UWAGA!

Elblążanka o anielskim głosie i „wawelski” organista

 Elbląg, Elblążanka o anielskim głosie i „wawelski” organista

Trwa 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku. W niedzielę (26 lipca) o godz. 14 w Bazylice Archikatedralnej zaśpiewa utalentowana elblążanka Joanna Konefał. Na organach towarzyszyć jej będzie Witold Zalewski, organista Katedry Wawelskiej.

Joanna Konefał urodziła się w 1983 roku w Elblągu. Od roku 2002 mieszka w Hamburgu, gdzie ukończyła studia na wydziale wokalnym w Akademii Muzycznej (Hochschule fur Musik und Theater). Obecnie studiuje na podyplomowym kierunku śpiewu operowego na tej samej uczelni. Dotychczas miała okazję zaprezentować się na scenie w roli Dorabelli w operze Cosi fan tutte W. A. Mozarta, partiach Mamy i Wiedźmy w operze Jaś i Małgosia E. Humperdincka oraz jako Madame Lidoine w operze Dialogi Karmelitanek F. Poulenca. Jej bogaty repertuar obejmuje również partie Elviry z opery Don Giovanni W.A.Mozarta, Fiordiligi z opery Cosi fan tutte W. A. Mozarta, Amelii z opery Bal Maskowy G. Verdiego, Liu z opery Turandot G. Pucciniego, Florii z opery Tosca G. Pucciniego, Freii z opery Złoto Renu R. Wagnera.
       Ponadto, w jej dorobku artystycznym znajduje się również wiele pieśni i oratorium. W Requiem W.A. Mozarta wykonała partię zarówno sopranu, jak i altu występując z Busan Metropolitan Chorus (Süd Korea) i Neue Philharmonie Hamburg z tourne po Niemczech.
       Od 2007 roku współpracuje z orkiestrą Klassik Philharmonie Hamburg pod dyrekcją Roberta Stehliego, występując jako solistka w Laeiszhalle w Hamburgu, w zamku w Kiel oraz w Konzerthaus w Husum.
       W 2009 roku wystąpiła na Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki w Seelze w kościele St.Martin.
       Wzięła udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Rene Kollo, Helen Donath, Lilian Sukis oraz Maurizio Colacicchi.
       Jest laureatką konkursów - Mozartowskiego Mozart-Wettbewerb der „Absalom-Stiftung“, gdzie w 2005 roku zajęła drugie miejsce, konkursu “Maritim Musikwoche 2007“ w Timmendorf gdzie wygrała także drugą nagrodę oraz nagrodę fundacji Waltera i Charlotte Hamel. Jest również dwukrotną laureatką konkursu Elise – Meyer, gdzie w 2008 i 2009 roku zajęła trzecią i drugą lokatę.
       Jej działalność została zauważona i doceniona przez stowarzyszenie Wagnerowskie, które w 2008 roku zaprosiło ją na Festiwal Wagnerowski Wagner Festspiele w Bayreuth. W 2009 roku wystąpiła z koncertem solowym organizowanym przez to stowarzyszenie.
       Elbląskiej publiczności znana jest min. z kilkunastu koncertów organizowanych przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, z którym związana jest od 2003 roku. Od 2007 roku występuje na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. Jej najbliższy koncert w ramach tego festiwalu odbędzie się 26 lipca o godzinie 14. Joanna Konefał wystąpi w towarzystwie Witolda Zalewskiego.
      
       Witold Zalewski - naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie u Mieczysława Tuleji. W 1992 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie – w klasie organów prof. Jana Jargonia. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Laukvika i G. Schneidera i J. Guillou. Od roku 1995 Witold Zalewski pełni funkcję organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Jako solista koncertuje w kraju i za granicą (m.in.: Czechy, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Rosja, Szwajcaria, Ukraina i USA.) W kwietniu 2007 r. wystąpił w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku w koncercie upamiętniającym drugą rocznicę odejścia Jana Pawła II do domu Ojca. Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W czasie pielgrzymek papieskich w liturgiach sprawowanych przez Ojca św. Jana Pawła II i Benedykta XVI pełnił rolę organisty (Katedra Wawelska, Sanktuarium w Łagiewnikach oraz Błonia Krakowskie). Witold Zalewski jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych wydanego nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 1997 r. oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski). Witold Zalewski jest m.in.: dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanem oraz współorganizatorem koncertów na terenie Południowej Polski.
      
       Program niedzielnego koncertu:
       ANTONIO VIVALDI (1678-1741)
       Gloria - Domine Deus
       FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847)
       II Sonata c-moll op. 65 nr 2
       Grave-adagio - Allegro maestoso e vivace – Fuga
       GIOACHINO ROSSINI (1792-1868)
       Z "Petite messe solennelle":
       O Salutaris
       CESAR FRANCK (1822-1890)
       Panis angelicus
       Fantazja chorałowa a- moll nr 3
       CHARLES GOUNOD/JAN SEBASIAN BACH
       Ave Maria
       GABRIEL FAURE (1845-1924)
       Requiem - Pie Jesu
       FELIKS NOWOWIEJSKI (1877-1946)
       "In Paradisum" Poemat na organy solo
       I Wstęp - Ukrzyżowanie
       II Pragnę
       BRONISŁAW KAZIMIERZ PRZYBYLSKI (*1941)
       "Rota" Passacaglia na temat Feliksa Nowowiejskiego
      
       Cena biletu 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 40 zł (rodzinny).
      
       Program kolejnych koncertów:
       2 sierpnia – Jan van Mol (Belgia) – organy
       9 sierpnia – Koncert z okazji Dni Fromborka organizowany przez miasto
       16 sierpnia – Józef Serafin (Polska) - organy
       23 sierpnia – Janusz Ciepliński (Polska) – trąbka
       Henryk Gwardak (Finlandia) - organy
       30 sierpnia – Yulia Yufereva (Rosja) – organy
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Szanowni Wykonawcy potraktujcie Nas poważnie. Czekamy na dobrą i wykonaną z pasją muzykę i śpiew. .. W Elblągu jest mało wartościowych imprez muzycznych. A jeżeli robi to NASZ CZŁOWIEK DLA NAS to niech to będzie naprawdę fajne. Bez niespodzianek i pośpiechu, bo proboszcz w Kartuzach czeka. .. .. Pozdrawiam i życzę udanego spotkania dla wykonawców i publiczności.
 • Byłam na koncercie był wyjątkowo krótki i faktycznie proboszcz w Kartuzach czekał ciekawe czy czekała wierna Fromborkowi publiczność MWLOMANKA.
 • Tegoroczny festiwal jest naprawdę wspaniały. Ogromne podziękowania dla organizatorów za zaangażowanie! Bez tego festiwalu nic by się u nas nie działo. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anders(2009-07-23)
 • JASNOŚĆ Na bank nie było "Białego Misia " :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JASNOŚĆ(2009-07-25)
Reklama