UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drewniana główka (Historia jednego przedmiotu cz. 73)

 
Elbląg, Drewniana główka  (Historia jednego przedmiotu cz. 73)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś ... drewniana główka.

Fragment drewnianej rzeźby odnaleziono na podwórku działki przy ul. Mostowej 28. Towarzyszące jej fragmenty ceramiki pozwalają datować znalezisko na koniec XIII wieku. Zachowany fragment ma wysokość 11 cm i został wykonany z drewna dębu. Przedstawiona twarz ma smukłe, pociągłe oblicze, o dość wysokim czole i wąskim podbródku. Uwagę przyciągają duże, migdałowate oczy i delikatny uśmiech. Fryzura ujęta jest w stylizowane, drobne loki.
       Niestety, odtworzenie pierwotnego wyglądu rzeźby nie jest możliwe, co utrudnia identyfikację wizerunku. Być może było to przedstawienie świętego Jana Ewangelisty, jak przypuszcza dr G. Nawrolska, upatrując podobieństwa do rzeźby z kościoła z duńskiego Jagerup (wg badaczki obie rzeźby mają identyczne fryzury). Niewykluczone, że odnaleziona główka była częścią figury Tronującej Madonny z Dzieciątkiem, na co mogą wskazywać niewielkie rozmiary zabytku, jej pełnoplastyczność, uśmiech oraz ogólnie młodzieńczo-dziecięcy wygląd. Niestety, z powodu braku bezpośrednich analogii, identyfikacja obiektu pozostaje w sferze hipotez i spekulacji. Zachowany fragment nie pozwala także uchwycić cech stylistycznych rzeźby. Materiał, z którego została wykonana, był chętnie stosowany w rzeźbiarstwie na północy Niemiec i w Skandynawii. Opracowanie włosów, kształt oczu i nosa wykazuje ogólne podobieństwo do realizacji rzeźbiarskich w basenie Morza Bałtyckiego, charakteryzujących się "graficznym" opracowaniem twarzy: oczy i brwi o regularnym wykroju, plastycznie zaznaczoną górną powieką i delikatnego uśmiechu. Taki sposób opracowania twarzy wywodzi się z tradycji monumentalnej rzeźby francuskiej, mającej bezpośredni wpływ na twórczość rzeźbiarską północnej i zachodniej Europy pod koniec XII i w XIII wieku (W. Rynkiewicz-Domino).
       Figurkę można zobaczyć w elbląskim muzeum na wystawie Elbląg reconditus.

      
       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym

      
Urszula Sieńkowska, kustosz Muzeum Archeologiczno-Historycznego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama