UWAGA!

Lubię sobie pofantazjować

 Elbląg, Zuzanna Gajewska ma za sobą również wieczór autorski, który odbył się w czwartek, na małej scenie elbląskiego teatru
Zuzanna Gajewska ma za sobą również wieczór autorski, który odbył się w czwartek, na małej scenie elbląskiego teatru (fot. AD)

W pracy swoich fantazji nie może przelewać na papier, rzeczywistość musi opisywać zgodnie z prawdą. Robi to więc w domu, dla zabawy i relaksu. Puszcza wodze wyobraźni, a czytelnika zabiera w świat, w którym wszystko jest możliwe. I gdyby Zuzanna Gajewska do Fundacji Elbląg przyszła godzinę później, być może dziś nie moglibyśmy przeczytać jej debiutanckiej powieści.

Dziennikarstwo ma jeden minus – trzeba pisać prawdę
       Magda, Basia, Matylda i Kornelia. Cztery studentki olsztyńskiej uczelni, które spotykają się przypadkowo, w windzie. To jednak pozory, bo jak się okazuje łączy je wiele, a przede wszystkim różne, tajemnicze rzeczy rodem z zamierzchłych, prasłowiańskich czasów. „Potomkowie pierwszej czarownicy” to debiutancka powieść Zuzanny Gajewskiej, elblążanki, która po prostu od zawsze lubi pisać. Z tego żyje (obecnie pracuje w CSE Światowid, jako redaktor w portalu eKulturalni), to lubi robić również po godzinach.
       – Dlatego wybrałam taki, a nie inny zawód. Ale dziennikarstwo ma ten jeden mały minus – trzeba pisać prawdę (śmiech). A ja uwielbiam fantazjować, puszczać wodze wyobraźni. Wykonując swój zawód nie mogę sobie na to pozwolić – tłumaczy Zuzanna Gajewska.
       Nic więc dziwnego, że „Potomkowie...” to fantastyka, choć osadzona w czasach współczesnych. Dodatkowo wszystko dzieje się w naszym regionie, pojawiają się również wątki zaczerpnięte z mitologii słowiańskiej.
      
       Napisałam książkę, ale nie mówię o sobie „pisarka”
       Na początku to była zabawa, forma relaksu. Z tego wszystkiego powstała powieść, którą Zuzanna schowała do szuflady. Ostatecznie ją stamtąd wyjęła i postanowiła, że roześle ją po wydawnictwach, ale na książkę nikt nie zwrócił uwagi.
       - Ja to się nawet nie dziwię wydawcom, że boją się zainwestować w debiutanta, bo skąd mogą wiedzieć, czy coś z tego będzie? – mówi Gajewska.
       Ostatecznie, za namową przyjaciół i rodziny postanowiła, że spróbuje coś jeszcze z tym materiałem zrobić – powieść zgłosiła do konkursu Fundacji Elbląg. Odwaga popłaciła, bo debiutantka wygrała w kategorii Elbląski Rękopis Roku 2012, a nagrodą było wydanie książki.
       - Bardzo długo zastanawiałam się, czy przystąpić do konkursu. Zwlekałam z tym do ostatniego dnia i dosłownie godzinę przed zamknięciem biura fundacji złożyłam swój rękopis – mówiła tuż po rozdaniu nagród.
       Mimo to, jak sama mówi, jeszcze pisarką się nie czuje.
       – Myślę, że na to słowo trzeba sobie zasłużyć – wyjaśnia Gajewska. – Na pewno wiele osób dzisiaj pisze, jak nie książki to blogi. I bardzo dobrze, że tak jest, ale myślę, że dobrze jest wtedy, gdy ktoś inny powie o tobie „jesteś pisarzem”, niż gdy ty sam tak siebie nazywasz.
       Jeśli książka spodoba się czytelnikom, będzie kontynuacja, bo w zamierzeniu „Potomkowie pierwszej czarownicy” to pierwsza część pięciotomowej sagi. Tymczasem jednak Zuzanna Gajewska doskonali swój warsztat w Alternatywnym Klubie Literackim.
       - Tam się spotykam z osobami, które również piszą, znają się na tym i mają większe doświadczenie – tłumaczy Gajewska. – Piszemy tam mniejsze teksty, na różne tematy, a uwagi tych osób mogę przełożyć na to, co będę pisała dalej. Bardzo sobie cenię te spotkania.
      

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • dlaczego kasujesz marto posta o myszce? buhahaha co za dzicinada i manipulacja; )
 • może kasowane są, bo bohaterka tekstu ni jest zainteresowana? Trudno pojąć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  8
  TomiJerry(2014-02-23)
 • a co bohaterka ma do wpisu? tacy z was dziennikarze? przeciez to nie była propozycja tylko opinia! Czytacie czasem ze zrozumieniem czy polegacie głównie na emocjach? typu szybko, szybko weź skasuj bo oni tam mi brzydko napisali w komentarzu, a ja tak bardzo chce mieć swój wizerunek wyszlifowany haah taak? Trudno pojąć, żę to nie była oferta, a luźna opinia? Trudno pojąć głoweczko zakompleksiona? Czy seks to morderstwo i obraza? Aaa zaściankowe tabu.
 • Pani Zuzanno gratulacje, życzymy sukcesów i czekamy na następne. Serdecznie pozdrawiamy. Stowarzyszenie Razem.
 • Fajna kobietka; )
Reklama