UWAGA!

Jazzowe święto pełne niespodzianek

 Elbląg, Joanna Mierzejewska, Jerzy Małek i Wojtek Minkiewicz opowiadali o programie tegorocznego Jazzbląga
Joanna Mierzejewska, Jerzy Małek i Wojtek Minkiewicz opowiadali o programie tegorocznego Jazzbląga (fot. Anna Dembińska)

W Elblągu szykuje się wielkie święto jazzu i improwizacji na najwyższym poziomie. To już piąta edycja festiwalu Jazzbląg, ale specjalnych obchodów jubileuszu nie będzie. Kto jednak chciałby iść na urodziny, będzie miał taką okazję: pierwszego dnia festiwalu dwudziestolecie działalności będzie świętował klub „Krypta”. Dzisiaj organizatorzy zdradzili program wrześniowej imprezy.

- To będzie światowy festiwal, inaczej nie da się tego nazwać. Wystąpią największe nazwiska polskiego jazzu – Jerzy Małek, dyrektor artystyczny festiwalu nie krył dumy, że mimo problemów finansowych udało się zorganizować piątą edycję festiwalu, który zdążył się wpisać w kalendarz kulturalny Elbląga.
       Największą niespodziankę organizatorzy przygotowali na ostatni dzień imprezy, kiedy to Jerzy Małek wystąpi z Andy Ninvallem. - To wybitny raper pochodzący z Nowego Yorku. Oprócz tego jest znanym na świecie performerem i tancerzem – mówił Jerzy Małek.
       Ale zanim to nastąpi, 22 września zagra Jan Konop Big Band. Możemy się więc spodziewać dobrej muzyki w wykonaniu najzdolniejszych studentów i absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Pięć trąbek, cztery puzony, pięć saksofonów, sekcja rytmiczna – zapowiada się jak u Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie.
       Następnego dnia miłośnicy jazzu posłuchają m.in. Piotra Wojtasika, którego magazyn „Jazz Forum” uznał za najpopularniejszego polskiego jazzmana. Obok niego na scenie wystąpi Viktor Tóth (Węgry) na saksofonie, Michał Barański (Polska) na kontrabasie i Eric Allen (USA) na perkusji. Muzyka zespołu oscyluje pomiędzy neo-bopową tradycją jazzu z lat sześćdziesiątych, etno i stylistyką free.
       W Galerii El wystąpi także Nikola Kołodziejczyk, którego występ można nazwać komponowaniem „na żywo”. Artysta podczas koncertu pisze utwór, który drogą elektroniczną przesyła swoim kolegom na scenie. A oni uzupełniają utwór z jednej strony trzymając się myśli przewodniej kompozytora, a z drugiej improwizując i interpretując po swojemu. Słuchaczy czeka duże zaskoczenie.
       Drugi dzień festiwalu to także występ „Celuloidu”, czyli Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego w towarzystwie Doroty Miśkiewicz. - Artyści zaprezentują wybrane utwory z polskich filmów. Bardzo dużo ludzi się tym interesuje, bo lubimy słuchać tego, co znamy – zachwalał Jerzy Małek.
       Trzeci dzień festiwalu rozpocznie Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet. Możemy się spodziewać elementów folkloru polskiego w połączeniu z jazzem. Twórczość samego muzyka jest nieuchwytna stylistycznie – to trochę muzyki ilustracyjnej, teatralnej. Kolejnym wykonawcą będzie Piotr Lemańczyk i „Retrospections” czyli najpiękniejsze utwory jazzowe powstałe w ubiegłych dekadach. Warto zwrócić uwagę na wykonawców towarzyszących muzykowi: Krystyna Stańko – śpiew, Maciej Sikała na saksofonach, Łukasz Zyta na perkusji i oczywiście Piotr Lemańczyk z kontrabasem.
       Festiwal zamknie Jerzy Małek wraz z Andym Ninvallem. Muzykom towarzyszyć będzie zespół, który na co dzień gra pop oraz zaproszeni goście.
       Nie zabraknie też imprez towarzyszących. Przede wszystkim dwudziestolecie działalności świętować będzie klub „Krypta”. Urodziny uświetni wernisaż fotografii naszego redakcyjnego kolegi Michała Skroboszewskiego „Jazzowe lato”. - Krypta jest cały czas związana z festiwalem, dlatego jubileusz postanowiliśmy uczcić w ramach Jazzbląga – mówi Beata Branicka z Galerii EL.
       Podobnie jak pięć lat temu, w klubie „Mjazzga” odbędzie się koncert towarzyszący Jazzblągowi. Tym razem zagra Minim Experiment”. W skład zespołu wchodzą studenci gdańskiej Akademii Muzycznej i kopenhaskiego Rhytmic Music Conservatory. Po każdym z koncertów oczywiście odbędzie się jam session. Organizatorzy chcieliby, aby popularne jamy trwały do „białego rana”.
      
      
       Program 5. edycji festiwalu Jazzbląg
      

       22 września
       Jan Konop Big Band
       20-lecie klubu środowisk twórczych „Krypta”
      
       imprezy towarzyszące:
       wernisaż wystawy Michała Skroboszewskiego „Jazzowe Lato” godz. 18.00, klub „Krypta”.
       Minim Experiment godz. 21.00, klub Mjazzga
      
       23 września
      
Piotr Wojtasik Quartet
       „Celuloid” Marek Napiórkowski, Artur Lesicki & Dorota Miśkiewicz
       Nikola Kołodziejczyk Instant Ensemble
      
       24 września
      
Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet
       Piotr Lemańczyk „Retrospections”
       Jerzy Malek &Andy Ninvalle
      
      
      
      
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • super sprawa kiedy bilety i po ile. elblążanka
  • coś jeszcze lekkiego, co bedzie w okolicy bym dorzucił I dnia, mamy 2 miesiace czasu, a GE, az się pali, by zasponsorować elbląską Kulturę.
  • Największą niespodziankę Jerzy Małek przygotował na ostatni dzień imprezy, kiedy to wystąpi… Jerzy Małek! :-D ☺
  • W małym miasteczku Sejny za dni kilka, polska premiera muzyki do filmu Wołyń W. Smarzowskiego. Kompozytorem jest Mikołaj Trzaska który zagra (tam) ten materiał. I to jest wydarzenie muzyczne (jazzowe). Tymczasem na konferencji dot. festiwalu Jazzbląg, organizator mówi, cyt. za artykułem - ''artyści zaprezentują wybrane utwory z polskich filmów. BO LUBIMY SŁUCHAĆ TEGO, CO ZNAMY''. Skąd ja znam ten tekst ???
  • A gdzie w programie punkt dla młodszych słuchaczy- Jazzbląg dla dzieci? W poprzednich edycjach takie koncert były organizowane i cieszyły się dużym zainteresowaniem, jak mamy wychować przyszłych wielbicieli jazzu?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    zawiedzionyrodzic(2016-07-20)
  • jazz to nie muzyka
  • A zdjęcie podpisane - Joanna, Jerzy i. .. .Wojtek. W takim razie albo - Asia, Jurek i Wojtek - albo. .. .Wojciech.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    konsekwencja(2016-07-21)
  • Od Jerzego Małka?
  • ciekawe kiedy i czy obecne wladze Elbląga zrozumieją, że cykliczny Jazzbląg to także świetna promocja miasta i przekazanie na nią tylko 18.000,- pln to żenada.
Reklama