UWAGA!

Ćwierć wieku Polski w NATO

 Elbląg, Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO,
Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO, fot. Anna Dembińska

W Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO zorganizowano w niedzielę (28 kwietnia) koncert okolicznościowy z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W uroczystości wziął udział Stanisław Wziątek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zobacz zdjęcia.

Stanisław Wziątek podkreślił, że 25 lat temu Polska otworzyła nowy rozdział w historii swojego bezpieczeństwa.

- Traktat północnoatlantycki gwarantuje nam bezpieczeństwo. Mamy znakomicie przygotowaną armię, mamy możliwości działania operacyjnego, możemy tworzyć sojusze, które dają bezpieczeństwo mieszkańcom naszego kraju, ale także mieszkańcom całej Europy. Wojsko Polskie przez 25 lat przeszło głęboką transformację. Dziękuję wszystkim, którzy przez te 25 lat zrobili tak wiele, abyśmy mogli znaleźć się w NATO - mówił Stanisław Wziątek.

- Czasy pokoju nie są dane raz na zawsze. Czasy pokoju trzeba sobie wypracować. Winston Churchill mówił, że Wielka Brytania nie ma wrogów ani przyjaciół. Ma tylko interesy. Interesem Polski jest być w NATO - zaznaczył Radosław Król, wojewoda warmińsko-mazurski.

W koncercie uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz wojsko.

 

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego powstała w 1949 r. na mocy podpisanego w Waszyngtonie przez 12 państw Traktatu północnoatlantyckiego. Szczególną rolę w funkcjonowaniu NATO pełni, zapisana w art. 5 Traktatu, klauzula wzajemnej obrony. Przewiduje ona, że atak na jednego lub więcej sojuszników będzie oznaczał atak na wszystkich członków Sojuszu. Obecnie w skład NATO wchodzą 32 państwa. Wieloletnie starania dyplomatyczne oraz reformy przeprowadzone m. in. w sferze obronności zaowocowały 12 marca 1999 r. przyjęciem Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • szkoda czasu to ogladac
 • Nato nas obroni tak samo jak Wlk Brytania i Francja w 1939 r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  11
  niegłosujący(2024-04-28)
 • Kondek Najlepsza zasada, TO LICZMY NA WŁASNE WOJSKO !!! Siły podstawowe NATO mogą się zorganizować nie wcześniej jak tydzień, dwa. Dlatego TRZEBA BYĆ UZBROJONYM PO ZĘBY. To dla wroga, naszego państwa NAJLEPSZY ARGUMENT !!!.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  Kondek(2024-04-28)
 • Duda to czarny rycerz zakonu PiS ! Nie otrzyma poparcia rządu i parlamentu na żadną funkcje w Europie i świecie.
 • @Kondek - Ok. Tylko już dzisiaj młodzi deklarują ucieczkę z kraju gdyby wojna wybuchnie, taką mają moc obrony swojego kraju. Mobilizacja i zamykanie ambasad dla Ukraińców jest przestrogą że tak samo będzie i w Polsce !!! Dlatego musi wrócić zasadnicza służba wojskowa by te barany od smartfonów poczuli obowiązek i świadomość że w obliczu wojny nie będzie L4 czy emigracja tylko rozkaz !
 • Na razie proszę na nas nie napadać, bo broń oddaliśmy sąsiadom, teraz się na nas poobrażali I nie chcą nawet wpuścić salonki, a sojusze w historii pokazały nam, że francuzi I anglicy trzymają broń wciąż w tym samym miejscu I wrazie konfliktu wyślą nam tak samo jak w 39 r. - stara prawda umiesz liczyć- licz na siebie, inaczej będzie jak w smutnym wierszu " gdy przyszło ginąć latem, -, prosto do nieba czwórkami szli, żołnierze z Westerplatte.
 • @Oby nie. - Dobrze, że chociaż ten przekop my, dziěkujemy I za to panie Jarku, będzie którędy wiać choćby kajakiem, trochę wałówki I przy dobrej pogodzie jest szansa większa niż... I tu pozwolę nie kończyć swej myśli związanej z naszym wojskiem
 • Duda to czarny rycerz zakonu PiS ! Nie otrzyma poparcia rządu i parlamentu na żadną funkcje ! Dzisiaj młodzi deklarują ucieczkę z kraju gdy wojna wybuchnie, taką mają moc obrony swojego państwa. Mobilizacja i zamykanie ambasad dla Ukraińców jest przestrogą że tak samo będzie i w Polsce !!! Dlatego musi wrócić zasadnicza służba wojskowa by te barany od smartfonów poczuli obowiązek i świadomość że w obliczu wojny nie będzie L4 czy emigracja tylko rozkaz !
 • @Zarmenni - Kiedy w końcu ktoś zrobi porządek z trolami na tym portalu? Piszą bzdury aby tylko jątrzyć i wyśmiewać. Widać, że to są stare, nienawistne komuchy.
 • Na polskich F-35 nie będzie tradycyjnych biało-czerwonych szachownic - poinformował generał Wiesław Kukuła. Jak przekazał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ich miejsce zajmie szara szachownica, która ma przyczynić się do trudniejszego wykrycia statków powietrznych przez wroga. Tłumaczenie dla dzieci ! Trzeba jakośZamaskować udział naszych F wWojnie zRosją
 • żaden traktat nic nie gwarantuje, to tylko świstek papieru, liczy się realna siłą własnej armii a nie ciągłe skamlanie i wycieranie klamek u możnych tego świata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  my i wy(2024-04-29)
 • Na widowni osoby 65 lat plus i wojsko, o co chodzi.... to rozdawano wejściówki w dps-ach, czy gdzie? To zbyt mała sala, takie przedsięwzięcie powinno się zorganizować na świeżym powietrzu. Hashtagi: #Elblagjest
Reklama