UWAGA!

Janusz Hankowski – dzisiaj wernisaż wystawy w Galerii EL

 Elbląg, Na zdjęciu Janusz Hankowski, artystę pożegnaliśmy w 2020 roku
Na zdjęciu Janusz Hankowski, artystę pożegnaliśmy w 2020 roku

Jednego z najbardziej zasłużonych dla elbląskiej kultury artystów pożegnaliśmy w roku 2020. Mamy teraz okazję raz jeszcze spędzić chwilę na poznaniu i kontemplacji jego obrazów. Zapraszamy na wernisaż wystawy „Janusz Hankowski” do Galerii EL w czwartek 28 października.

Tego artysty elblążanom nie trzeba przedstawiać. Jeden z najbardziej im znanych, cenionych, rozpoznawalnych i z pewnością lubianych. W relacjach z ludźmi zawsze spokojny, serdeczny i niezwykle cierpliwy. Mimo sędziwego wieku - przeżył 87 lat, Jego odejście było i długo jeszcze pozostanie bolesnym zaskoczeniem.

Janusz Hankowski był wierny swojej wcześnie obranej drodze twórczej. Niestrudzenie malował i „wydrapywał” cebulaste cerkwie i Don Kichoty o frasobliwych spojrzeniach, melancholijne odrealnione krajobrazy z wiatrakami i pustymi polami. Wykreowany przez niego bajkowy, aczkolwiek smutny świat, niósł zawsze zadumę nad ludzkim losem. Urzekło to wielu odbiorców.

Patrząc z perspektywy czasu na swoje dokonania wyznał: "Widzę na przykład u kogoś dwa, trzy moje obrazy, ja się ciągle dziwię, że to ja zrobiłem, że tyle zrobiłem i że to jeszcze nie jest głupie. Cały czas jakoś... zachwycam się sobą, ale to nie jest w sensie, że się zachwycam, ale że jestem taki „zaniebiony”."

Prezentowana wystawa jest niewielkim wycinkiem prac Janusza Hankowskiego, będących w kolekcjach wielu elblążan - wiernych mu przyjaciół.

 

 

Janusz Hankowski urodził się w 1933 roku w Ostrowi Mazowieckiej. W latach 1951-55 studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Teisseyre`a w 1963 roku).
       Od lat 60. był aktywnym uczestnikiem w życiu kulturalno-artystycznym Elbląga. Współzałożyciel i twórca nazwy Galerii EL, a także współzałożyciel Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz pomysłodawca Salonów Elbląskich.
       Za działalność artystyczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis.
       Życie dzielił między Elbląg i Zdrójno – wieś położoną w Borach Tucholskich.
       Zmarł 12 października 2020 roku.

 

JANUSZ HANKOWSKI
       Wernisaż wystawy: 28 października, godz. 18:00 - Krużganek Galerii EL
       Czas trwania wystawy:
       28.10.2021 - 09.01.2022
       Kuratorka: Karina Dzieweczyńska

 

Prace na wystawę użyczyli:
       Wanda Bożeńska, Robert Butzke, Brenda i Marek Golikowie, Bożenna Janikowska, Jakub Hankowski, Marta Kaszubowska, Grażyna Komorska, Halina Różewicz-Książkiewicz, Maria Barbara i Janusz Ufnalewscy, Nina i Jerzy Wojewscy, Bożena i Alfred Zienkiewiczowie

Centrum Sztuki Galeria EL

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Zaniedbania promocyjne przez lata zacnych postaci żyjących w Elblągu np. .Dziś mało kto wie z przeciętnych elblążan kto to Janusz Hankowski, Ryszard Tomczyk itp. nie znają ich twórczości.
  • Myślę, że komu bliska jest kultura, temu bliskie są te postaci.
Reklama