UWAGA!

Elbląski akcent na oblężeniu Malborka

Już po raz dziesiąty Malbork stał się miastem rycerzy, giermków, ulicznych aktorów i rzemieślników. W dniach od 24 do 26 lipca w krzyżackiej twierdzy odbywała się jubileuszowa edycja „Oblężenia Malborka”.

Co roku na imprezę przybywa ponad 100 tysięcy turystów, którzy przez trzy dni obcują z żywą historią. Największym widowiskiem podczas imprezy jest nocna inscenizacja we wschodniej części murów zespołu zamkowego. W tej edycji organizatorzy zdecydowali się przybliżyć historię wydarzeń z 1457 roku, kiedy to na zamek wjechał król Kazimierz Jagiellończyk i twierdza trafiła w ręce Polaków.
       W inscenizacji wzięli udział zawodowi aktorzy m.in. Tomasz Karola, Robert Gonera oraz olbrzymia grupa kaskaderów i członków grup rekonstrukcyjnych.
       Organizatorzy zaprosili turystów na spotkanie z rycerzami, rzemieślnikami i kupcami z całego świata. Pierwsi z nich prezentowali uzbrojenie i techniki walki z XV wieku, drudzy techniki wytwarzania przedmiotów niezbędnych średniowiecznym mieszkańcom grodu, zaś ostatni byli gospodarzami jarmarku, odbywającego się na zamkowym międzymurzu.
       - Właśnie na tym niezwykłym jarmarku pojawiło się stoisko elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W historycznych namiotach sprzedawane były najnowsze, muzealne wydawnictwa oraz rozdawane ulotki prezentujące działalność elbląskiej placówki. Tradycyjnie na elbląskim stoisku nie zabrakło replik planszowych gier starożytnych i średniowiecznych, w rekonstrukcji, których specjalizuje się Piotr Adamczyk. Do „oblegających” Malbork muzealników dołączyła w tym roku grupa młodzieży z Elbląskiej Kompanii Zaciężnej. – mówi Ewa Trocka z elbląskiego Muzeum.
      
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Warto by było w tym miejscu wspomnieć, iż czynny udział w tegorocznej inscenizacji Oblężenia Malborka brały także inne grupy rekonstrukcyjne z Elbląga: Kompania Sw. Jerzego oraz Bractwo Ziemi Elbląskiej. Pozdrawiam tych co byli i mam nadzieję na równie udaną powtórkę w przyszlym roku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    adek kronikarz(2009-08-06)
Reklama