UWAGA!

Dotknij przeszłości – nowe lekcje w muzeum

 Elbląg, Wakacyjne zajęcia w muzeum cieszyły się dużą popularnością wśrod najmłodszych elblążan i turystów
Wakacyjne zajęcia w muzeum cieszyły się dużą popularnością wśrod najmłodszych elblążan i turystów (fot. nadesłane)

Kończą się wakacje i zajęcia historyczne, przygotowane na sezon letni, startuje za to cały cykl kilkudziesięciu tematów edukacyjnych dla najmłodszych ze szkół i przedszkoli. Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu zachęca szczególnie do skorzystania z dwóch nowych lekcji, które będą odbywały się we wrześniu.

Etnograf Alicja Janiak zaprasza przedszkolaki i uczniów klas szkoły podstawowej na lekcję muzealną w formie ćwiczeń malarstwa na szkle. W trakcie spotkania dzieci zwiedzą czasową wystawę muzealną, utworzoną ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu pokazującą przejawy sztuki ludowej, pt. „Wieś pędzlem i dłutem wyczarowana”, ze szczególnym naciskiem na oryginalne przykłady malowania na szkle. Przyjrzą się również pracy twórcy ludowego w trakcie krótkiego seansu filmowego. Tak przygotowane będą mogły własnoręcznie wykonać obrazek tradycyjnymi metodami malarstwa na szkle, jednak przy użyciu bezpiecznych materiałów.
      
       Śladami średniowiecznego Elbląga – to również nowa lekcja muzealna w atrakcyjnej formie spaceru po elbląskiej starówce, prowadzonego przez muzealnika przebranego za urzędnika krzyżackiego. Lekcja przybliży uczestnikom średniowieczny Elbląg, początki powstania miasta, umiejscowienie najważniejszych zabytków z okresu średniowiecza. Spacer rozpoczyna się nad rzeką Elbląg a kończy w okolicach Bramy Targowej i Galerii EL. W trakcie spaceru uczestnicy mają również do wykonania zadanie, polegające na wymierzeniu parceli pod budowę kamienicy, używając przy tym średniowiecznych miar. Prowadzącym zajęcia jest Piotr Adamczyk.
      
       Również do uruchomionego w poprzednim roku szkolnym cyklu zajęć dla gimnazjów i szkół ponadpodstawowych „Elbląg w XX wieku” doszły dwa kolejne tematy. Pierwszym jest „Ferdynand Schichau – twórca przemysłowego Elbląga”, drugim „Elblążanie w grudniu 1970 roku”. Te zajęcia pojawiają się w ofercie na stałe, bez względu na porę roku.
      
       Organizatorem wszystkich zajęć jest Dział Edukacji i Promocji, który przygotowuje lekcje i przyjmuje zgłoszenia grup, chętnych do atrakcyjnego poznawania historii. Zajęcia dla grup przedszkolnych i klas szkolnych są prowadzone odpłatnie według cennika muzealnych zajęć edukacyjnych. Kontakt telefoniczny: 55 232 72 73 lub 666 840 787. Poczta elektroniczna: muzeumel@elblag.com.pl. Internetowy spis tematów lekcji: www.muzeum.elblag.pl/edukacja
      
Tomasz Gliniecki, MAH w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama