UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Luty 1945 roku: początek

Elbląg, Luty 1945 roku: początek

Z przyjemnością zapraszamy na kolejne spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio. Luty 1945 roku, chociaż jeszcze nieformalnie, oznaczał nowy rozdział w historii Elbląga. Miasto miało znaleźć się w obrębie polskiego państwa.

Jak już zapowiadaliśmy, w tym roku sporo jest rocznic, między innymi zakończenia II wojny światowej. Będziemy starali się dostosować do nich tematykę spotkań. Parafrazujemy także tytuł najbliższego spotkania. Luty 1945 roku, chociaż jeszcze nieformalnie, oznaczał nowy rozdział w historii Elbląga. Miasto miało znaleźć się w obrębie polskiego państwa. Podczas zdobywania Elbląga byli tu już jego przyszli, polscy mieszkańcy – w tamtym momencie przymusowi robotnicy. Wkrótce – w marcu – przybyli członkowie Morskiej Grupy Operacyjnej, której zadaniem było stworzenie podwalin polskiej administracji i zabezpieczenie mienia. Zaczęli przybywać pierwsi, polscy osadnicy. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie, jak trudne były te pierwsze miesiące polskiego Elbląga.
       Tym razem proponujemy Państwu spotkanie nie z wykładowcą, specjalistą-historykiem, lecz z grupą Pionierów – świadków historii miasta sprzed 65 lat. Podzielą się z nami wspomnieniami o zwykłej codzienności tamtego czasu. Zapraszamy serdecznie zarówno zainteresowanych tą tematyką, jak i te osoby – świadków Elbląga w 1945 i 1946 roku – do których nie udało nam się dotrzeć z zaproszeniem.
       Serdecznie zapraszamy we wtorek 16 lutego o godz. 17.30. do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Bulwar Zygmunta Augusta 11 (budynek Gimnazjum). Wstęp wolny.
      
       Organizatorzy spotkania: Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.
      
      
Wiesława Rynkiewicz-Domino, Muzeum
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • bardzo żałuję, że nie będę mógł posłuchać tych ludzi. .niemniej - wielkieBrawa dlaSzanownej WRD i zachęcam wszystkich, a zwłaszcza młodych, którzy dość często na portElu prezentują mocno radykalne poglądy, m. in. nt. historii Elbląga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-02-16)
 • Kondek Patrząc na stan tych kamienic to nauwa się pytanie. Co to za"TYPY Z POD CIEMNEJ GWIAZDY" podjeli decyzję o rozbiórce. To wymagało by podania nazwizk. Niech mieszkańcy Elbląga wiedzą komu zawdzięczają drugą "NAWAŁNICE" po Armii Z. S. R. R.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kondek(2010-02-16)
 • Wspaniała inicjatywa! Prośba do PANI DOMINO- Może by tak wydać w formie publikacji relacje z Kawiarenki Historycznej? Bo niektórzy nie mogą być tam w muzeum osobiście, a np. niepełnosprawni chętnie poczytaliby relacje Pionierów ze spotkania dnia 16 lutego 2010. z poważaniem. Doris Day
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-16)
 • 2010-02-16 12:45 - data i godzina publikacji informacji 2010-02-16 17.30 - data i godzina spotkania. Drogi Portelu, ja wiem, że teraz wszystko dzieje się bardzo szybko, ale chyba o tym spotkaniu można było poinformować nieco wcześniej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-16)
 • Inne portale elbląskie opublikowały to zaproszenie kilka dni szybciej. dlaczego portel zadziałał z takim opóźnieniem, bo raczej dostali chyba takie smao info od organziatorów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Stiopa(2010-02-16)
 • Ruiny kamienic zostały rozebrane, a cegły zostały przewiezione i wykorzystane do odbudowy miasta Warszawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wredny(2010-02-16)
Reklama