UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Edukacja teatralna

Elbląski Teatr Dramatyczny rozpoczyna nowy sezon nie tylko artystyczny, ale i edukacyjny. W ofercie są m.in. warsztaty teatralne dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, wycieczki za kulisy. Nowością są lekcje pn. "Rozmowy o teatrze".

Elbląski teatr od kilku sezonów rozszerzył swą ofertę artystyczną o programy edukacyjne, takie jak: Turniej Wiedzy o Teatrze im. Stanisława Franczaka, warsztaty teatralne dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, wycieczki pn. "Poznajemy teatr od kulis", prezentacje spektakli teatrów offowych w ramach cyklu Teatr Dobrego Spotkania czy wreszcie spotkania z młodymi twórcami i wykonawcami poezji śpiewanej w ramach cyklu Elbląska Scena Literacka.
     - W ubiegłym sezonie, z inicjatywy dyrektora elbląskiej sceny Mirosława Siedlera, powróciliśmy do realizowanego w latach 80-tych projektu zwanego "gdańską koncepcją edukacji teatralnej" - mówi Tomasz Walczak, kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej działającego w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. - Z pewnością nauczyciele z dłuższym stażem zetknęli się z tymi zajęciami przyprowadzając na lekcje uczniów, natomiast młodsi pedagodzy - jako uczestnicy. Spotkania te realizowane były wówczas tylko w klasach V - VIII szkół podstawowych. Zmienił się system nauczania, zmieniły się także programy. Ofertę tę kierujemy do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,. Zajęcia realizowane będą w wymiarze jednego spotkania w miesiącu, przez okres trzech lat, po osiem spotkań w roku. Jest to kolejny wspólny program realizowany przy współpracy Teatru Dramatycznego i Młodzieżowego Domu Kultury.
     "Rozmowy o Teatrze" są pomyślane jako kameralne spektakle wykonywane zawsze przez trójkę aktorów, poszerzone o krótki rys historyczny danego okresu czy tematu. Formuła będzie interaktywna, włączająca do działań samych uczniów. Podczas kolejnych spotkań prezentowane będą elementy wiedzy o teatrze - od teatru antycznego po współczesny. Jest to zadanie niełatwe, wymaga bowiem olbrzymiej odpowiedzialności za wybór tekstów ze strony twórców, jak i maksymalnej koncentracji ze strony odbiorców. Oprócz wprowadzenia pojęć i języka teatru będzie można się spotkać z najlepszymi tekstami epickimi i dramatycznymi danego okresu lub konkretnego twórcy. Wyboru tekstów dokonano po konsultacjach z nauczycielami - metodykami, mając na względzie kanon lektur szkolnych oraz uzupełniających, jak i teksty poboczne - rozszerzające poruszaną tematykę.
     Cykl spotkań realizowany będzie na scenach Teatru Dramatycznego, sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury oraz na terenie placówek oświatowych, chętnych do współpracy. Uczniowie wnoszą opłatę w wysokości 5 zł za każdą lekcję.
     Zainteresowani tą formą edukacji pedagodzy mogą zgłaszać się do Tomasza Walczaka - Ośrodek Kultury Teatralnej w Teatrze Dramatycznym, tel. 641 97 00 lub do Grażyny Kacprzak - Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, tel. 233 48 43.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama