UWAGA!

Chopin i Debussy w bibliotece

Elbląg, Barbara Misiewicz i Marta Osowska-Utrysko
Barbara Misiewicz i Marta Osowska-Utrysko

W czwartek, 13 sierpnia o godz. 19 zapraszamy do Sali „U św. Ducha” na koncert na wiolonczelę i fortepian w wykonaniu Barbary Misiewicz i Marty Osowskiej-Utrysko, które zagrają utwory Chopina i Debussy'ego. Wstęp wolny.

Marta Osowska-Utrysko - pianistka, teoretyk muzyki, pedagog. Jest magistrem sztuki muzycznej o dwóch specjalnościach- pianistycznej i teoretycznej. Ukończyła Liceum Muzyczne w Elblągu, w klasie Tomasza Stroynowskiego, a następnie z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. Tatiany Shebanovej i prof. Jarosława Drzewieckiego. Ponadto jest magistrem teorii muzyki i kompozycji. Po studiach kształciła swoje umiejętności pianistyczne pod okiem prof. Paula Guldy z Austrii. Koncertuje jako solistka i kameralistka. Występowała w wielu miastach Polski, Niemiec i Rosji. Posiada szeroki repertuar pianistyczny, obejmujący dzieła od baroku po czasy dzisiejsze. Współpracuje z muzykami innych specjalności- wiolonczelistami, wokalistami, skrzypkami. Jest zapraszana do prawykonań oraz nagrań płytowych nowych utworów polskich kompozytorów. W kwietniu 2013 roku zdobyła Grand Prix oraz drugą nagrodę na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pedagogów Muzyki w Warszawie (w kategorii kameralnej i solowej). Poza muzyką poważną od kilku lat zajmuje się także muzyką rozrywkową. Jest kompozytorem i reżyserem musicalu „Polskie kolory ciszy” (premiera 11.11.2009 roku, CSE „Światowid” w Elblągu). W latach 2006-2013 prowadziła studio wokalne w CSE Światowid. Bierze udział w tworzeniu oraz realizacji projektów muzycznych- jako pianistka, kompozytor, przygotowując aranżacje i szkoląc wokalistów, prowadząc muzykoterapię dla osób niepełnosprawnych, prowadząc zajęcia muzyczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, występując na seminariach o tematyce muzycznej. Jeszcze w czasie studiów podjęła pracę pedagogiczną. Była asystentką prof. Jarosława Drzewieckiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, instruktorem muzyki w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid. Obecnie pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej w Malborku. Prowadzi również wykłady dla osób starszych w Uniwersytecie III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Była instruktorem warsztatów muzycznych dla osób niepełnosprawnych oraz dla dzieci środowisk wiejskich. Prowadzi działalność na rzecz propagowania muzyki w środowiskach z ograniczonym dostępem do sztuki, przede wszystkim dając liczne koncerty, prowadząc wykłady i pogadanki muzyczne. Bliska jej działalność społeczna zaowocowała powołaniem Towarzystwa Muzycznego Eroica, którego jest prezesem. Od 2004 roku organizuje Leśną Akademię Muzyki- międzynarodowe kursy pianistyczne dla młodych muzyków pod kierunkiem prof. Paula Guldy. Jako teoretyk muzyki ma na swym koncie udział w wielu sesjach naukowych, a także kilka publikacji w profesjonalnym wydawnictwach muzycznych. Ponadto jest współtwórcą podręcznika do muzyki dla gimnazjalistów, wydanego przez wydawnictwo Operon.
      
       Barbara Misiewicz
- pochodząca z Elbląga wiolonczelistka. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Elblągu w klasie profesora Olega Studnickiego.
       Przez 5 lat studiowała w Royal Conservatoire of Scotland z Robertem Irvine, gdzie uzyskała nagrodę Ian D Watt I Dunbar Gerber w dziedzinie muzyki kameralnej, doszła do finału prestiżowego konkursu Governor’s Recital Prize Królewskiej Akademii, a także otrzymała nagrodę w dziedzinie „najlepszy muzyk orkiestrowy” Królewskiej Akademii za rok 2007/ 2008. Po studiach w Szkocji uczyła się w Conservatorio della Svizzera Italiana, przez kolejne dwa lata u Johannesa Goritzkiego, gdzie uzyskała dyplom magistra sztuki. Ostatnie dwa lata poświeciła na zdobycie magistra pedagogiki instrumentalnej w klasie Cristiny Bellu i Moniki Leskovar. Festiwale muzyczne, na których występowała jako muzyk kameralny lub w duecie, to między innymi Mendelssohn on Mull Chamber Music Festival (Szkocja), Międzynarodowy Festiwal FRINGE w Edynburgu, Amsterdam Cello Biennale (Holandia), Ticino Musica i Ceresio Estate w Szwajcarii, a także MITO - Settembre Musica, Società di Concerti w Mediolanie i Filhamrmonia w Trydencie we Włoszech. Wzięła udział w trasie koncertowej ze Scottish Ensemble, zespołem z którym zagrała w Wigmore Hall w Londynie i nagrała jeden z koncertów w Szkocji dla BBC Radio 3.
       Współpracowała z orkiestrami: Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej, Britten Pears, Scottish Opera, Royal Scottish National Orchestra, Orchestra della Svizzera Italiana, a także z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Jako solistka wykonała koncert wiolonczelowy Edwarda Elgara, ‘Schelomo’ Ernsta Blocha i pierwszy koncert Dmitry Shostakovicha. W ciągu studiów była wspierana przez fundacje: Craxton Trust, Elbląskie Towarzystwo Kultury, Dewar Arts Awards, a także uzyskała pełne stypendium ESKAS od rządu szwajcarskiego na ostatni rok nauki w Consevatorio della Svizzera Italiana w Lugano.
       W Polsce zagrała koncerty: w Elblągu w Galerii EL z Anną Prabucką-Firlej, w Centrum Kultury Światowid z Martą Osowską-Utrysko, w Bibliotece Elbląskiej, w Sopocie w Urzędzie Miejskim na Czwartkowych Wieczorach Muzycznych, a także w Krakowie podczas Letniej Akademii Muzycznej. Obecnie uczy gry na wiolonczeli i współpracuje z Orkiestrą Filharmoniczną Włoch i poświęca się muzyce kameralnej jako członek Trio Ambassador (akordeon, wiolonczela, skrzypce), z którym zagrała koncerty w Serbii, Francji, Niemczech, Włoszech i Szwajcarii. Współpracuje od trzech lat z Festiwalem Martha Argerich w Lugano.
      
       Więcej informacji o koncercie:
       Dział Zbiorów Audiowizualnych
       ul. św. Ducha 3-7
       tel.: (55) 625 60 19/20
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama