UWAGA!

Kulturalny rok rozpoczęty!

Elbląg, Głównym punktem wieczoru był koncert Pawła Orkisza
Głównym punktem wieczoru był koncert Pawła Orkisza (fot. nadesłane)

Wczoraj (7 października) w dużej sali kinowej Światowida odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Głównym punktem wieczoru był koncert Pawła Orkisza.

Wieczór rozpoczął happening grupy teatralnej Deja vu.
       - W tej akcji happeningowej zainspirował nas motyw latania, które jest dla nas synonimem wolności - mówi Aneta Brzykca z Deja vu.- Wykorzystaliśmy ogromny bicykl ze skrzydłami i to pobudziło naszą wyobraźnię i sprawiło, że zaczęły pojawiać się kolejne pomysły na improwizacje.
       Następnie zgromadzeni w sali kinowej goście zostali powitani przez dyrektora Centrum Antoniego Czyżyka i wicemarszałka województwa warmińsko - mazurskiego Grzegorza Nowaczyka. Rzecznik prasowy Centrum, Justyna Kozłowska - Dyrla, opowiadała o zmianach, jakie zaszły w Światowidzie. Został również zaprezentowany kilkuminutowy film o dotychczasowych osiągnięciach Centrum i planów na przyszły sezon.
       W końcu przyszedł czas na główy punkt wieczoru - na scenie pojawił się Paweł Orkisz z krakowskimi i gdańskimi muzykami: Jackiem Ronkiewiczem, który zagrał na skrzypcach, Arturem Jurkiem grającym na pianinie, basistą Aleksandrem Rzepczyńskim i akordeonistą Wiesławem Wódkiewiczem.
       Podczas koncertu  usłyszeć można było utwory Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz - na prośbę publiczności - Leonarda Cohena. Artysta wykonał Cohenowską balladę we własnym tłumaczeniu "Dance me to the end of love", którą zadedykował kochającemu taniec dyrektorowi Antoniemu Czyżykowi. W repertuarze znalazła się również piosenka autorska wykonawcy.
       Po koncercie, goście uczcili inaugurację lampką wina, a Światowid rozdawał gadżety promujące nową nazwę i logo, które dla CSE zaprojektował Zbigniew Babiński.
       Inauguracja Roku Kulturalnego pomyślana została jak prezentacja fragmentu działalności instytucji - był koncert poezji, będzie film, a także koncert fortepianowy, Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych i transmisja z Metropolitan Opera.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Wspaniały koncert, wspaniała muzyka i wykonawca. Więcej takich imprez w naszym mieście. Dziękuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Iwona Sz,(2009-10-08)
 • Wspaniałe, wspaniałe i niezapomniane chwile. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co wykonał Pan Paweł Orkisz ze swoimi przyjaciólmi-muzykami. Był to koncert nie tylko na wysokim poziomie, ale mieliśmy okazję ponowinie po 25 latach gościć człowieka, dla którego muzyka jest zarówno pasją, ja i sposobem na życie. Serdecznie dziekuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aleksn(2009-10-08)
 • To swietny pomysl, podawajcie w dziale kultura, tylko informacje o tym co się już odbylo.
Reklama