UWAGA!

Goci powrócili

 
Elbląg, Wystawę można oglądać w budynku Podzamcza Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
Wystawę można oglądać w budynku Podzamcza Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu (fot. MS)

W zupełnie nowej odsłonie powróciła na wystawę jedna z najciekawszych kolekcji archeologicznych elbląskiego muzeum. "Goci. Znad Bałtyku do Rzymu" przenosi zwiedzających do czasów potęgi Imperium Rzymskiego i jego upadku z ręki Gotów - ludu, który otworzył drogę rozwoju nowożytnej Europy. Zobacz fotoreportaż z dzisiejszego (21 października) otwarcia ekspozycji w budynku Podzamcza.

Wystawa bazuje na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic - jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków. Z tysięcy wydobytych obiektów wybrano te najciekawsze - w tym pozyskane w ostatnich latach i nie prezentowane nigdy wcześniej. Obrazują one zaradność i zasobność dawnych mieszkańców naszych terenów, bogactwo regionu oraz dowodzą, że nie był on tylko obrzeżem starożytnego świata.
       Osią ekspozycji jest rekonstrukcja fragmentu drogi wielbarskiej, zawierająca oryginalne pozostałości traktu, wokół której rozlokowano kolejne elementy aranżacji: pakę transportową rzymskiego wozu handlowego czy fragment architektoniczny gockiego domostwa. Osobne miejsce znajduje temat pochówków na cmentarzyskach gockich Pomorza i Wysoczyzny Elbląskiej. Zrekonstruowany został grób tzw. księżniczki gockiej, o której opublikowaliśmy już wcześniej artykuł w ramach cyklu „Historia jednego przedmiotu”.
       Dziś (21 października) wystawa poświęcona Gotom została otwarta w nowej formie.
      
       Przeczytaj także "Ci wspaniali Goci"
      
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dlaczego portel milczy na temat EPEC-u? Na pozostałych elbląskich stronach internetowych aż huczy na ten temat!
 • Czy kiedyś doczekami się, aby łaskawi tzw. "histerycy" ruszyli te swoje cenne 4 litery i zaczęli w końcu studiować historię starożytnej Polski - czyli Lechii ??
 • @NIEdlaStatusQuo - A ona Lechia była tu? Nasze muzeum jak wiadomo jest regionalne i ma wyjątkowe zbiory oparte na badaniach tego terenu.
 • Polska od Łaby i Hamburga do Wołania, od Drezna do Krolewca, od Ostrawy do Podola!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  WielkaPolska(2016-10-22)
 • Teraz pracownicy muzeum mogą spokojnie odpalić jointy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  OpusDei(2016-10-22)
 • Tu nie chodzi o jakąś Polskę od morza do morza, tylko o odzyskanie skradzionej nam historii. Pomyślcie sobie logicznie - jakiemu krajowi/organizacji od czasów rozebrania Polski zależało na tym, by Polacy znali swoje dziedzictwo i historię??? Użyjcie mózgu w końcu i odpowiedzcie na to proste pytanie - komu to było potrzebne ??? Już totalną farsą jest fakt, że w Niemieckich książkach z czasów zaborów (~1850 rok) poczet królów polskich zaczyna się w V wieku !!! (tak - piątym) - a my dzisiaj wycięliśmy całą historię od starożytności, po chrzest jednego z królów w 966 - z czego zrobiono jakiś ołtarzyk, ikonę, wydarzenie tysiąclecia i od tego momentu nagle powstała tu Polska;)))) - a wcześniej co było? Ludzie w skórach ganiali tu mamuty i niedźwiedzie kryjąc się po drzewach??? Wystarczy trochę logicznie pomyśleć i bez problemu znajdzie się w oryginalnych KRONIKACH i innych publikacjach albo fakty o lechickich królach, albo coś, co sobie nawzajem zaprzecza. Do tego jak się postudiuje trochę języków wschodu - sprawa staje się jeszcze dziwniejsza (dlaczego hindusi liczą tak jak my, i podobnie nazywają cyfry? Weda = wiedza?)
 • @PolskiAnarchista - V wiek no może VII bo w tym wieku Słowianie zasiedli połowę dzisiejszych Niemiec. Już po wojnie były plany odzyskania dla Polski lub stworzenia Państwa slowianskiego na terenach wschodnich Niemiec. Szkoda że się nie udało.
 • @ - nie chodzi o konkretne ziemie "tu" czy "tam" - po prostu jest książka niemieckiego historyka po "zaborach", w której jest poczet królów polskich zaczynający się od V wieku. Powtarzam dla logicznie myślących - to była książka "zaborowa" - Polski wtedy nie było na mapie, i podobno szła pełną parą germanizacja, rusyfikacja etc. .. więc skoro w "ZABOROWYCH" książkach przeszło, że jacyś polscy (lechiccy - było też kilku królów Leszków) królowie rządzili od V wieku. .. to co dopiero było w historycznych źródłach przed zaborami ??? No i smutna konkluzja - współczesna historia polski - wycięta i przygnieciona przez zaborców, pisana i przerabiana na zlecenie Rzymu. .. wycięła jeszcze więcej z historii Polski (Lechii) niż zaborcy w XIX wieku (!!!) - czyż to nie jakaś irionia?? Monty Python normalnie. .. Większość ludzi w tym kraju (na czele z wszelkimi "narodowcami") nie zna jego historii;] - to brzmi jak jakiś kiepski żart.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  PolskiAnarchista(2016-10-22)
 • Muzeum w Elblągu jest jednym z najlepszych w Polsce - i nie bez kozery. Zasoby Muzeum, ekspozycje, ekspozycje za granicą itd. - zasługują na dużą uwagę i zwiedzenie. Wielki baner reklamujący Muzeum w Elblągu przy "siódemce" - Historia ciekawsza niż myślisz - mówi o tym direct.
 • A co z Fromborkiem? Kiedy Szwecja odda zrabowane dzieła Kopernika i inne skarby kultury nauki i sztuki????? Anglicy oddają Egiptowi co zrabowali a Szwedzi co?!?!?!
 • @GHP - napisz do Gustawa, może nawet nie wie, że to ma :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  0
  zabraliizapomnieli(2016-10-24)
Reklama