UWAGA!

"Gdy zaczyna się występ, można wejść w swój świat"

 Elbląg, "Gdy zaczyna się występ, można wejść w swój świat"
Fot. Mikołaj Sobczak

Trwa 25. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "... czy to jest kochanie", która odbywa się w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Dziś (18 stycznia) podczas prób i przesłuchań porozmawialiśmy z jego uczestnikami. Zobacz zdjęcia.

- Śpiewanie to przede wszystkim nasza pasja – podkreśla Maksymilian Kowalski, który zaprezentuje się w muzycznej części wydarzenia. - Bardzo miło jest zobaczyć wielu artystów i różne wykonania znanych i mniej znanych piosenek. Można odkryć wiele talentów, poznać nowych ludzi, spełnić się w śpiewaniu – mówi o festiwalu. Czemu muzyka jest dla niego ważna? - W szkole podstawowej zawsze byłem brany do jakichś występów i zawsze sprawiało mi to dużą przyjemność, mama zapisała mnie do pana Poliszczuka na lekcje i chodzę na nie już od 10 lat. Cały czas czerpię z tego radość, przyjemność i wielką satysfakcję.

- Oboje uwielbiamy to napięcie, które zawsze pojawia się, gdy śpiewa się na scenie – dopowiada Aleksandra Tylus. - To daje dużą satysfakcję. Zawsze lubiłam śpiewać, na zajęcia ze śpiewu zaczęłam chodzić w przedszkolu.

Kto inspiruje uczestników festiwalu? Aleksandra słucha K-popu, lubi też australijski zespół 5 Seconds of Summer. Na przesłuchaniach zaprezentuje utwory "Jestem chora" Doroty Osińskiej i "Czy pamiętasz, jak to było" Edyty Geppert. Maksymilian słucha muzyki klasycznej, francuskiej muzyki lat 50', lubi też latynoskie klimaty. W duecie ze swoją dziewczyną zaprezentuje "Trwaj chwilo, trwaj" Elżbiety Adamiak oraz "Zapominam" Michała Bajora.

Festiwal "... czy to jest kochanie" to również występy recytatorskie.

  Elbląg, "Gdy zaczyna się występ, można wejść w swój świat"
Fot. Mikołaj Sobczak

- Będę prezentował dwa wiersze Juliana Tuwima, "Ty" i "List do kobiety" – mówi Jakub Kosiński. - Lubię poezję Tuwima, jeden z tych wierszy spodobał mi się już wcześniej, potem poszukałem dalej i wymyśliłem akurat taką kompozycję. "Zajawkę" na takie konkursy załapałem 1,5 roku temu – przyznaje. Festiwal Sztuki Słowa to jego pierwszy ogólnopolski konkurs. A czemu poezja jest ważna? - Myślę, że to coś, co po prostu do człowieka trafia, albo nie trafia. Jeśli jednak ktoś szuka, myśli na ten temat, analizuje i czuje poezję, to na pewno znajdzie coś dla siebie, bo przecież poezja ma bardzo szeroki zakres.

- Zaprezentuję fragment opowiadania "Mężczyzna, który uderzy dziecko" Kotarskiego w kompilacji z wierszem Tuwima "Jeżeli" – mówi o swoim uczestnictwie w festiwalu Karol Moszczuk. - Te teksty już od dłuższego czasu we mnie siedziały, wybrałem je ze względu na emocje, które chcę przekazać. Liczę, że ten występ wyrazi to, co czuję – podkreśla.

Jak uczestnicy radzą sobie ze stresem podczas przesłuchań i występów?

- Stres trochę jest, ale po wyjściu na scenę to wszystko znika. Gdy zaczyna się występ, można wejść w swój świat... - mówi Aleksandra Tylus.

- ... i wcielić się w rolę. To niesamowite uczucie – dopowiada Maksymilian Kowalski. - Po wyjściu na scenę odczuwa się taką pewność, że "chcę tu być".

Artyści przypominają, że występ na scenie to nie tylko głos. Wygląd, kontakt z publicznością, czucie i rozumienie utworu, ładunek emocjonalny, pewność siebie – to wszystko gra rolę w odbiorze.

Dziś rano w ramach trwającego w Światowidzie festiwalu rozpoczęły się przesłuchania w kategorii recytacji. Wykonawcy piosenki poetyckiej prezentować się będą od godziny 17 w Galerii Nobilis. Wstęp na część konkursową festiwalu jest bezpłatny. Wyłonieni przez jurorów laureaci zaprezentują swoje wykonania utworów na uroczystej gali 19 marca, na której zostaną wręczone nagrody. W niedzielny wieczór wystąpi przed publicznością Stanisława Celińska.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym 25. edycji
       Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "... czy to jest kochanie".

TB

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dlaczego jest u was w portalu cenzura i knebel na wpisy. Przyklad artykul PO ski o telewizji. Na taki ze zdjecia o tv czeka psychiatra.
Reklama