UWAGA!

Filmowe pożegnanie lata

 Elbląg, Dziś elbląskim kameralistom towarzyszył aktor Tomasz Stockinger
Dziś elbląskim kameralistom towarzyszył aktor Tomasz Stockinger(fot. Michał Skroboszewski)

"Czy pamiętasz małe, nieme kino, Na ekranie Rudolf Valentino..." – zaśpiewał dziś (31 sierpnia) Tomasz Stockinger w sali koncertowej elbląskiej Szkoły Muzycznej. Tym, którzy nie pamiętają najpiękniejsze melodie z polskich i światowych filmów przypomniała Elbląska Orkiestra Kameralna. Zobacz fotoreportaż.

Wiązankę najpiękniejszych melodii z filmografii polskiej i światowej zagrała Elbląska Orkiestra Kameralna na dzisiejszym koncercie. Jako pierwszą elbląscy melomani mogli wysłuchać Cantabile Krzesimira Dębskiego z polsko – kanadyjskiej produkcji „Cudowne dziecko”. Potem na scenę wyszedł Tomasz Stockinger, który wykonaniem szlagieru Mieczysława Fogga „W małym kinie” wprowadził publiczność w tematykę koncertu. Podczas wieczoru aktor zaśpiewał jeszcze piosenkę „Lata dwudzieste - lata trzydzieste” skomponowaną przez Władysława Korcza z filmu pod tym samym tytułem.
       - Muzyka towarzyszyła filmowi od zawsze. W czasach kina niemego grał ją pianista. Co ciekawe, grał ją pod reakcję publiczności, odwrócony tyłem do ekranu, co wymagało nie lada kunsztu – mówił Tomasz Stockinger.
       W sali koncertowej szkoły muzycznej nie mogło zabraknąć takich hitów muzyki filmowej, jak temat z serialu „Dom” czy słynny walc z filmu „Noce i dnie”. Oba utwory skomponował Waldemar Kazanecki.
       - Podobno Waldemar Kazanecki napisał walc do filmu „Noce i dnie” w 30 minut po trzeciej butelce piwa – Tomasz Stockinger zdradził jedną z anegdot.
       Na uwagę zasługuje dobór repertuaru przez elbląskich kameralistów: był Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina wykorzystany w filmie „Pianista”, nie mogło zabraknąć tematów z polskich filmów, artyści wykonali również tematy ze światowych hitów m.in. Ragtime The Entertainer z "Żądła" czy The easy Winners (oba utwory Scott Joplin). Znalazło się też jedno z najsłynniejszych tang w historii kina (to z różą w zębach), czyli Por Una Cabeza Carlosa Gardela z filmu "Zapach kobiety".
       To tylko niektóre utwory zagrane na dzisiejszym koncercie. Dla porządku podamy, że elbląskimi kameralistami dyrygował Sebastian Perłowski. Za fortepianem – Stefan Gąsieniec (Tango i Taniec hiszpański z filmu "Strachy", które skomponował ojciec pianisty, Mikołaj Gąsieniec, również mogliśmy wysłuchać). A koncert poprowadził znany aktor Tomasz Stockinger.
       Następna okazja do wysłuchania Elbląskiej Orkiestry kameralnej już 29 września, kiedy to oficjalnie zostanie zainaugurowany kolejny sezon artystyczny 2018/19. Gośćmi elbląskich kameralistów będą Rafał Grząka (akordeon) i Paweł Gusnar (saksofon). Za pulpitem dyrygenckim staną Paulina Skoczyk i Nikola Kołodzieczyk.

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
Sebastian Malicki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama