UWAGA!

Ich troje ze stypendium

 Elbląg, Stypendyści ETK 2021 (od lewej): Alicja Król, Jakub Grzelachowski, Agata Wysocka (fot .archiwum ETK)
Stypendyści ETK 2021 (od lewej): Alicja Król, Jakub Grzelachowski, Agata Wysocka (fot .archiwum ETK)

Trzy osoby odebrały dzisiaj w Bibliotece Elbląskiej stypendia przyznane przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Wręczono je podczas corocznego koncertu donacyjnego, który tym razem uświetnił koncert Młodzieżowego Chóru Juventus pod dyrekcją Joanny Klekowieckiej. Zobacz zdjęcia.

Koncert donacyjny „Promocje” jest co roku okazją do podziękowania wolontariuszom, darczyńcom i partnerom Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, które istnieje od 55 lat.

- Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają. Przede wszystkim Teatrowi im. Aleksandra Sewruka, który wspomaga nas m.in. przy realizacji koncertów w Bażantarni, robimy też wspólnie Scenę przy Stoliku. Podziękowania należą się też Elbląskiej Gazecie Internetowej portEl.pl za medialne wsparcie naszych działań od 20 lat oraz oczywiście wolontariuszom – Borysowi Juhasowi i Józefowi Michno, Danielowi Lewandowskiemu i Elżbiecie Mieczkowskiej. W tym roku po raz pierwszy wsparł nas też Polski Związek Łowiecki - mówi Teresa Wojcinowicz, prezes ETK.

Punktem kulminacyjnym koncertu donacyjnego jest ogłoszenie nazwisk stypendystów, którym ETK pomaga w ich artystycznej działalności. W tym roku jest ich aż troje: wokalistka Agata Wysocka, malarka Alicja Król i wiolonczelista Jakub Grzelachowski.W sumie na stypendia ETK przeznaczyło ok. 10 tys. złotych, które pochodzą m.in. z akcji 1 procent podatku.

 

Agata Wysocka

Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Elblągu, którą ukończyła w klasie fletu poprzecznego oraz absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku wokalistyka jazzowa. Od dwóch lat intensywnie pracuje nad wydaniem debiutanckiego albumu „Heartache”, a stypendium „Promocje 2021” ma w tym pomóc. Na album złożą się utwory, które są autorskimi kompozycjami zarówno na płaszczyźnie muzycznej jak i tekstowej. Większość z nich to kompozycje w języku polskim. Aranże przygotowuje z doświadczonymi muzykami, co dodatkowo nada wysoki poziom ostatecznym kompozycjom oraz nagraniom. Koszty nagrania albumu są duże a stypendium, choć w pewnym stopniu pozwoli na realizację projektu.

- Jestem bardzo zadowolona, bo stypendium pozwoli mi pokryć część kosztów związanych z przygotowaniem mojej pierwszej płyty. Pierwszy raz złożyłam wniosek i od razu się udało. Cieszę się, o wiele się w moim artystycznym życiu dzieje. W tym tygodniu kręcę klip w Galerii EL do jednego z singli, w przyszłym tygodniu wychodzi mój kolejny singiel i nad tym wszystkim teraz intensywnie pracuję - powiedziała nam Agata Wysocka.

 

Alicja Król

Pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego w Kielcach na specjalizacji tkanina artystyczna, które ukończyła z wyróżnieniem a następnie obroniła dyplom na kierunku Grafika na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie na specjalizacji grafika artystyczna, a studia II stopnia były kolejnym krokiem na drodze do tytułu magistra sztuk pięknych. Po obronie dyplomu postanowiła zamieszkać i tworzyć w Elblągu. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią, grafiką warsztatową i cyfrową. Uwielbia łączyć techniki plastyczne, więc wyraża się również poprzez kolaż. Inspiracje czerpie ze świata natury, fantazji i psychologii. Jest stypendystką ETK z 2020 roku i w ramach stypendium zrealizowała wystawę „Żuławy okiem Wiedźmy”. Obecne stypendium pozwoli na realizację nowego projektu „Czas na gwasz”.

- Pierwsza moja wystawa „Żuławy okiem wiedźmy”, zrealizowana dzięki stypendium ETK, jest wystawą wędrującą, odwiedza różne instytucje regionalne. Na ostatnim spotkaniu zapytano mnie, jakiej techniki malarskiej nie znam lub nie lubię. Po namyśle stwierdziłam, że nie znam techniku gwaszu i chciałaby ją zgłębić razem z innymi artystami i stworzyć wystawę zbiorową w przyszłym roku. Stypendium mi w tym pomoże – powiedziała nam Alicja Król, która zamieszkała w Elblągu kilka lat temu, przyjeżdżając do naszego miasta ze Świętokrzyskiego. - Po ukończeniu studiów zastanawiałam się, gdzie chciałabym osiąść. Elbląg odwiedzałam wcześniej, bardzo mi się tu spodobało. Nawiązałam nowe znajomości i zostałam – dodaje artystka, która wkrótce wystartuje ze swoim nowym projektem „Luka w sztuce”.

 

Jakub Grzelachowski

Urodził się w Elblągu, a pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. W 2004 r. rozpoczął naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu pod kierunkiem prof. Olega Studnickiego. Szkołę OSM II st. ukończył z wyróżnieniem w klasie mgr Jadwigi Ewald. Obecnie kontynuuję naukę w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wiolonczeli ad. dr hab. Błażeja Golińskiego.

Od 2021 r. pełni funkcję muzyka-kameralisty w Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie oraz Asystenta Stażysty w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Te ostatnie to m.in. I miejsce na „X International Competition For Young Musicians”, Citta di Massa 2021, II miejsce na „I international Online Instrumental Performence Competition”, Łódź 2021, III miejsce na „Gustav Mahler Prize Cello Competition 2021”. Od 2006 roku otrzymuje Stypendium Artystyczne Prezydenta Elbląga. Otrzymane stypendium „Promocje 2021” chce przeznaczyć na zakup smyczka do wiolonczeli. Pan Jakub nie mógł być obecny na dzisiejszej uroczystości z powodu licznych obowiązków służbowych.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama