UWAGA!

Ma być łatwiej. Nowy system w Bibliotece Elbląskiej

 Elbląg, Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej
Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej (fot. Mikołaj Sobczak)

Czytelnik Biblioteki Elbląskiej potrzebuje książkę (e book, audiobook), której nasza biblioteka nie posiada fizycznie. System Primo pozwala szybko znaleźć, która z polskich bibliotek ją ma. Potem wystarczy tylko zwrócić się do Biblioteki Elbląskim z wnioskiem o wypożyczenie międzybiblioteczne. To tylko jedna z funkcjonalności systemów Primo i Alpha, które zostały wdrożone w BE.

W ubiegłym roku Biblioteka Narodowa ogłosiła konkurs o bezpłatne wdrożenie systemu Alma i wyszukiwarki Primo w dużych bibliotekach w Polsce. Biblioteka Elbląska została zakwalifikowana do tego programu i po 10 miesiącach intensywnych prac system jest gotowy do działania. Przede wszystkim ułatwi on prace bibliotekarzom, a czytelnikom pomoże w tzw. „wypożyczeniach międzybibliotecznych“.

„System działający w chmurze oraz połączone katalogi pozwolą rozwijać bibliotekom nowe formy działania, a także kompleksowo dostarczać użytkownikom relewantną, opracowaną według jednolitych zasad informację o ich zbiorach. Dla bibliotek oznacza to brak konieczności lokalnej instalacji systemu (uniezależnienie się od systemu operacyjnego na stacjach roboczych), utrzymywania zaplecza serwerowego czy zakupu licencji. Obsługa systemu odbywać się będzie poprzez przeglądarkę internetową, a biblioteki zyskają dostęp do stałych aktualizacji oprogramowania.“ - czytamy na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

- To najnowocześniejsze rozwiązania, które są dostępne na rynku usług bibliotecznych. Biblioteka Elbląska dołączyła do grona 115 bibliotek, które współkatalogują z Biblioteką Narodową swoje zbiory w jednym systemie bibliotecznym. Systemy Alma i Primo są zaimplementowane w największych bibliotekach na świecie np. na Uniwersytecie Harvarda, a także Cambridge - mówił Kacper Trzaska, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej.

  Elbląg, Ma być łatwiej. Nowy system w Bibliotece Elbląskiej
fot. Mikołaj Sobczak

Co to oznacza dla czytelników? - W nowym systemie katalog można sobie ustawić na dwa sposoby: aby pokazywał tylko to, co jest w Bibliotece Elbląskiej lub aby pokazywał też połączone katalogi. Jeżeli interesującą nas książkę odnajdziemy w Krakowie, to, tak jak zawsze, trzeba będzie skontaktować się z wypożyczalnią międzybiblioteczną w naszej bibliotece. I Biblioteka Elbląska sprowadzi ja z Krakowa dla konkretnego czytelnika. Dla czytelnik jest to o tyle łatwiej, że wie od razu w jakiej bibliotece w innym mieście znajduje się poszukiwana przez niego pozycja - tłumaczyła Renata Milewska z Biblioteki Elbląskiej.

Nowe systemy zostały sfinansowane z Programu Rozwoju Czytelnictwa. Koszty podłączenia systemu i utrzymania w bibliotekach ponosi Biblioteka Narodowa. Dla bibliotek przystępujących podłączenie i utrzymanie jest darmowe. Biblioteka Elbląska przez dwa lata będzie korzystała z systemu bezpłatnie. - Samodzielnie nie byłoby nas stać na zakup tego oprogramowania. Za nic nie płaciliśmy. Mogę tylko powiedzieć, że Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego kupiła to oprogramowanie z grantu jeszcze przed wdrożeniem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dwa lata temu zapłaciła 1,5 mln. zł - mówił Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Z nowego systemu można korzystać od 24 listopada. Klienci Biblioteki otrzymają także nowe karty biblioteczne. Dotychczasowe konta biblioteczne zachowują swoją ważność. Konieczna będzie jedynie zmiana hasła w systemie Primo, o czym czytelnik zostanie poinformowany mailem. Czas wypożyczenia książek został przedłużony do końca roku.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • KOCHANI BIBLIOTEKARZE. Róbcie jakieś fajne akcje i promujcie się z tym OSTRO w lokalnych mediach. Dla dzieci: Jakieś konkursy z nagrodami, dyplomami dla dzieci, dzienny klub młodego czytelnika gdzie mamy będą mogły zostawić dziecko na parę godzin, jakieś fajne akcje tańce z muzyką dla dzieci pod patronem jakiegoś pisarza. Oglądanie filmów na podstawie powieści itp. Dla dorosłych: ciekawe konkursy z nagrodami dla dorosłych. Np. konkurs na odgadnięcie czegoś ale aby odgadnąć trzeba przyjść do biblioteki itp. Może jakieś spotkania przy kawie dla elbląskich emerytów. Klub kinomana oglądanie filmów opartych o powieści czy biografie itp Ostro się promujcie. Naprawdę można małym kosztem sporo zdziałać. Hashtagi: #elblag, #biblioteka, #rozwoj, #kreatywnosc
 • @Wędzonka2345 - Chyba Pani lub Pan nie korzysta z biblioteki. Wszystko o co postuluje w poście od wielu lat robi się w bibliotece
 • @Wędzonka2345 - Pewnie post napisał jakiś nieczytelnik i niebywalec Biblioteki:( Ja od lat korzystam z propozycji kulturalnych Biblioteki Elbląskiej. Wyrazy szacunku dla bibliotekarzy!!!
 • @Wędzonka2345 - Jaki nick - takie propozycje
 • @Wędzonka2345 - DO "HEJTERÓW MATOŁKÓW". Po pierwsze napisałem KLITURALNIE swoje postulaty w przeciwieństwie po waszych wynurzeń. Po drugie brak promocji w LOKALNYCH MEDIACH !!!!! To że nie wiem o tych akcjach świadczy tylko o tym, że nie są promowane w mediach lokalnych głównie PORTALACH INFORMACYJNYCH. A tak nie uczęszczam do Elbląskiej biblioteki bo jestem z sąsiedniego powiatu kochani "hejterzy matołki". Hashtagi: #wedzonka, #przewyzsza, #hejterow, #intelektualnie
 • Czytać zacznij, to będziesz bez błędów pisał te mądre komentarze xd
 • @Wędzonka2345 - No cóż, takie akcje i urozmaicenia są, wystarczy się doinformować
 • przyjme darmo kazda ksiazke, zima idzie
 • A po co zmieniać system na jakiś izraelski skoro nasz polski dobrze sobie radził, można było zamówić sobie książki w wypożyczalni międzybibliotecznej i ściągnąć z innej biblioteki w Polsce. Co ta zmiana tak naprawdę nowego wniosła poza tym że dyrektor znowu musi się wykazać zmieniają z dobrego na niekoniecznie lepsze. Hashtagi: #witek
 • A dlaczego system nie ma funkcji podpowiadania i dopasowania tytułów do czytelnika na bazie przeczytanych już książek lub konkretnych tytułów? Co z tego że mogę wyszukać tytułu którego szukam ale tak jak z vod oczekuje ze system powinien podpowiadać użytkownikowi tytuły. Po opisie w artykule wydaje się że ten nowy system nie jest dostosowany do potrzeb zwykłego użytkownika
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  Przyjacie-biblioteki(2022-11-23)
 • @Wędzonka2345 - Napisalam grzecznie a to Pan mnie obraża. Skoro taki internetowy to www.bibliotekaelblaska.pl wsio o bibliotece. Wystarcza dobre chęci
 • Bo w tych czasach jest dziwna moda na ciągłą zmianę, nawet na gorsze. Wieczne zmienianie ustawienia towaru na półkach sklepowych, zmuszanie do zmianaly interfejsu poczty elektronicznej czy banku na "bardziej przyjazny". Efekt jest taki, że ludzie irytują się w sklepach nie mogąc niczego znaleźć. Mając wybór, zostawiają stary interfejs, bo jest już znany i przyjazny.