie TVN i TVP1.

W czasie pandemii Studio przygotowało i nagrało również koncert „Niech pokój zagości w nas” – pięknie zaaranżowany występ świąteczny bez udziału publiczności zarejestrowany dla pokrzepienia serc. Obie inicjatywy rozbudziły nadzieje trudnego czasu i zdobywszy wiele odsłon na YouTube do tej pory cieszą się uznaniem i zainteresowaniem.
       Innym przykładem twórczej aktywności Studia jest autorski teledysk do piosenki „Krąg życia” z filmu Disneya „Król lew”. Reprezentanci Studia pojawili się na pustej plaży około czwartej nad ranem, by przy wschodzie słońca tańczyć i śpiewać tę pełną nadziei pieśń w oparciu o przygotowaną wcześniej autorską choreografię. Inicjatywa ta stanowiła element wakacyjnego obozu artystycznego organizowanego przez Studio dla dzieci i młodzieży.
       Dodatkowo Studio stale współpracuje z uznanymi w Polsce artystami, muzykami i choreografami, wspólnie prowadząc warsztaty wokalne i gospelowe oraz studia taneczne. Organizuje wokalne flashmoby na terenie elbląskiego Starego Miasta i regularnie bierze udział w rozmaitych inicjatywach kulturalnych, przeglądach i festiwalach muzycznych.

 

Nagroda za nagrodą
       Reprezentanci Studia z powodzeniem wystąpili podczas ubiegłorocznej i tegorocznej edycji cenionego Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN, którego patronat honorowy objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznik Praw Dziecka oraz UNICEF. W 2022 r. wokalistki i wokaliści reprezentujący Studio zdobyli wiele nagród i wyróżnień (3 złote Aplauzy dla zespołu kategorii 14-16 lat, duetu 9-11 lat i najmłodszej solistki do 8 lat, 1 srebrny Aplauz dla solistki w kategorii 9-11 lat, 1 brązowy Aplauz dla zespołu w kategorii do 12 lat i wyróżnienie dla najmłodszych Szalonych Małolatek), wśród których największym sukcesem było uzyskanie prawa udziału w Międzynarodowym Festiwalu Euro Pop Contest i Liederleis Company w Berlinie w kategorii wiekowej 13-16 lat. Reprezentanci Studia, promując na berlińskim festiwalu województwo warmińsko-mazurskie, w listopadzie 2022 r. zajęli pierwsze miejsce, co dostrzeżone zostało także przez organizatorów Festiwalu z Konina, potwierdzając tym samym, że werdykt konińskiego Jury był dla Studia w pełni zasłużony.

W tegorocznej edycji festiwalu w Koninie wzięło udział 104 uczestników w wieku od 5 do 16 lat, starannie wyselekcjonowanych przez Jury festiwalu spośród przeszło 400 zgłoszeń nadesłanych z Polski i zagranicy. Wśród zakwalifikowanych uczestników było aż 36 reprezentantów Studia (3 zespoły i 8 solistów z towarzyszącymi chórami). Reprezentanci Studia zdobyli złoty Aplauz dla zespołu wokalnego w kategorii wiekowej do 12 lat oraz wyróżnienie dla najmłodszych Szalonych Małolatek, dodatkowo brązowy Aplauz dla solistki w kategorii wiekowej 14-16 lat oraz Aplauz Uśmiechu dla solistki w kategorii wiekowej do 8 lat. Ponadto, dwoje reprezentantów Studia zostało zaproszonych do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Euro Pop Contest i Liederleis Company w Berlinie. W lipcu 2023 r. reprezentanci Studia zwyciężyli w wielu kategoriach X Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Gdynia Open 2023.
       Studio może poszczycić się także sukcesami swoich wychowanków. Ze studia wywodzi się znana w Polsce artystka muzyczna Patrycja Lipińska, autorka piosenek dla dzieci i twórczyni spektaklu Balonowe Show Patrycja Lipińska dla Dzieci, w trakcie którego prezentuje pokazy balonowe uświetnione występami wokalnymi.

 

Na podbój telewizji

Reprezentanci Studia od lat odnoszą sukcesy w wokalnych programach telewizyjnych. W zakończonej na początku maja bieżącego roku VI edycji telewizyjnego programu The Voice Kids, kontynuując dobre wyniki z poprzednich lat, gdy wokaliści ze Studia z powodzeniem występowali w programie, w tym roku reprezentantka Studia – Martyna Gąsak – pokonała wszystkich uczestników i zwyciężyła VI edycję programu The Voice Kids, co stanowi zarówno dla niej samej i całego Studia powód ogromnej dumy i radości. W zakończonej niedawno edycji programu wszyscy pochodzący z Elbląga uczestnicy tej ogólnopolskiej rywalizacji wokalnej wywodzili się ze Studia, a wśród zakwalifikowanych do dalszych etapów programu elblążan było aż 3 przedstawicieli Studia. Już samo wystąpienie na scenie emitowanego w telewizji programu stanowi wielki sukces każdego uczestnika (w roku bieżącym 5 uczestników ze Studia, w roku ubiegłym 3 uczestników Studia), gdyż wymagało pokonania tysięcy kandydatów w toku przesłuchań, zaś zakwalifikowanie do dalszych etapów programu jest wyróżnieniem nie do przecenienia, dającym szanse na rozwój kariery wokalnej. Zwycięstwo Martyny Gąsak zasługuje wobec powyższego na szczególne uznanie. Doskonałe występy reprezentantek Studia w programie przyciągnęły ogromne zainteresowanie ogólnopolskich mediów.
      
       Posiadane odznaczenia, odznaki, nagrody (nazwa, rok przyznania):

2011 r.: Grand Prix, 17. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie

2020 r.: Grand Prix, 26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie

2020 r.: Pierwsza Nagroda, 7. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Krakowie

2022 r.: 42. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca KONIN 2022: 3 złote Aplauze, 1 srebrny Aplauz, 1 brązowy Aplauz, wyróżnienie

2022 r.: Pierwsza Nagroda, Międzynarodowy Festiwal Euro Pop Contest i Liederleis Company w Berlinie

2023 r.: 43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca KONIN 2023: - złoty Aplauz, brązowy Aplauz, Aplauz Uśmiechu, wyróżnienie

2023 r.: Pierwsza Nagroda dla Martyny Gąsak, VI edycja The Voice Kids

2023 r.: X Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Piosenki Gdynia Open 2023: Złota Rybka w kategorii zespół do 12 lat; Brązowa Rybką w kategorii zespół do 12 lat; Złota Rybka w kategorii zespół do 13-17 lat; Uśmiechnięta Rybka w kategorii solistów do 10 lat (3x); Brązowa Rybka w kategorii solistów 14-17 lat; Nagroda Publiczności; wyróżnienia
      
      

red.

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama