UWAGA!

Dyplomy młodych plastyków w Krużganku

 Elbląg, Wystawę oglądać można w Krużganku Galerii El do 12 maja
Wystawę oglądać można w Krużganku Galerii El do 12 maja (fot. WS)

Malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, multimedia - w Krużganku Galerii El oglądać można wybrane prace dyplomowe tegorocznych - i pierwszych w historii szkoły - absolwentów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Zobacz zdjęcia w otwarcia wystawy.

Na wystawie można oglądać wybrane prace dyplomowe pierwszych absolwentów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Niezwykle ciekawe autorskie projekty, wśród nich plakaty reklamowe i społeczne, biżuteria, a nawet mebel. Prace abiturientów to artystyczne podsumowanie czterech lat nauki, prezentacja talentu, pasji i wrażliwości artystycznej. Dla młodych plastyków i ich pedagogów to także powód do dumy.
       - Jestem z nich dumna, a jakże – podkreśla Krystyna Brinkiewicz, dyrektorka Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. – Tym bardziej, że Pierwsze dyplomy nadzorował wizytator z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, szkoła dostała bardzo dobrą ocenę, w opinii z wizytacji jest sformułowanie, że egzaminy świadczą o wysokim poziomie artystycznym i merytorycznym szkoły i to nas cieszy.
       Pierwsi absolwenci Liceum Plastycznego podnieśli wysoko poprzeczkę swoim następcom.
       - Niektóre szkoły pracują na taki poziom dosyć długo, my mamy to już na starcie, więc tym bardziej jestem dumna i zadowolona – dodaje Krystyna Brinkiewicz.
       Młode liceum już od samego początku istnienia rozsławiało swoją markę zdobywając wiele nagród, wygrywając biennale, a jego uczniowie są wielokrotnymi stypendystami nagród prezydenta, starosty i marszałka.
       Wśród nich, jest wyróżniony kilka dni temu przez prezydenta Elbląga, Kamil Stękała. Na wystawie w krużganku można podziwiać kilka jego prac, m.in. rzeźbę i plakaty.
       - To był bardzo dobry wybór, do tej pory najlepszy w życiu. Chociaż szkołę znalazłem przez przypadek, praktycznie w ostatniej chwili się zdecydowałem – mówi o wyborze tegoroczny maturzysta. - Najlepiej czuję się malarstwie, lubię też rysunek. Tematem mojej pracy na dyplomie jest antynikotynowa kampania społeczna, chodziło mi o to, żeby pokazać negatywne efekty palenia, jak to działa na ludzi dookoła – wyjaśnia Kamil, który chce studiować historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim.
       W tym roku Liceum Plastyczne kończy także Miriam Stołowska, najczęściej chyba nagradzana i wyróżniana uczennica tej szkoły. Również i ona otrzymała ostatnio stypendium artystyczne z rąk prezydenta.
       - Myślę, że to zasługa tego, że jeszcze przed liceum uczęszczałam na zajęcia plastyczne i wygrywałam różne konkursy, więc tak się rozwija – tłumaczy swoje sukcesy młoda plastyczka. – Najbardziej pociąga mnie malarstwo, moim zdaniem to forma, w której można siebie wyrazić. Często maluję ludzi, kobiety. Często maluję znajomych, autoportrety. Chcę dostać się na Akademię Sztuk Pięknych.
       Przed młodymi artystami matury. Trzymamy kciuki.
      

 


       Wśród prac prezentowanych w Krużganku znajdują się m.in. identyfikacje graficzne kampanii reklamowej nowej linii błyszczyków do ust (Miriam Stołowskiej), zakładu mechaniki pojazdowej (Darii Rucińskiej), zespołu muzycznego (Iwony Charyton), zakładu fryzjerskiego (Konrada Dydzińskiego) i nowej płyty muzycznej (Bartka Wójtowicza). Jest plakat kampanii społecznej na rzecz dzieci niepełnosprawnych autorstwa Pauli Świstek, biżuteria z kredek projektu Eweliny Pietrewicz. Anna Michalak w swoim kalendarzu świąt nietypowych przypomina m.in. o dniu anioła, chemika, morza i dniu bez stanika. Jest siedzisko inspirowane waltornią, które Aleksandra Kowalska własnoręcznie spawała oraz rzeźba – autoportret Darii Rucińskiej, przedstawiająca tors, w środku którego, zamiast kręgosłupa autorka zamieściła metalową część mechaniczną (uczennica miała uszkodzony kręgosłup).
       Wystawa będzie czynna do 12 maja
      

OK

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • trochę inny Elbląg, niż ten ktory widzimy na co dzień na ulicach. powstanie tej szkoły było świetnym posunięciem biznesowym, a zarazem pozwolił kształcić się artystycznie uzdolnionej mlodzieży bliżej domu, choc odnosi się wrażenie, że stworzyła ją grupa, pragnąca zapewnić sobie pracę do póznej emerytury, ale efekt jest ok.
  • Brakuje jeszcze szkoły dla inzyneirów dzwięku i obrazu - też byłaby hitem! a tak nie ma i trzeba się błąkać gdziesz tam po Polsce za papierkiem ehhh!!
  • "uczniowie są wielokrotnymi stypendystami nagród prezydenta, starosty i marszałka" tutaj nie ma sie czym chwalić bo takie nagrody ludzie otrzymuja na wniosek szkoły a mało kiedy gremium odrzuca wniosku placówek szkolnych i innych. bach! podpis i taka nagroda - kasa dla ucznia a urzednicy nijak sie na tym znaja bo nie sa od tego ale zawsze milo zrobic sobie zdjecie z artystą (wyborcą); ) kasa dla nich i dla tamtych takze takie nagrody to z przymróżeniem oka nalezy traktowac i nie chwalić sie zbytnio bo nie ma czym chya ze dla kogos to prestiż hahah
  • I zapewne byłeś wielokrotnym stypendystą Marszałka, Prezydenta czy Starosty, skoro to takie łatwe :)
  • Nie byłem wielokrotnym stypendystą jakiegoś tam mało znaczacego Marszałka, Prezydenta czy Starosty bo mnie to nie imponuje i nie jest potrzebne do zycia artystycznego! bo niby w czym? sam zarobie sobie na zycie za sprzedaz moich dzieł a nie bede się prosił o jałmuzne od 'znafcuw' urzedników ktorym komisja podstawia pod nos papierek aby wesprzec dziecko lub brata znajmego; D
  • marszaeła, prezydent czy starosty nie sa wykwalifikowani w tej materii to zwykli figuranci, nic nie znacze, daja tylko kase
Reklama