[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dziedzictwo Warmii i Mazur w cyfrowej formie

Elbląg, Dziedzictwo Warmii i Mazur w cyfrowej formie
(fot. nadesłana)

Przydrożne kapliczki, kunsztowne rzemiosło artystyczne oraz wiele cennych zabytków zyska formę cyfrową, a dzięki temu zostanie udostępnienie szerszemu gronu odbiorców. W ramach projektu „Cyfrowe Warmia i Mazury”, realizowanego przez CSE „Światowid”, zdigitalizowane zostały już pierwsze obiekty.

Projekt „Cyfrowe Warmia i Mazury” ma na celu inwentaryzację dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o zabytkach i cennych obiektach znajdujących się na Warmii i Mazurach. Obecnie trwają prace nad digitalizacją warmińskich kapliczek, które nadają regionowi kolorytu i unikalnego charakteru.
       Proces skanowania 3D jest niezwykle czasochłonny. Obiekt przeznaczony do digitalizacji musi być skanowany fragment po fragmencie. Następnie, wszystkie partie zostają scalone. Wykonanie całościowego skanu wymaga wielu godzin pracy.
       Udało się już w całości zeskanować kapliczkę znajdującą się w Nowej Pasłęce, wsi położonej w okolicach Zalewu Wiślanego.
       Teraz zespół CSE „Światowid” przygotowuje się do rozpoczęcia skanowania drobnych obiektów znajdujących się w zbiorach pięciu muzeów w regionie. Każda instytucja wytypowała pięć przedmiotów, które ze względu na swoje cechy charakterystyczne są szczególnie warte zdigitalizowania. Znajdują się wśród nich chociażby: monety, fragmenty uzbrojenia, przedmioty codziennego użytku czy dzieła rzemiosła artystycznego.
       -Digitalizacja pozwala ocalić od zniszczenia i zapomnienia dziedzictwo kulturowe, które stanowi unikalną wartość regionu. Niestety, ze względu na fakt, że jest to proces długotrwały - konieczne było ograniczenie liczby zabytków. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się projekt cyfryzacji kontynuować na szerszą skalę i uchronić od zapomnienia jak najwięcej wartościowych obiektów - mówi dyrektor CSE „Światowid” Antoni Czyżyk.
       Efektem działania Regionalnej Pracowni Digitalizacji w CSE „Światowid” będzie podstrona „Cyfrowe Warmia i Mazury”, zawierająca zdigitalizowane materiały i obiekty będące w posiadaniu muzeów Warmii i Mazur, w tym obiekty w formacie 3D. Materiały posłużą również do prowadzenia lekcji edukacyjnych i e-learningu w utworzonym punkcie dostępowym.
       Partnerami projektu są: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku,
       Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.
      
Paulina Łuczak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ciekawe gdzie znajduje się kapliczka ze zdjęcia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  prośbaoinfo(2013-08-05)
 • Przydrożne kapliczki to wdzięczny temat zawsze mnie inspirują. Na rozstajach. Na rozstajach dróg gdzie drogi wiodą w rożne strony, stoi kapliczka bardzo stara w niej Jezus Frasobliwy zamyślony. A wokół tylko łany zboża i suchy bukiet zakurzony. To maki czerwone prosto z pola przyniosły go matczyne ręce swojemu Panu w dziękczynieniu za hojne plony w zwykłej podzięce. I choć przywiędłe lecz czerwone tak jak jej oczy i jej serce zrywały je z pobliskiej miedzy jej twarde spracowane ręce. I z znakiem krzyża je złożyła i odmówiła Anioł Pański upadła przy tym na kolana w ten dzień upalny w ten dzień pański. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2013-08-05)
 • Kapliczki. Stare kapliczki świadkowie naszej historii ileż w nich wiary ludzkiej euforii, nadziei czekanych od samego Boga, ileż modlitw złożonych o pomoc gdy trwoga. Miejsce modlitw przystanku tułaczy z trudzonych i rozstaje polnych dróżek tych nieodgadnionych. I choć czasem opuszczone trochę zaniedbane zawsze jet tu suchy bukiet i z rumianków wianek. A lichtarze stoją puste świeczki wypalone wokół tylko krople wosku jak łzy rozrzucone. Wszędzie tylko polne chwasty chabry i kąkole a nad nimi śpiew skowronka i pszeniczne pole. Henryk Siwakowski Elbląg 22.02.2011
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2013-08-05)
Reklama