UWAGA!

Festiwal, wbrew nazwie, na poziomie

 Elbląg, Festiwal, wbrew nazwie, na poziomie

Instytucje kulturalne stopniowo wracają do "stacjonarnej" działalności i mimo tego, że pandemia trwa, widać pewne ożywienie jeśli chodzi o różnego rodzaju imprezy. Nie umilkły jeszcze echa Elbląskiego Święta Muzyki, a już w najbliższy weekend czeka nas III Festiwal Filmów Poniżej Poziomu organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? i Centrum Sztuki Galerię EL.

O wydarzeniu opowiada Wojciech Minkiewicz z CSG EL. Na początek: gra miejska.

- Fotogra Miejska TU. Elbląg to kontynuacja pierwszej organizowanej przez nas imprezy tego typu w 2018 r. – zaznacza. - W skrócie polega to na tym, że każdy, kto ma jakiś przyrząd do robienia zdjęć, choćby w telefonie, zgłasza się do Galerii EL w piątek 26.06 przed godz. 16. Tam otrzymuje folder, w którym znajduje się 10 konkretnych zagadnień i jedno dodatkowe. Chodzi o to, aby w ciągu pięciu godzin zrobić 10-11 zdjęć stanowiących interpretację tych tematów. Jury będzie zwracać uwagę także na technikę, ale tak jak w przypadku filmowej części, liczyć się będzie przede wszystkim pomysł – zaznacza. - Po zrobieniu zdjęć zgrywamy je "w naszej bazie" w galerii, po czym oceni je trzyosobowe jury składające się z pasjonatów fotografii Stowarzyszenia Kulturalnego Co jest? Werdykt zostanie ogłoszony następnego dnia podczas festiwalu filmowego, a zwycięzca otrzyma nagrodę: 500 zł. To pewien zastrzyk gotówki, który nie wymaga dużego wysiłku, a kreatywności. W zeszłym roku brało w tym udział 26 fotografów, mam nadzieję, że w tym roku nie będzie ich mniej – mówi Wojciech Minkiewicz. Dodaje, że zaplanowane tematy są dosyć ciekawe, więc pole do popisu będzie niemałe. - Bardzo lubimy patrzeć, jak ludzie widzą nasze miasto i jak niektóre zagadnienia interpretują przewrotnie, zupełnie inaczej, niż wcześniej oczekiwaliśmy – przyznaje.

To jeśli chodzi o część "fotograficzną". Jak będzie wyglądał filmowy aspekt wydarzenia? Pracownik Centrum Sztuki Galerii EL zaznacza, że sam Festiwal Filmów Poniżej Poziomu opiera się na krótkich formach. - Tradycją i niezmienną częścią regulaminu wydarzenia jest to, by film trwał nie krócej niż minutę i nie dłużej niż trzy – zaznacza. - Nie chodzi tu o długie produkcje, tym bardziej, że impreza jest skierowana do, nazwijmy to, „przeciętnego” użytkownika współczesnej technologii. Tutaj nie chodzi o czas trwania nagrania, ale o to, by mieć ciekawy pomysł. W przypadku filmów również będzie oceniana przede wszystkim inwencja twórcza, a dopiero potem walory techniczne – zaznacza.

Warto dodać, że wśród członków jury Festiwalu Filmów Poniżej Poziomu będzie m. in. Abelard Giza, znany stand-uper, komik i autor tekstów.

- Powiem to bez przesady, że Abelard Giza to nasz przyjaciel: lubimy się z nim, mieliśmy z nim do czynienia już wielokrotnie i dlatego zaproponowaliśmy mu udział w charakterze jurora – mówi Wojciech Minkiewicz. - Ucieszył się, twierdząc, że pomysł jest fajny. My też się ucieszyliśmy, bo to na pewno wzmacnia „medialność” festiwalu. Z drugiej strony ze względu na obecną sytuację (związaną z pandemią – dop. red.) nie zależy nam na tłumach, bardziej chcemy przyciągnąć osoby zainteresowane tematem. Dlatego chcę podkreślić: udział w Festiwalu Filmów Poniżej Poziomu to nie jest udział w stand-upie Abelarda Gizy. Jasne, Abelard to człowiek z poczuciem humoru i pewnie będzie to widać w jego wypowiedziach podczas wydarzenia, jednak miejmy świadomość, że ten festiwal to nie jego program. Abelard Giza będzie naszym gościem, będzie jurorem, ale skupimy się na ocenie filmów i na samym festiwalu – podkreśla.

Wojciech Minkiewicz zaznacza, że zdjęcia zrobione w ramach gry miejskiej będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych: na facebookowym profilu organizatorów, czyli Stowarzyszenia Kulturalnego Co jest? Z kolei filmy będzie można zobaczyć na stronie youtube'owej stowarzyszenia. - Tak było w poprzedniej edycji, tak będzie i tym razem – mówi. - Samo wydarzenie doczeka się też relacji w internecie, nie w ramach transmisji online, ale w postaci filmu już po zakończeniu festiwalu.

Fotogra odbędzie się w piątek 26 czerwca w godz. 16-21, pokaz festiwalowych filmów przypada na sobotę 27 czerwca (o godz. 20 w Galerii EL). Więcej informacji o nadchodzącym wydarzeniu można znaleźć tutaj.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Czy i tym razem będziemy udawali, że nie ma pandemii. Staniemy ramię w ramię, leżak w leżak?
 • a co, mamy udawać, że plandemia jest?? I założyć kaganiec na twarz, bo jakiś urzędnik tak powiedział?? Jak jakaś szu- mowina powie, że od czwartku nosimy wiadro na głowie, bo tak jest bezpieczniej - to też założysz? Ludzie, ile można ufać mass-mediom?? To od czasów komuny "Telewizja przestała kłamać"?; )))- ten wirus istnieje przede wszystkim w mass-mediach i w umysłach korporacyjnych bonzów, przejmujących właśnie tą planetę pod kontrolę, jak i wprowadzając medyczny terror - wielu lekarzy jest już sfrustrowanych tym stanem rzeczy, ale czy to wystarczy do "masy krytycznej"? Mało ma wciąż odwagę mówić, jak jest. PS. Ilu pacjentów z realnym COVID-em znajduje się w Elblągu? Twarde dane wskazują, że w zależności od kraju koszt "leczenia"1 pacjenta doszedł już do kilku mln $ - to chyba najdroższa infekcja w dziejach ludzkości. .. do tego kładąca cała planetę na kolana. Wyłączcie TV - włączcie myślenie, jak mawia dr. H. Czerniak :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  LekarzEmeryt(2020-06-22)
 • tak staniemy, razem ramię przy ramieniu i leżak przy leżaku :)
 • Ciekawy pomysł na konkurs.
 • oj tam oj tam, a kto na to patrzy, jesli bedzie jakis trup, ludzie sie wystrasza i zdyscyplinują, bez wzgledu na to czy beda obostrzenia czy nie
 • zabawa w Kod Leonarda da Vinci i co fotograf mial na mysli
Reklama