UWAGA!

Filmowy portret profesora Zygmunta Baumana

Elbląg, Filmowy portret profesora Zygmunta Baumana

W ramach pokazów pofestiwalowych 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy w piątek 19 października o godz. 18 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na dwa filmy: „Krakowiaczek ci ja…” i „Lawnswood Gardens”. Szczególnej uwadze polecamy drugi z filmów, który jest poświęcony profesorowi Zygmuntowi Baumanowi. Wstęp wolny.

„Krakowiaczek ci ja…”
       Film opowiada o życiu i pracy pioniera australijskiego kina animowanego, urodzonego w Krakowie, Yorama (Jerzego) Grossa. Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa. W każdej z nich znajduje się bowiem ziarenko prywatnej historii zawiłych kolei życia ich twórcy.
       czas trwania: 1 godz. 16 min.
       gatunek: dokumentalny
       produkcja: Polska, USA
       reżyseria: Tomasz Magierski
       scenariusz: Tomasz Magierski
      
       „Lawnswood Gardens”
       53-minutowy filmowy portret światowej sławy socjologa profesora Zygmunta Baumana. Trzonem filmu jest nieformalna, parodniowa wizyta wiosną 2010 roku prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej oraz reżysera Pawła Kuczyńskiego na Lawnswood Gardens nr 1, w domu profesora Zygmunta Baumana w Leeds, w Wielkiej Brytanii.
       Ponadto film, poprzez inscenizacje wydarzeń oraz wywiady, bada relacje między baumanowską „Nowoczesnością i Zagładą” a „Zimą o poranku. Opowieść dziewczynki z warszawskiego getta”, pamiętnikiem z warszawskiego getta napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman.
       czas trwania: 53 min.
       gatunek: dokumentalny
       produkcja: Polska
       reżyseria: Paweł Kuczyński
       scenariusz: Paweł Kuczyński, Anna Zeidler-Janiszewska
      
       Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Organizatorzy Festiwalu deklarują: „Naszym widzom pragniemy pokazywać to, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promować idee tolerancji i wielokulturowości.”
      
       Seans odbędzie się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
      
       Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama