UWAGA!

Morze skarbów

Na Podzamczu Muzeum w Elblągu dobiegają końca wielomiesięczne przygotowania do jednej z największych i najważniejszych wystaw ostatnich lat.

Wystawę pt. "Życie codzienne w mieście hanzeatyckim" na podstawie trwających od wielu lat badań archeologicznych elbląskiego Starego Miasta przygotowuje wraz ze swoim współpracownikami szefowa badań i Pracowni Archeologii Miast - Grażyna Nawrolska.
     Elbląska starówka, którą II wojna światowa niemal w całości zmiotła z powierzchni ziemi, uważana jest za największy archeologiczny poligon w Europie. Nigdzie bowiem w tak dużym zakresie nie badano pozostałości miast sprzed wieków. Finansowane przez kolejne władze Elbląga wykopaliska trwają od ponad 20 lat. Każdy rok przynosi kolejne cenne znaleziska i nową wiedzę o tym, jak niegdyś budowano domy i jak rozwijało się duże portowe miasto.
     O skali badań świadczy ogromna liczba wykopanych przedmiotów. Jak szacuje Grażyna Nawrolska, do dziś archeolodzy znaleźli kilkaset tysięcy śladów życia i pracy dawnych mieszkańców Elbląga. Na ponad 300 metrach kwadratowych będzie można zobaczyć około 2 tysięcy przedmiotów, w większości nigdy dotąd nie pokazywanych. Część z nich będzie eksponowana tradycyjnie - w chronionych alarmami gablotach - przygotowano jednak także aranżacje, które - jak podkreśla Grażyna Nawrolska - dużo bardziej przemawiają do wyobraźni widzów.
     Na Podzamczu znajdą się przedmioty, które obrazują rozmaite dziedziny życia dawnych elblążan. Będzie rekonstrukcja średniowiecznej kuchni z naczyniami, stołem i paleniskiem, prezentacja zastawy stołowej z późniejszych epok, będą przedmioty związane z higieną, aranżacja dziecięcego pokoju, instrumenty muzyczne, monety, skarbonki czy elementy broni. Będzie także można zajrzeć do warsztatu rogowiarskiego czy rybackiego.
     - To próba odtworzenia tamtego świata – uważa Grażyna Nawrolska. - Przedmioty, jakie znaleźliśmy, zostały kiedyś przez swoich właścicieli skazane na zatracenie, zapomnienie - były wyrzucane do śmietników i latryn, choć nieraz były zupełnie dobre. My po kilkuset latach chcemy je przywrócić do życia i jednocześnie przywrócić pamięć o tamtych ludziach.
     Wystawa prezentująca życie codzienne w mieście Hanzy zostanie otwarta w najbliższy piątek o godz. 17 i czynna będzie do końca roku, tak, aby - jak podkreślają organizatorzy - mogli ją obejrzeć wszyscy zainteresowani dorośli oraz młodzież. Później ekspozycja ma być pokazywana w Polsce i za granicą. Warto pamiętać też o tym, że w piwnicach Podzamcza mieści się stała wystawa skarbów Starego Miasta.
     - Obie prezentacje będą istnieć równolegle, będzie więc można porównać je, popatrzeć i zastanowić się, co dobrego znowu nam los przyniósł – zachęca elbląska archeolog.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • do redakcji portEl - wystawa została w piątek otwarta. Jeżeli chcecie być "gazetą" to trzeba być bardziej aktualnym
 • O co się Ciebie Mar biega, przeca tak właśnie w artykule stoi.
 • ty bezimienny anonimie - czytaj uważnie. Jest napisane, że BEDZIE wystawa, a nie że jest. A odpowiedzi od redaktorów portEL nadal nie ma...
 • i vice versa Marciu: "Wystawa prezentująca życie codzienne w mieście Hanzy zostanie otwarta w najbliższy piątek o godz. 17"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bezimienny(2004-08-01)
 • no własnie "ZOSTANIE" jak sam napisałeś. A ten piątek to był 23 lipca, a właśnie się zaczyna sierpień. Bardzo aktualne, bardzo... A może by coś więcej np. o otwarciu, itp.
Reklama