UWAGA!

Finał „Muzyki Polskiej” w Krzyżanowie

 
Elbląg, Finał „Muzyki Polskiej” w Krzyżanowie
fot.Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Festiwal „Muzyka Polska na Warmii i Żuławach” od 5 lat gości w Krzyżanowie i w tym roku nie mogło być inaczej, zwłaszcza że parafia pw. św. Barbary obchodzi 700-lecie istnienia. Elbląska Orkiestra Kameralna sprawiła mieszkańcom drugi muzyczny prezent w tym roku – w marcu kameraliści zaprezentowali się w towarzystwie Pauli Preuss. Tym razem do EOK dołączyła Kasia Moś z zespołem, a kościelne mury wypełniła muzyka Stanisława Moniuszki.

Muzycy odkryli mniej znaną twarz kompozytora, wykonując jego pieśni ze Śpiewników domowych. Moniuszko napisał ich blisko 300, niemniej do dziś pozostają w cieniu Halki czy Strasznego dworu. „Przybliżymy je Państwu w muzycznym duchu XXI wieku” – przekonywała Kasia Moś i taka wersja moniuszkowskich dzieł przypadła melomanom do gustu. „Pięć minut z Elbląską Orkiestrą Kameralną sprawiło, że czułam ciarki na plecach i zapewniam, że to nie ostatnie nasze spotkanie” – komplementowała Orkiestrę wokalistka.
       Radosna i taneczna Latem brzózka, liryczna, przepełniona tęsknotą Prząśniczka czy żarliwa, niemal modlitewna Znasz li ten kraj – artyści zaspokoili chyba wszystkie gusta publiczności. Szczególnie ta ostatnia pieśń to dowód geniuszu Moniuszki – jak stwierdziła Kasia Moś, „z utworem Goethego mierzyli się najwybitniejsze kompozytorzy, na czele z Beethovenem, ale to kompozycja naszego Moniuszki uchodzi za najlepszą”. Kilkukrotny bis tylko potwierdził, że mieszkańcy traktują EOK jak swoją Orkiestrę i najchętniej nie wypuściliby jej z Krzyżanowa. Tym samym VI Festiwal dobiegł końca, kolejna edycja „Muzyki Polskiej” w 2020 roku…
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym elbląskich kameralistów

      
EOK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A moim zdaniem, Pan Moś NIGDY nie będzie lepszy od Moniuszki. Lepsze jest wrogiem dobrego. .. Gdyby grano, tak jak napisał twórca, to byłby koncert. Tak, jest to tylko granie pod siebie, swoje ego. A z Moniszki zostało tło.
  • Ciekawa teoria..... Koncert zachwycajacy!
  • Ciekawe jak ten koncert odebrał by Maestro Moniuszko? Pochwalił Pana Mosia, czy wyzwał na pojedynek, lub do sądu. ..
Reklama