UWAGA!

Debata wokół polskiej architektury lat 80. i 90.

 Elbląg, Debata wokół polskiej architektury lat 80. i 90.

W ramach wystawy RETROWERSJE: SOBIE MIESZKANIA – MIASTU STARÓWKĘ, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki razem z Centrum Sztuki Galeria EL zapraszają na debatę, która odbędzie się 7 czerwca, o godz. 18 w Galerii EL.

W 1984 roku na łamach czasopisma „Architektura” Krzysztof Chwalibóg opublikował cykl artykułów zatytułowanych „Dlaczego postmodernizm?”. Miały one pomóc zrozumieć złożoność różnych postaw anty-modernistycznych, które w tamtym czasie stawały się w Polsce coraz popularniejsze.

Po blisko 40 latach hasło „postmodernizm” nadal jest chętnie używane do opisywania architektonicznego przewartościowania w rodzimym projektowaniu lat 80. i 90. Ale czy rzeczywiście stanowi klucz do wyjaśnienia zmian, które wówczas zaszły? Czy warszawski tradycjonalizm, krakowski geometryzm, wrocławskie plomby albo elbląskie retrowersje mają wspólny postmodernistyczny mianownik? Co tak właściwie oznacza to pojęcie na rodzimym gruncie?

Podczas spotkania postaramy się przybliżyć rzeczywistość architektoniczną lat 80. i 90. oraz zniuansować popularne opinie o obu dekadach. Wszystko po to, by zyskać nowe spojrzenie na Stare Miasto w Elblągu – osadzić je w szerokim kontekście ideowych i społecznych przemian oraz gospodarczych szans/niedoborów, które wpływały na kształt ówczesnej architektury.

 

Debata z udziałem:

Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak i branżowych, związana z portalem Culture.pl. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki „Architektura w Polsce 1945 – 1989″.

Alicja Gzowska – kuratorka i historyczka sztuki zajmującą się polską powojenną architekturą. Jest współautorką książek o polskim postmodernizmie i autorką monografii zburzonego katowickiego dworca pt. Szesnaście żelbetowych kwiatów. Nowy dworzec kolejowy w Katowicach (2012).

dr Dorota Jędruch – pracuje w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UJ. Współkuratorka licznych wystaw m.in. „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji” (w ramach 8. edycji festiwalu „Warszawa w budowie”, 2016), „Moc muzeum” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2021). Współzałożycielka fundacji Instytut Architektury, zawiązanej z badaniami i popularyzacją wiedzy o problemach współczesnej architektury i urbanistyki. Stale współpracuje z kwartalnikiem „Autoportret”.

Katarzyna Wiśniewska – planistka przestrzenna, dyrektorka Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu. Miłośniczka i badaczka wieloaspektowości odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Elblążanka z urodzenia i wyboru.

 

Prowadzenie i moderacja:

Aleksandra Stępień-Dąbrowska – Historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury XX wieku. Autorka książki Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90. (2021). Od 2021 roku współkoordynuje projekt „ARCHIwum Warszawy lat 90.”, którego rezultatem jest wirtualna mapa stołecznej architektury czasów transformacji. Pracuje w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.

 

Kiedy: 7 czerwca 2023, 18:00-19:30

Gdzie: Galeria EL

Informujemy, że debata będzie nagrywana i publikowana na kanały YouTube Galerii EL i Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Super! Będę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Ola889(2023-05-31)
 • Dobrze się zapowiada. Mam nadzieję, że nie ucieknie temat elbląskiej retrowersji w tym wszystkim...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  nadworny architekt(2023-05-31)
 • Tylko czemu w srodku tygodnia :( Hashtagi: #Elblazankaa
 • Skład liga mistrzów i będą nam wmawiać jak jest cudownie? A może tym razem rozlicza ta wspomniana specjalistę i resztę urzędników specjalistów od tego, że pustak, styropian i fasady nawiązują do tradycji pięknej przedwojennej starówki w pruskim mieście?. W ustawkach nie uczestniczę.
 • Tej Pani - Katarzyna Wiśniewska - planistka przestrzenna, dyrektorka Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu. Miłośniczka i badaczka wieloaspektowości odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Elblążanka z urodzenia i wyboru. - już dziekujemy, dała już popis przez ostatnie lata więcej niż chaotycznej i nie przemyslanej zabudowy naszego miasta. Śródmieście Elbląga, a szczególnie brak Centrum to obraz jej dokonań.
 • A może jakieś przykłady tej chaotycznej i nieprzemyślanej zabudowy miasta ? Bo jak na razie, to zanim zaczęła kierować architekturą w urzędzie, za czasów jej poprzedniczki na mieście panował chaos, a inwestorzy bali się przychodzić do urzędu coś załatwić, bo wszystko, nawet budowa domku jednorodzinnego była obarczona obostrzeniami. Za jej poprzedniczki, dostanie się do gabinetu dyrektora, czy wtedy naczelnika, przeprowadzenie rozmowy lub dyskusji nad projektem było niemożliwe. A co do braku centrum w Elblągu to prawda- tylko tego centrum nie było nigdy i już nie będzie, ponieważ decyzje o zabudowie miasta w centrum były podejmowane za czasów poprzednich kierujących architekturą. Dlatego zamiast pisać dyrdymały, radzę zapoznać się z historią architektury i rozwoju naszego miasta od samego początku. Uważam, że obecna dyrektor architektury ogarnia sprawy inwestorów w tym mieście na tyle na ile pozwala jej stan miasta jaki zastała. Gdyby nie jej działania, to niejedna realizacja w tym mieście byłaby koszmarem. Niestety, ale obecne prawo ogranicza osobom decyzyjnym w urzędzie miasta możliwość ingerencji w realizację inwestycji pod kątem np wyglądu elewacji. Gdyby dać architekturze decyzyjność co do wyglądu elewacji, to wtedy nie powstałyby niektóre koszmarki na starówce.
 • @Fan_Gargamela_PO - Ty chyba gościu nie ogarniasz tematu jaki będzie na spotkaniu poruszany. Kolejny frustrat. Trzeba było kupić działkę i budować z oryginalnej cegły i robić fasady imitujące te historyczne. Tak, imitacje, bo oryginałów już dano nie ma.
 • Ale czwarteczek jest wolny :)
 • @komando - Warto kupić młoteczek gumowy i walnąć się w pusty dzban ofiaro czytaj ze zrozumieniem. Ja jestem człowiekiem sukcesu, a frustratem pewnie ty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  0
  Fan_Gargamela_z_PO(2023-06-06)
 • @inwestor - Juz mogla sie Pani podpisac imieniem i nazwiskiem, Pani Katarzyno; )
Reklama