UWAGA!

Festiwalu Folkloru „Bursztynowe korale”

 Elbląg, Festiwalu Folkloru „Bursztynowe korale”

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu zaprasza w dniach 21-22 maja na Festiwal Folkloru „Bursztynowe korale”. Wezmą w nim udział zespoły folklorystyczne z Polski. Już dziś wiemy, że Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem świadczy o tym liczba otrzymanych przez nas zgłoszeń.

Pragniemy, aby festiwalowe prezentacje były dostępne dla każdego, dlatego też na wszystkie koncerty i występy wstęp jest wolny – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Festiwal będzie niepowtarzalną okazją do spotkania z kulturą ludową, która będzie prezentowana za pomocą tańca i muzyki. Dla samych zespołów impreza będzie przestrzenią do zaprezentowania dawnych tradycji, pieśni i muzyki. – dodaje Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Festiwal Folkloru organizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu łączy w sobie wiele aspektów edukacyjno-artystycznych tj. propagowanie kultury ludowej, prezentacje tańców i pieśni innych regionów, prezentacje dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych, promowanie kultury ludowej z różnych regionów Polski czy wreszcie promocja kulturalna Elbląga, regionu i województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Festiwalu Folkloru „Bursztynowe korale” trwać będzie dwa dni:

DZIEŃ I, 21 maja (sobota), rozpoczęcie o godz. 13.00

Zapraszamy na Regionalny Turniej Tańców Polskich. Młodzi tancerze podzieleni na kategorie wiekowe i klasy taneczne zaprezentują się w kujawiaku, oberku czy krakowiaku. Tancerzy oceniać będzie 5-osobowa komisja sędziowska pod przewodnictwem sędziego eksperta. Kto zaprezentuje się przed publicznością? Rywalizacja odbywać się będzie pomiędzy tancerzami z zespołów folklorystycznych z Gdańska, Stawigudy, Starego Pola, Olsztyna i Malborka.

Wydarzenie realizowane jest pod auspicjami Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF.

Termin: 21.05.2022, w godz. 13:00 - 15:00

Miejsce: CSE „Światowid” w Elblągu, sala widowiskowo – sportowa | wstęp wolny

 

DZIEŃ II, 22 maja (niedziela), rozpoczęcie o godz. 12:00

Drugiego dnia zapraszamy na Przegląd Zespołów Folklorystycznych, który będzie podzielony na zespoły śpiewacze, kapele ludowe oraz zespoły folklorystyczne. Do tej pory zgłosiło się około 20 grup. Na elbląskiej scenie zobaczymy m.in.: Zespół Pieśni i Tańca "WARMIA" z Olsztyna, Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański "Jagódki", Zespół Folklorystyczny "Pasłęczanie", Gronowiacy, WRZOS Kozłowo, WRZOS Braniewo, STOKROTKI, Zespół Pieśni i Tańca GDYNIA, SASANKI, Zespół Śpiewaczy WOJCIESZANIE, Zespół Śpiewaczy SIELANKA z Sokolicy

Zespoły zaprezentują się przed publicznością zgromadzoną na placu, która oprócz występów będzie mogła skorzystać z innych atrakcji. Dla dzieci przygotowane będą twórcze warsztaty, a na placu Jagiellończyka staną stoiska kół gospodyń wiejskich oraz lokalnych twórców.

Termin: 22.05.2022, w godz. 12:00 – 17:00

Miejsce: CSE „Światowid” w Elblągu, Pl. K. Jagiellończyka | wstęp wolny

 

Festiwalu Folkloru „Bursztynowe korale” będzie miejscem wspólnej zabawy, w czasie której dzieci, młodzież i dorośli zapoznają się z bogactwem kultury i tradycji ludowej naszego regionu, kraju. Festiwal jednocześnie jest miejscem współpracy i wymiany doświadczeń artystycznych zespołów folklorystycznych, okazją do zapoznania się z różnymi sposobami patrzenia na folklor i metodami jego przedstawiania na scenie.

- Elbląg przez szereg lat był gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Krajów Nadbałtyckich „Kolia Bałtyku”. Później do 2009 roku odbywał się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk. Chcemy powrócić do tradycji i stąd pomysł na ponowną organizację festiwalu promującego dziedzictwo kulturowe i folklor Polski. Festiwal to sposób na przybliżenie i popularyzację kultury ludowej wśród elblążan, a także możliwość integracji środowisk folklorystycznych – zapowiadają organizatorzy.

Celem festiwalu jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych. Poznanie folkloru z innych regionów Polski, a przede wszystkim promocja tradycji i piękna folkloru.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama