UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Karnawałowe” impresje w Galerii Nobilis

Elbląg, Z prawej Sylwia Różycka-Jaroś
Z prawej Sylwia Różycka-Jaroś (fot. AD).

W piątek (8 stycznia) w Galerii Nobilis w CSE „Światowid” otwarto wystawę pod jakże aktualnym tytułem „Karnawał” autorstwa Sylwii Różyckiej-Jaroś. Zaprezentowane prace malowane są akrylem, w stylu impresjonistycznym. Była elblążanka opowiedziała nam o swojej przygodzie z malarstwem, tęsknocie za Elblągiem i planach na najbliższy rok. Zobacz też fotoreportaż z wernisażu.

Malarstwo jest wielką pasją artystki, która – jak podkreśla – jest jedynie amatorem sztuki, a malowanie traktuje jako sposób na wyrażenie tego, co w danym momencie dla niej ważne i aktualne. Stałym elementem jej prac to kolor i eksperymentowanie kolorem. Prace emanują ciepłem, radością i optymizmem.
       Tematyka wystawy, jakże aktualna, przedstawia kilka motywów: maski, pejzaże, kwiaty, kobiety. Niezwykła zabawa kolorem, uwidoczniona w każdej z prac, oddziałuje na wyobraźnię i emocje odbiorcy i zmusza go do przyjęcia wieloznacznej interpretacji.
       Autorka prac jest elblążanką, obecnie mieszka jednak w Warszawie, gdzie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej z dziedziny prawa. Zapytana, czy powraca jeszcze do swojego rodzinnego miasta, przyznaje, że istnieje wielka więź łącząca ją z Elblągiem i „dopiero z perspektywy lat potrafi to swoje miasto odpowiednio docenić i inaczej na nie spojrzeć”.
      
       Rozmowa z Sylwią Różycką-Jaroś
      

       Dominika Kiejdo: – Dlaczego zainteresowało Panią akurat malarstwo?
      
Sylwia Różycka-Jaroś: – Każdy nosi w sobie jakąś pasję. Moją jest akurat malarstwo i bardzo się cieszę, że gdzieś, kiedyś się to we mnie ujawniło. Cieszę się, że znajduję czas w ferworze wielu obowiązków, żeby malować. Stylem, jaki mnie inspiruje do malowania, jest impresjonizm, czyli bawienie się światłem i kolorem.
      
       – Jaki jest motyw przewodni Pani twórczości?
      
– Trudno mówić tu o jakiejś twórczości. Przez szereg lat malowałam do przysłowiowej szuflady, gdyż nie jestem absolwentką żadnej szkoły artystycznej i na co dzień wykonuję zawód, który niewiele ma wspólnego ze sztuką. Tak naprawdę jest to przede wszystkim moja pasja i przypuszczam, że będzie taką pasją na całe życie. Motyw przewodni bierze się przede wszystkim z tego, co obserwujemy na co dzień, z tego, jak byśmy bardzo chcieli, żeby nasza rzeczywistość wyglądała. Ja w swojej twórczości unikam pewnej mroczności czy tajemniczości. Bardziej chcę, żeby moje obrazy emanowały ciepłem, radością i optymizmem.
      
       – Elbląg jest Pani rodzinnym miastem. Czy często powraca Pani do Elbląga? Czy tęskni Pani za nim?
      
– Na pewno troszeczkę tęsknię. Długo mnie tu już nie ma, ponieważ wyjechałam z Elbląga bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej, czyli ponad 10 lat temu. Teraz mieszkam w Warszawie. Niemniej jednak z dużą chęcią przyjeżdżam do Elbląga.
      
       – Jakie ma Pani wspomnienia związane z naszym miastem?
      
– Bardzo miłe. Chodziłam do wspaniałej szkoły średniej, miałam tu cudownych przyjaciół, którzy w większości również opuścili Elbląg. Myślę, że zawsze będę miała wspaniałe wspomnienia związane z moim rodzinnym miastem.
      
       – Czy ma Pani jakieś plany związane z Elblągiem?
      
– Oczywiście. Mam nadzieje, że nie jest to moja ostatnia wystawa i że uda mi się zorganizować kiedyś wernisaż z innym motywem przewodnim, pod innym tytułem. Jeśli miasto wyrazi chęć i mnie zaprosi do zorganizowania takiej wystawy, to ja jestem jak najbardziej otwarta.
      
       – Jakie ma Pani plany na najbliższy rok?
      
– Plany mam bardzo ambitne. Wiążą się one przede wszystkim z moim rozwojem naukowym.
      
       – Jak Pani godzi malarstwo z karierą naukową?
      
– Muszę godzić. Malarstwo to przede wszystkim pasja. W tym roku chcę obronić pracę doktorską z prawa, czym się na co dzień zajmuję. Wielkie wyzwanie przede mną.
      
       – Dlaczego trafiła Pani akurat do Warszawy?
      
– Z prozaicznego powodu. Właśnie tam rozpoczęłam studia i tam już zostałam.
      
       – Jeśli w przyszłości miałaby Pani malować, co wybrałaby Pani za temat swojego malarstwa?
      
– Trudno powiedzieć. Człowiek wciąż się zmienia i w każdym momencie życia co innego uważa za ważne. Jedno jest pewne, że takim stałym elementem moich prac będzie kolor i zabawa kolorem, a jeśli idzie o tematykę, to zawsze bliska mojemu sercu będzie tematyka kobieca.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama