UWAGA!

Czas na herbatę (Historia jednego przedmiotu cz. 136)

 
Elbląg, Czas na herbatę  (Historia jednego przedmiotu cz. 136)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o czajniku.

W trakcie wykopalisk prowadzonych na posesji przy ul. Rzeźnickiej 14 odkryto dwie latryny. Jedna z nich została postawiona i była użytkowana w średniowieczu. W czasach nam nieco bliższych (w XVII/XVIII stuleciu) wykonano drugą, w której odkryto m. in. czajnik do parzenia herbaty.
       Czajnik o kulistym brzuścu, przechodzącym z szeroki, wychylony kołnierz z wrębem na pokrywkę, miał pierścieniową stopkę. Został wykonany z delikatnego fajansu (tzw. fajansu angielskiego) i pokryty nieprzezroczystym szkliwem o lekko kremowym zabarwieniu. Naczynie o wysokości 15 cm i średnicy 11 cm zostało ukształtowane w formie. To domowe naczynie w trakcie użytkowania uległo częściowemu zniszczeniu, dlatego w chwili odkrycia brak było wyłamanego uchwytu oraz części kołnierza, wyszczerbiony i częściowo ułamany jest dziobek.
       Na dnie widoczny jest sygnatura BRAMELD, odciśnięta podszkliwnie i bardzo słabo czytelna. Obecność tego znaku, będącego symbolem wytwórni pozwala nam dokładnie określić miejsce jego produkcji oraz dosyć dokładnie chronologię.
       Prezentowany czajnik pochodzi z wytwórni „The Old Pottery” Rockingham Works, która istniała w miejscowości Swinton, w dystrykcie Rotherham, hrabstwo Yorkshire. Ten zakład ceramiczny został założony przez Edwarda Butlera w 1757 roku. W latach od 1765 do 1778 jego właścicielem był William Malpass. Kolejny posiadacz, którym został Thomas Bingley, połączył Rockingham Works z inną wytwornią - Greens, Bingley & Co. W 1806 roku wytwórnię przejęli bracia John i William Brameld. W fabryce tej od 1820 roku rozpoczęto produkować wyroby porcelanowe, a już niewiele później, bo w 1842 roku zakład został zamknięty.
       Zastosowana sygnatura jednoznacznie wskazuje, że nasz czajnik pochodzi z okresu, kiedy zakładem ceramicznym w Swinton kierowali bracia Brameld, czyli na pewno po 1802, a przed1820 rokiem, w którym przestawiono produkcję na inny rodzaj wyrobów ceramicznych.
      
      

       Mirosław Marcinkowski, kustosz MAH

       W naszym cyklu co dwa tygodnie dołączamy odcinek filmu "Krótka historia", przygotowywany przez Telewizję Truso.tv przy współpracy z Muzeum

      
      
      
      
      
      

      
       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama