UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Granica łączy, a nie dzieli muzea

 
Elbląg, Panie dyrektor obu muzeów: elbląskiego i kaliningradzkiego podpisały umowę o dalszej współpracy
Panie dyrektor obu muzeów: elbląskiego i kaliningradzkiego podpisały umowę o dalszej współpracy (fot. Witold Sadowski)

Remont Podzamcza i muzealnego dziedzińca, nowoczesny sprzęt i wyposażenie muzeum, dwie wystawy, wydanie przewodnika turystycznego Elbląga i Kaliningradu to efekt dwuletniego projektu "Muzea ponad granicami", którego podsumowanie odbyło się podczas dzisiejszej (7 listopada) konferencji w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Realizowany przez dwa lata projekt zupełnie zmienił oblicze elbląskiego muzeum. Odnowiono dziedziniec i podzamcze, a w jego murach powstały dwie cieszące się ogromnym zainteresowaniem wystawy.
       - Punktem wyjściowym do zwiedzania wystawy "Elbląg reconditus" są zniszczenia, jakich doznało nasze miasto w wyniku drugiej wojny światowej - mówi koordynator projektu Agnieszka Sławińska. - Na tym tle prezentujemy zbiory muzeum pokazujące bogatą i barwną historię miasta. Wystawa jest bardzo specyficzna i budzi wśród zwiedzających ogromne emocje.
       Druga wystawa powstała na bazie wspomnień dawnych mieszkańców Elbląga i Kaliningradu (partnerem projektu jest również kaliningradzkie muzeum Brama Frydlandzka). Na podstawie nagranych wywiadów powstał film pt. "Świadectwa", a towarzyszy jemu wystawa ilustrująca świat dzieciństwa uczestników wywiadów. Wspomnienia dawnych mieszkańców Elbląga, którzy zapamiętali go oczami małego dziecka, są bardzo cennym źródłem wiedzy o naszym mieście.
       - Pytaliśmy dawnych elblążan, jak kiedyś wyglądało życie codzienne, jakie obowiązki mieli ich rodzice, jak wyglądała ich praca, życie rozrywkowe, ulubione zabawki, zabawy, jak spędzali czas wolny – mówi Alicja Janiak, etnolog Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, - Pytaliśmy ich o ulubione miejsca, miejsca wyjazdów, wycieczek, ulubione smaki dzieciństwa, jak spędzali Boże Narodzenie czy Wielkanoc, jaki był klimat Elbląga w okresie świątecznym, czy pamiętają mateczki adwentowe kwestujące na ulicach Elbląga.
       W ramach projektu "Muzea ponad granicami" powstał także film o wspólnej historii łączącej Elbląg i Kaliningrad. - Zrealizowaliśmy go w bardzo nowoczesnej technologii holograficznej - mówi Agnieszka Sławińska. - Ten piętnastominutowy film cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a pokazuje historię tych regionów od początku naszej ery do czasów powojennych.
       Owocem projektu było także wydanie wspólnego przewodnika turystycznego obu miast. - Przewodnik powstał w czterech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i angielskiej, by trafił do największej liczby odbiorców - mówi koordynator projektu. - Kolejnym ważnym dla nas działaniem było opracowanie wspólnego programu edukacyjnego, który obecnie jest wdrażany w obu muzeach, a dzięki któremu dzieci z obu miast mogą poznać podstawowe fakty z historii sąsiedniego miasta.
       Elbląskie i kaliningradzkie muzeum opracowało także strategię dalszej współpracy na kolejne lata. - Ponieważ nasza współpraca z muzeum Brama Frydlandzka układała się bardzo dobrze, chcemy by była kontynuowana - dodaje koordynatorka. - Dlatego opracowaliśmy wspólnie dokument, który wskazuje na kierunki działań znajdujących się w obszarze zainteresowań obu muzeów, a w których moglibyśmy kontynuować dalszą współpracę.
       W sobotę 8 listopada elbląskie muzeum zaprasza o godz. 10 na wspólne zwiedzanie Starego Miasta, zaś w południe na otwarcie wystawy „Historia Gocka”. 
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama