UWAGA!

Jazzbląg Festiwal - dzień trzeci

 Elbląg, Gwiazda festiwalu Jazzbląg Tomasz Stańko
Gwiazda festiwalu Jazzbląg Tomasz Stańko (fot. A. Tyszko)

Dziś (21 lipca) trzeci i ostatni dzień Festiwalu Jazzbląg. Wieczór w Galerii EL rozpocznie Kuba Badach, który wspólnie z Elbląską Orkiestrą Kameralna zaprezentuje program "Tribute to Zaucha". A na finał - Tomasz Stańko ze swoim kwartetem. Niestety, biletów na to wydarzenie już nie ma.

Kuba Badach - wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny; lider zespołu Poluzjanci oraz członek grupy The Globetrotters. Jako dwunastolatek, w 1988, nagrał płytę z kolędami napisanymi specjalnie dla niego przez Wiesława Pieregorólkę, Jerzego Siemasza i Jacka Cygana. W 1996 rozpoczął edukację na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalnej, której jest absolwentem. Zdobywca nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Wokalista Roku. Repertuar koncertu obejmie utwory polskiej legendy sceny muzycznej Andrzeja Zauchy w nowych autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha, z towarzyszeniem doskonale znanej nie tylko elblążanom Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
       "To moje podziękowanie dla Zauchy. Nie wiem, być może machnąłby ręką zniesmaczony, słysząc słowo „hołd”... Ale to zaszczyt śpiewać jego utwory..." (Kuba Badach).
      
       Tomasz Stańko miał 20 lat i dyplom krakowskiej Akademii Muzycznej, kiedy w roku 1962 utworzył swój pierwszy zespół, Jazz Darings, z pianistą Adamem Makowiczem. Od 1963 r. przez pięć lat gra w zespole Krzysztofa Komedy. Wystąpił na jedenastu albumach, nagrywał większość tego, co Komeda skomponował i zrealizował w Polsce dla filmu. Jego kwintet, założony w 1967 r. grał razem do r. 1973. Wykształcił własny, fascynująco skuteczny język zbiorowej free-jazzowej improwizacji i własną komunikacyjną charyzmę. W Polsce cieszył się kultową sławą ikony hip-kultury, od fenomenalnego międzynarodowego debiutu na Berliner Jazztage’70 znano go także w Niemczech i reszcie Europie. Nagrał trzy płyty, w Polsce “Music for K” (1970), i w Niemczech “Jazz message from Poland” (1972), “Purple Sun” (1973). Ustanowił pozycję Stańki jako lidera pierwszej międzynarodowej ligi oraz wyniósł Zbigniewa Seiferta na orbitę światowej kariery. Został zapamiętany jako jeden z kamieni milowych rozwoju sztuki i kultury jazzu w Polsce i Europie. W swojej późniejszej karierze grał z wieloma muzykami z całego świata, wśród których wymienić można Cecila Taylora, Dave'a Hollanda, Jana Garbarka, Gary'ego Peacocka, Edwarda Vesalę, Dona Cherry'ego, Bernta Rosengrena (który wcześniej grał z Komedą, a którego Stańko zaprosił do nagrania płyty Litania, zawierającej kompozycje Komedy), oraz wielu polskich muzyków, m.in. Tomasz Szukalski, Janusz Skowron, Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz. Od lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu DownBeat. Ta sama ankieta wyróżniała go również jako kompozytora. Jako lider wydał 37 albumów. Kilkakrotnie muzyk otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach.
      
       Wieczór festiwalowy rozpocznie się o godz. 19. Organizatorzy informują, że biletów już nie ma.
       Po koncertach, w Krużganku przyjedzie czas na jam session w wykonaniu VA GROUP z Kaliningradu. Wstęp wolny.
       Patron medialny Festiwalu Jazzbląg: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
      
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Jestem zdecydowanie pozytywnie zaskoczona tą imprezą, liczę na kontynuację, bo warto. Świetna muzyka, inne towarzystwo, niż na co dzień na elbląskich ulicach, sporo przyjezdnych z okolic Elbląga i nawet z Trójmiasta. Mam tylko nadzieję, że otoczenie Galerii, jak to na niekończącej się budowie ulegnie ucywimizowaniu i będziemy mogli na koncerty dojść suchą nogą, ale to już zależy od gospodarności wladz Elbląga. Może w 3 roku urzedowania prezydent w końcu odnajdzie się jako gospodarz.
  • Biletów zabrakło bo każdy chce usłyszeć co przyszły zięć Kwacha będzie śpiewał teściom i swojej żonce w pięknym domku na Mazurach. Poza tym okolice Galerii El długo nie będą uprzątnięte, z błotem dookoła, gdzie latami trwa budowa. Szczerze współczuję pobliskim mieszkańcom hałasu i głośnej muzyki. Prezydent zajęty jest innymi sprawami. m. in. chodzeniem na przyjątka, bankiety, wyjazdy do Chin, Emiratów Arabskich a nie takimi duperelami jak porządek w swoim mieście!O pomstę do nieba woła rozkopany caluśki Elbląg i jego mieszkańcy!!!
  • dla mnie obojętne czy są czy nie ma biletów a mieszkancom współczuje kupna lokum w cenntrum hałasu buuuuu poracha
  • Dziś były tłumy, które pozostaly także na koncercie Stańki. Wypada bywać na tym festiwalu. To jest miły i pozytywny snobizm na jazz, szkoda tylko, że tak rzadko przeradza on się w nawyk słuchania jazzu na co dzień w domu i zakup płyt jazzowych. Ale bądzmy dobrej mysli i czekajmy na zapowiedzi przyszłorocznego festiwalu, do zobaczenia za rok.
  • Znakomite obydwa koncerty. Cieszę się, że kupiłam bilety, było warto.
  • Wszystkie trzy dni to gratka dla elblazan. Oby tak dalej Galerio !
  • Ja też jestem mile zaskoczona, Badach z naszą Orkiestrą -cacuszko, świetny głos, dobra muzyka, Stańko brak słów. Brawo Galeria i EOK.
  • Rewelacyjny Kuba Badach, świetny, normalny chłopak. Rzygać się chce na komentarze takiego buca jak ten powyżej, co widzi wszystko przez pryzmat swojego nieudacznictwa. O rany.
  • śmiejecie się ale na starówce jest ciszej po 22 niż na zawadzie. a Kuba świetny jest.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mieszkamnastarówce(2012-07-23)
Reklama