UWAGA!

Drugi dzień Forum

  Elbląg, Drugi dzień Forum
fot. nadesłana

Dziś drugi dzień Elbląskiego Forum Kulturoznawczego odbywającego się w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida pod hasłem „Od przybytku głowa boli. Kultura nadmiaru w czasach niedomiaru”. W sesji przedpołudniowej porozmawiamy „O tym, co nas zalewa i jak sobie z tym radzić”. Sesja popołudniowa poświęcona będzie nadmiarowi obrazów i wiadomości. Wstęp wolny.

Program dzisiejszego (27 września 2012, czwartek) dnia forum:
      
       I. godz. 9.30 - 11.30 - Sesja pierwsza: „O tym , co nas zalewa i jak sobie z tym radzić”, prowadzący - prof. dr hab. Jerzy Bralczyk (UW)
      
       1. Wykłady eksperckie:
      
       - prof. dr hab. Tomasz Szlendak (UMK): „Sita. O indywidualnych i społecznych sposobach radzenia sobie z postniedoborem”
       Tomasz Szlendak – zajmuje się socjologią kultury, konsumpcji i rodziny oraz psychologią ewolucyjną. Jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opublikował m.in. Architektonikę romansu (2002), Zaniedbaną piaskownicę (2003), Supermarketyzację (2004), Leniwe maskotki, rekiny na smyczy (2005) i Socjologię rodziny (2010). Jest członkiem redakcji „Studiów Socjologicznych” i członkiem rady naukowej czasopisma „Kultura i Edukacja”. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz tygodnika „Polityka”. Prowadzi badania nad przemianami obyczajów, aktywnością kulturalną, seksualnością i jakością życia. Śledzi trendy i zastanawia się, co socjologia może powiedzieć o przyszłości.
      
       - prof. dr hab. Krystyna Szafraniec (UMK): „Czy młodzi i młodość nas zalewają i czy trzeba się przed tym bronić?”
       Krystyna Szafraniec – kierownik Zakładu Socjologii Edukacji i Młodzieży Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej główne specjalności badawcze to: socjologia młodzieży i edukacji, socjologia wsi, socjologia zmiany.
      
       - dr hab. prof. SWPS Krzysztof Jaskułowski (SWPS/Wrocław): „Zawartość nauki w nauce - o nadprodukcji naukowej”
       Krzysztof Jaskułowski – historyk i socjolog, profesor nadzwyczajny w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, członek Rady Programowej „Spraw Narodowościowych. Seria Nowa”, współredaktor książkowej serii Nationalisms across the Globe w wydawnictwie Peter Lang. Stypendysta m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, John Kluge Center w Bibliotece Kongresu, Institute for Advanced Studies in the Humanities w Edynburgu. Autor m.in. książek: Mityczne przestrzenie nacjonalizmu. Historia i mit w walijskiej ideologii narodowej (2003), Nacjonalizm bez narodów. Nacjonalizm w koncepcjach anglosaskich nauk społecznych (2009), Wspólnota symboliczna. W stronę antropologii nacjonalizmu (2012).
      
       2. Dyskusja
      
       II. godz. 11.30 - 12 - „Lęk przed pustką. O nadmiarze religijności kompulsywnej” wykład ekspercki prof. dr hab. Zbigniewa Mikołejko (IFiS PAN)
       Zbigniew Mikołejko – historyk religii i filozof, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Opublikował ponad osiemset tekstów w dziewięciu językach. Jest autorem wielokrotnie wznawianych tytułów książek: Elementy filozofii, Mity tradycjonalizmu integralnego, Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma, Żywoty świętych poprawione, Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa, W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu . Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków, jak również głośne powieści o tematyce religijnej np. Kod Leonarda da Vinci Dana Browna. Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Literatury na Świecie”, „Newsweeka”, „Res Publiki Nowej”, „Rzeczpospolitej”, „La Sicilia”, „Twórczości”, „Tygodnika Powszechnego”, „Uncaptive Minus” i innych.
      
       godz. 12 - 12.30 - przerwa
      
       III. godz. 12.30 - 14.30 - Sesja druga: „Za dużo obrazów”, prowadząca - prof. dr hab. Izabella Bukraba-Rylska (PAN, UW)
      
       1. Wykłady eksperckie:
      
       - prof. dr hab. Rafał Drozdowski (UAM): „Obrazów nigdy dosyć – pod warunkiem, że nie służą jedynie do oglądania”
       Rafał Drozdowski – dyrektor Instytutu Socjologii UAM, kierownik Zakładu Socjologii Życia Codziennego w Instytucie Socjologii UAM. jego główne zainteresowania naukowe to: socjologia codzienności, socjologia wizualna, teoria socjologiczna. Ważniejsze publikacje z ostatniego okresu: Za fotografię! W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej, Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2010 (książka napisana wspólnie z Markiem Krajewskim), Obraza na obrazy. Strategie społecznego oporu wobec obrazów dominujących, wyd. 1-wsze: Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2006, wyd. 2-gie, rozszerzone: Wydawnictwo Zysk – Ska, Poznań 2009.
      
       - dr Tomasz Ferenc (UŁ): „Kolekcjonowanie oraz niszczenie jako dwie artystyczne strategie postępowania wobec nadmiaru fotografii”
       Tomasz Ferenc – adiunkt w Katedrze Socjologii Sztuki UŁ. Jego zainteresowania koncentrują się wokół społecznych zastosowań fotografii oraz na problematyce emigracyjnej. Autor książek: Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści [2004], za którą otrzymał nagrodę im. Stanisława Ossowskiego oraz Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji [2012]. Redaktor kilku antologii poświęconych fotografii, w tym min. wraz z Krzysztofem Olechnickim Obrazy w Sieci. Socjologia i antropologia ikonosfery Internetu, [2008], z Kazimierzem Kowalewiczem Interpretując fotografię. Śladami Susan Sontag,[ 2009]. Stypendysta fundacji tygodnia Polityka „Zostańcie z nami”. Kurator wystaw fotograficznych, pomysłodawca oraz uczestnik interdyscyplinarnego projektu Architektura Przymusu.
      
       - dr hab. Krzysztof Olechnicki (UMK): „O tym jak fotografujący radzą sobie z nad-łatwością produkcji obrazów"
      

 


       Krzysztof Olechnicki – pracuje w Instytucie Socjologii UMK, gdzie kieruje Zakładem Badań Kultury. Stypendysta tygodnika „Polityka” i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Autor książek Słownik Socjologiczny (1997, z P. Załęckim); New Age. Kościół wobec wyzwania Wodnika (1998); Antropologia obrazu. Fotografia jako metoda, przedmiot i medium nauk społecznych (2003); Fotoblogi, pamiętniki z opcją przekazu. Fotografia i fotoblogerzy w kulturze konsumpcyjnej (2009). Redaktor tomów Obrazy w działaniu. Studia z socjologii i antropologii obrazu (2003); Obrazy w sieci. Socjologia i antropologia ikonosfery internetu (2009, z T. Ferencem).
      
       dr hab. Krzysztof Olechnicki, fot. nadesłana
      
       2. Dyskusja

      
       godz. 14.30 - 17 - przerwa
      
       IV. 17 - 19 - Panel ekspercki „Za dużo mediów, zbyt dużo w mediach?” - panel dyskusyjny - prowadzenie: prof. dr hab. Wiesław Władyka (tygodnik POLITYKA, UW), uczestnicy: prof. dr hab. Wiesław Godzic (SWPS/Warszawa), Jerzy Sosnowski (III Program Polskiego Radia) i Krzysztof Varga ("Gazeta Wyborcza").
      
       Elbląskie Forum Kulturoznawcze odbywa się w Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida przy ul. św. Ducha 3-7. Forum ma formułę otwartą (nie ma obowiązku rejestracji), dlatego do udziału w nim i dyskusji w trakcie zapraszamy wszystkich elblążan i tych, którzy są zainteresowani jego tematyką.
      
       Patronatem honorowym Forum objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas oraz Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
      
       Patroni medialni wydarzenia: Radio TOK FM, Kwartalnik „Res Publica Nowa”, Miesięcznik „Odra”, Telewizja TVP Olsztyn, Telewizja Elbląska i Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
      
       Elbląskie Forum Kulturoznawcze zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna i diagnoza kultur, priorytet: Obserwatorium kultury.

      

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Wydarzenie godne odnotowania - kilku znanych i ciekawych osobowościowo profesorów zajmujących się ciekawymi dziedzinami i zagadnieniami życia czy kultury. Zachęcam mieszkanki i mieszkańców miasteczka do odwiedzenia biblioteki i posilenia się wyższymi poziomami intelektualnymi, trochę szkoda że mam inne plany ponieważ sam chętnie doświadczyłbym tak znamienitych polskich naukowców w jednym miejscu i czasie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Martin P.(2012-09-27)
 • Bardzo ciekawa inicjatywa, każdy powinien wpaść. Choćby po to, by posłuchać, w jaki sposób można kulturalnie rozprawiać o nie zawsze łatwych sprawach. Gratulacje dla pana jacka Nowińskiego za permanentne, konsekwentne obdarzanie Elblążan podobnymi wydarzeniami
 • Raczej nic ciekawego. WIele jest takich mądrych głow. NIe mam przyjemnosci ze słuchania co oni powiedza; D Nie robi to wrazenia. Nie ma za co dziekowac.
 • Wprowadźmy elbląską walutę - np. Denar Elbląski - podobnie jak coraz większa ilośćpoważnych miast w Europie - lepszej recepty na tzw. (wirtualny) kryzys na razie nie ma, póki jesteśmy spętani monetarnym systemem na usługach grupy ziomusi trzęsących całą planetą. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zmieleni PL(2012-09-27)
 • a ta Krystyna Szafraniec odwróciła się tyłem i w ogóle nie umiała przemawiać cała jej prezentacja była pełna wykresów z których nic nie było widać a jęśli chodzi o to co mówiła to ewidentnie nie wie na czym jej drogiej polskiej młodzieży zależy chce jakiejś rewolucji niech na białoruś jedzie tam potrzeba rewolucji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dobre bo polskie(2012-09-28)
Reklama