UWAGA!

Laury Wiosny za Czechowa

Spektakl „Wujaszek Wania” w wykonaniu artystów Teatru Młodego w Kijowie zdobył Grand Prix 2. Międzynarodowego Festiwalu Jednego Autora – Antoni Czechow. Jury przyznało również nagrody aktorskie Laury Wiosny.

Już po raz drugi elbląski teatr był gospodarzem Festiwalu Jednego Autora. Po raz pierwszy jednak impreza miała charakter międzynarodowy. Pięć teatrów z Polski, Ukrainy i Rosji zaprezentowało spektakle według dramatów Antoniego Czechowa: „Wujaszek Wania” – Akademicki Teatr Młody w Kijowie, „Niedźwiedź i Oświadczyny” – teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, „Iwanow” – teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, „Czajka” – Obwodowy Teatr Dramatyczny w Kaliningradzie, „Wujaszek Wania” – Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu,
     Jury w składzie: Anna Kuligowska -Korzeniewska (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) – przewodnicząca, Barbara Dziekan (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi), Izabela Seredocha (Elbląska Uczelnia Humanistyczno -Ekonomiczna w Elblągu), Rościsław Kołomyjec (Uniwersytet Sztuki Ukrainy w Kijowie) zdecydowało, że Grand Prix festiwalu – Laur Wiosny za „najlepszą inscenizację utworu Czechowa” - otrzymuje Akademicki Teatr Młody w Kijowie za spektakl „Wujaszek Wania”.
     Jury przyznało także nagrody aktorskie: Laur Wiosny za najlepszą rolę męską trafił do rąk Lesława Ostaszkiewicza za rolę Iwana Wasiliewicza Łomowa w spektaklu „Niedźwiedź i Oświadczyny” Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elbląg, zaś Laur Wiosny za najlepszą rolę kobiecą otrzymała Maria Rybarczyk za rolę Heleny Andrejewny w spektaklu „Wujaszek Wania” Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.
     W puli nagród znalazły się też Laury Wiosny za najlepszą rolę młodego aktora (do 30. roku życia) i otrzymały je dwie aktorki: Diana Garbunowa-Sawina - za rolę Maszy w spektaklu „Czajka” Obwodowego Teatru Dramatycznego w Kaliningradzie oraz Marta Masłowska - za rolę Natalii Stiepanowny w spektaklu „Niedźwiedź i Oświadczyny” Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
     W komentarzu do werdyktu, jury wyraziło przekonanie, że nie oceny rozstrzygają o sensie i wartości sztuki, lecz jej żywe przyjęcie przez publiczność. Zauważyło także wysoki poziom i różnorodność spektakli, co potwierdza potrzebę kontynuacji Festiwalu Jednego Autora oraz celowość organizowania konfrontacji teatralnych jednego wybranego dramatopisarza.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama