UWAGA!

Kopernik w Elblągu

Elbląg, Tak wyglądał Mikołaj Kopernik (wg rekonstrukcji, jaką naukowcy wykonali wspólnie ze specjalistami z Komendy Głównej Policji),
Tak wyglądał Mikołaj Kopernik (wg rekonstrukcji, jaką naukowcy wykonali wspólnie ze specjalistami z Komendy Głównej Policji), fot. arch.portEl.pl

W Bibliotece Elbląskiej w poniedziałek (20 października) odbędzie się konferencja naukowa „Kopernik w Elblągu”. Zapraszamy do udziału uczniów, studentów, nauczycieli, w tym nauczycieli historii, fizyki i geografii oraz wszystkich mieszkańców, dla których poznanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego miasta i regionu jest ważne i bliskie. Udział bezpłatny.

Mikołaj Kopernik należy do najbardziej znanych Polaków na świecie. Dziedzictwo jego działalności naukowej doceniane jest w każdym zakątku naszego globu. Powszechnie znany jest jako wieloletni mieszkaniec pobliskiego Fromborka, kanonik, zarządca dóbr Kapituły Warmińskiej. Jego dzieło „De revolutionibus…” stało przełomowe w rozwoju nowożytnej nauki.
       Mikołaj Kopernik był niezwykle aktywnym człowiekiem. Jego codzienna aktywność wykraczała daleko poza normy jego epoki. Podczas swoich licznych podróży odwiedził kilkukrotnie Elbląg. W tym roku obchodzimy 510 rocznicę pobytów Mikołaja Kopernika w Elblągu. Kopernik w 1504 roku w Elblągu przebywał dwa razy. Pierwszy raz w styczniu, gdy brał udział w naradzie w sprawie wysłania posłów do polskiego króla, aby ten przybył do Prus. Narada odbywała się w Ratuszu przy Starym Rynku. Drugi raz Mikołaj Kopernik odwiedził Elbląg w dniach 18-20 maja podczas składania przez elblążan hołdu królowi Aleksandrowi Jagiellończykowi. 20 maja astronom był świadkiem ogłoszenia wyroku w sprawie o unieważnienie małżeństwa Filipa Holkenera i Katarzyny z Krugerów.
       - W trakcie konferencji pragniemy przybliżyć jej uczestnikom zarówno postać Mikołaja Kopernika, styl życia elblążan w XVI wieku a także jego wpływ na rozwój współczesnej nauki. Konferencję organizujemy wspólnie pracownikami naukowymi Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - mówi Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus, organizator konferencji i dodaje, że Elbląg na drodze Kopernika ma ogromne znaczenie w określeniu tożsamości narodowej naszego wielkiego rodaka.
       - Zapraszam do udziału w tej konferencji uczniów, studentów, nauczycieli, w tym nauczycieli historii, fizyki i geografii oraz wszystkich mieszkańców, dla których poznanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego miasta i regionu jest ważne i bliskie. Udział w konferencji jest bezpłatny – kończy Robert Szaj.
       Konferencję poprowadzi Dyrektor Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk prof. Dr hab. Jarosław Włodarczyk. Podczas konferencji poznamy historię pobytów Mikołaja Kopernika w Elblągu, którą przedstawi dr Jerzy Sikorski, w wystąpieniu dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymona Dreja poznamy kuchnię Elbląga czasów Kopernika, a prof. dr hab. Marek Demiański z Instytutu Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk wygłosi wykład o poznawaniu Wszechświata.
       Początek konferencji o 9.30.
      
       Organizatorem konferencji jest Fundacja Nicolaus Copernicus, której organizację wsparł Urząd Miasta w Elblągu.
      
      
organizatorzy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama