UWAGA!

Bałkańskie klimaty w Ratuszu Staromiejskim

 
Elbląg, Bałkańskie klimaty w Ratuszu Staromiejskim
fot. Anna Dembińska

Dzisiejszy (10 lipca) koncert „Tańce Świata”, który odbył się w Ratuszu Staromiejskim, przeniósł elbląskich melomanów na przepiękne Bałkany. Bardzo żywa, skoczna i radosna muzyka bałkańska przyniosła trochę słońca do deszczowego Elbląga.

Koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i wybitnego instrumentalisty, kompozytora, aranżera i dyrygenta Wojciecha Mrozka to pełna temperamentu muzyka, która fascynuje rytmiką i wirtuozerią. Już pierwsze utwory „Taniec Greka Zorby” czy bułgarskie gankino horo niemal porywały do tańca: - Bułgarska muzyka ma to do siebie, że nie jest prosta w wykonaniu, mimo że w odsłuchu jest całkiem przyjemna – mówi Wojciech Mrozek. - Dzieje się tak dlatego, że Bułgarzy wbrew innym narodom europejskim zaczęli komponować muzykę w rytmach nieparzystych. Są to niezwykle trudne utwory do zagrania dla jakiejkolwiek orkiestry. Wyróżnia je zupełnie inna od naszej narracja języka muzycznego, inna stylistyka, ale jak widać nasi muzycy podróżowali już po Bułgarii – śmieje się.
       Udział w koncercie wzięli przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, związków i fundacji zajmujących się żeglugą śródlądową, albowiem w dniu dzisiejszym w naszym mieście odbył się Sejmik Żeglugi Śródlądowej. Na koncercie był także obecny Marek Bojarski, pełniący obowiązki prezydenta miasta.
       - Elbląska Orkiestra Kameralna jest młodą orkiestrą – powiedział tuż przed koncertem Jerzy Wcisła. – Ma niespełna siedem lat. Jesteśmy na elbląskiej starówce, która zakończyła swój żywot w czasie drugiej wojny światowej. Teraz jest ona odbudowana, mamy domy stylizowane na dawną zabudowę. Ostatnim etapem jest odbudowa nadbrzeża – dodał. - W miejscu, gdzie nie było do tej pory statków, będą mogły cumować wycieczkowce i jachty. W miejscu kładek powstały mosty zwodzone, stylizowane na te, które istniały tam przed wojną. Elbląg jest specyficznym miastem, kocha bowiem rzeczy, które są dzisiaj niemodne. Kocha również wodę. Dziś Elbląg należy do trójki miast, które posiadają największe archeologiczne miejskie zbiory na świecie, a miastem konkurującym pod względem ilości wykopanych zabytków miejskich jest Antwerpia.

 

 Podczas koncertu usłyszeliśmy ”Suitę tańców karpackich” Wojciecha Mrozka, fragment z musicalu „Skrzypek na dachu – L’Chaim”, „Śmiech Samuela” czyli "Samuel Frailah" czy „Czardasz” Vittorio Montiego: - To specjalny koncert, podczas którego nasze drogi morskie będą wiodły nas różnymi szlakami i dopłyniemy do różnych portów na świecie grając różną muzykę - powiedział Wojciech Mrozek. - Będziemy grali muzykę bułgarską, grecką, węgierską. Popłyniemy także do Mołdawii i Rumunii. Będziemy więc w bardzo pięknych miejscach i z tych miejsc wykonamy bardzo interesujące i niezwykle wirtuozowskie tańce – dodał. - Muzyka karpacka ma to do siebie, że ogarnia dość szerokim pasmem regiony kilku kultur, także mamy tu wpływ muzyki rumuńskiej, ukraińskiej i po części muzyki  olskiej.
       Wojciech Mrozek jest jednym z najwybitniejszych klarnecistów, muzykiem słynącym z niekonwencjonalnych pomysłów. Współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i takimi artystami jak: Krzesimir Dębski, Michał Nesterowicz, Nigel Kennedy, Krzysztof Herdzin, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński czy Ewa Bem. Bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, programach telewizyjnych oraz nagraniach dla rozgłośni radiowych. Koncertuje w całej Europie, USA i Chile.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Elbląski Ratysz Staromiejski to nie jest dobre miejsce ani na występy muzyczne ani taneczne, Sala kina Swiatowid nadaje się to tego celu o wiele bardziej. Ale skoro wpierdzielono tyle milionów w niepotrzebny budynek bo Elbląg na wzór Gdańska chciał mieć swój Dwór Artusa - "rada małpa że się śmiali kiedy chciała udać człeka. .. ." Hero.
 • A kto to jest ten Wcisła?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  ???!!!(2013-07-11)
 • Mogę się założyć że pani dyrektor EOK waruje już pod drzwiami nowego prezydencika aby nawciskać mu bajeczek i uratować posadkę. Strach w oczy zajrzał gdyż powiedziane było że zostaną tylko uczciwi i dobrze pracujący.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  wszechwiedzacy(2013-07-11)
 • Niedługo ukarzą się kolejne taśmy. Dowiemy się co i na kogo tym razem nawijała Pani dyrektor. Będzie ciekawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  BiggggggBrother(2013-07-11)
 • Wszechwiedzacy: Zaloze sie, ze pani Bozenka juz u Prezia byla, pewnie jeszcze przed wyborami. Wszyscy wiedza, ze ona lgnie do kazdej wladzy niezaleznie czy jest z PO, PiS, SLD czy Palikota. .Mam nadzieje, ze Wilk nie da sie jej gadce i szybko sie na niej pozna. Moze w koncu cos sie w EOK zmieni, np Dyrektor ?
 • Biedne ludziska, dla niektórych zmiana władzy łączy się wyłącznie z wyrzucaniem ludzi, uprzejmie inf. , że i owszem ale nie takich jak dyrekcja EOK!!!!
 • odgrzewany koncert ku uciesze nowych-starych, ,elit. " muzyka to dodatek do interesów. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  CYMBAŁ(2013-07-11)
Reklama