UWAGA!

Dotykanie historii w nowoczesny sposób

 Elbląg, Wirtualna rzeczywistość sprawia wrażenie bardzo realnej (na zdj. Agata Sitko z Group AV,
Wirtualna rzeczywistość sprawia wrażenie bardzo realnej (na zdj. Agata Sitko z Group AV, fot. Anna Dembińska)

Hokus pokus, czary mary? W sumie tak to można ująć - czary na miarę XXI wieku. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu można dotknąć historii wkraczając do wirtualnego świata. Póki co, to faza testowa, ale już duże emocje budzi przebywanie w średniowiecznej szkolnej klasie czy przejażdżka autem Komnicka ulicami miasta z lat 30.

W muzeum dobiega końca generalny remont. W nowej odsłonie budynek Gimnazjum zaprezentuje się jeszcze w tym roku, ale my już dziś zeszliśmy do podziemia, by usiąść w szkolnej ławie i ... No właśnie.
       - Są to piwnice przyzamkowe wybudowane w XIV w. - opowiada Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Ponieważ tu było gimnazjum, a jeszcze wcześniej miasto organizowało w tym obiekcie nauczanie dla dzieci z biednych rodzin, dlatego postanowiliśmy zorganizować tu właśnie klasę w starym stylu. Styl stary, ale wyposażenie nowoczesne - zaznacza. - Po to, by współczesne dzieciaki już od progu wiedziały, że wchodzą w inny świat za pomocą wirtualnej rzeczywistości.
       Zasiadamy przed pulpitem, zakładamy gogle i możemy dotykać historii w nowoczesny sposób.
       - Zajmowaliśmy się przygotowaniem i wdrożeniem czterech aplikacji oraz dostawą sprzętu - wyjaśnia Agata Sitko z Group AV. - Jesteśmy na etapie wdrażania dwóch pierwszych aplikacji: szkolnej klasy, gdzie w wirtualnej rzeczywistości możemy zobaczyć zeskanowane zabytki, zaś druga aplikacja umożliwia przejazd ulicami miasta autem Komnicka. Do tego mamy specjalne gogle oraz kontrolery, żeby w sposób wirtualny dotknąć zabytków, zobaczyć je z każdej strony.
       W wirtualnej klasie, która wygląda jak z opowieści o Harrym Potterze, można bawić się zabytkami archeologicznymi: brać je do ręki, rozkładać i składać mapy i uczyć się nie dotykając bezpośrednio przedmiotów.

  Elbląg, Średniowieczna klasa w budynku Gimnazjum będzie jak wrota do przeszłości
Średniowieczna klasa w budynku Gimnazjum będzie jak wrota do przeszłości (fot. AD)

- Te zostały "wrzucone" do aplikacji (stworzonej przez firmę Toucan) dzięki pracowni digitalizacji CSE Światowid - mówi dyrektor Maria Kasprzycka. - Na początek dajemy możliwość obejrzenia 30 elbląskich zabytków, ale aplikacja VR jest tak przygotowana, że możemy ten zasób przedmiotów powiększać.
       We wrześniu aplikacje wejdą w fazę testów. Chętni elblążanie będą mogli na własne oczy przekonać się, jak ich muzeum wkracza w XXI wiek.
       - We wrześniu będziemy podawać do publicznej wiadomości informacje, o jaką grupę chodzi (dzieci, młodzież czy dorośli) i o której godzinie odbędzie się wirtualna podróż do przeszłości - zapowiada Maria Kasprzycka.
       Elbląskie muzeum ma już za sobą pierwszej kroki w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki aplikacji stworzonej przez (również elbląską) firmę theConstruct mogliśmy przenosić się w czasie, by pospacerować ulicami przedwojennego Elbląga lub "wskoczyć" do wirtualnego Truso. Teraz będzie to skok na głęboką wodę.
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama