UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak pracowali geodeci

 
Elbląg, W elbląskim muzeum można oglądać 100 lat polskiej geodezji
W elbląskim muzeum można oglądać 100 lat polskiej geodezji (fot. Michał Skroboszewski)

… można się przekonać w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu. Do końca roku można oglądać ciekawą wystawę pokazującą jak zmieniała się praca geodetów w ostatnich stu latach.  Zobacz fotoreportaż z wystawy.

Wystawę tworzą cztery biurka, na których muzealnicy pokazali stanowiska pracy mierniczego przysięgłego z okresu międzywojennego, mierniczego z pierwszej połowy PRL – u (do 1969 r.), geodety z drugiej połowy PRL – u i geomatyka z XXI w.
       Co zobaczymy na tych biurkach?
       - Dla mnie najciekawsze jest to z okresu międzywojennego – mówił Ryszard Rus, prezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich i jeden z organizatorów wystawy.
       Oprócz narzędzi (m. im. teodolitoniwelator USA na 4 śrubach ustawczych, aparat fotograficzny mieszkowy) można zobaczyć stare plany Elbląga oraz narysowaną przez mierniczych nową granicę wytyczoną po I wojnie światowej. Warto też zwrócić na zabytkowe butelki znalezione przez geodetów pod dawnymi znakami geodezyjnymi.
       Jak zmieniły się warunki pracy mierniczych po II wojnie światowej, można zobaczyć przy drugim biurku. Przyrządy są już „ciut” bardziej nowoczesne, szczególną uwagę przykuwa tachimetr optyczny PRT 006 Carl Zeiss Jena. W klimat epoki wprowadzą plakaty zachęcające do studiowania w Gdańsku.
       Komputer (wydawać by się mogło niezbędny przyrząd w pracy geodety) pojawia się na ich biurkach dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Mowa o ZX Spectrum, prace geodety ułatwiały też m. in. kalkulatory programowane. Odrobinę humoru wprowadzają takie eksponaty jak kożuch i gumofilce z onucami – rzecz niezbędna w pracy terenowej.
       Najnowsze biurko (co do jego nowoczesności to mamy jednak wątpliwości) zajmuje komputer PC z zapomnianymi już stacjami dyskietek 3,5 i 5,25 cala. Do tego smartfon, dron i dalmierz laserowy.
       - Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na rekonstrukcję gromy – najstarszego przyrządu geodezyjnego używanego już w starożytności. Służył do wytyczania linii prostych i kątów prostych – mówił Ryszard Rus.
       W sumie na wystawie udało się zmieścić 300 eksponatów pokazujących zmiany w polskiej geodezji na przestrzeni ostatnich stu lat. Wystawa została otwarta z okazji setnej rocznicy powstania Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Można ją oglądać do końca roku.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama