UWAGA!

Musical po elbląsku

 
Elbląg, Małgorzata Borys
Małgorzata Borys (fot. Anna Dembińska)

Grupa elblążan postanowiła przygotować musical. Od początku wakacji uczestniczą w warsztatach wokalnych, aktorskich i tanecznych. Premiera musicalu „Na skrzydłach pasji” odbędzie się 9 września w Teatrze im. Sewruka. Rozmawiamy z Małgorzatą Borys, organizatorką całego przedsięwzięcia pod nazwą „Elbląg Musical Project”.

- Skąd pomysł na musical?
       - Od lat współpracuję z niektórymi współorganizatorami projektu. Tworzyliśmy różne koncerty, np. koncert charytatywny dla szkoły muzycznej, koncert walentynkowy, koncert bajkowy z okazji Dnia Dziecka. Po ostatnim wspólnym koncercie, po udanej współpracy z teatrem, pomyśleliśmy z Kamilem Jędrzejewskim, że warto zrobić coś nowego. Kamil zaproponował musical. I zrobiliśmy musical (śmiech). Wszystko jest autorskie. Teatr się zgodził, cała machina ruszyła. Dostaliśmy patronat honorowy od prezydenta Elbląga.
       To będzie coś więcej niż tylko spektakl. Zależy nam, aby dotrzeć do młodych ludzi. Termin wakacyjny sprawił, że postanowiliśmy podszkolić młodzież, połączyć ich umiejętności. Są u nas osoby uzdolnione aktorsko, które po zajęciach wokalnych nagle pięknie śpiewają. Są takie osoby, których wokal jest na naprawdę wysokim poziomie, natomiast z grą aktorską na początku nie było tak dobrze. Teraz jest znakomicie. Dzieją się cuda!
       - Opowiedz, o czym będzie ten spektakl.
       - Musical opowiada o klasie maturalnej. O różnych relacjach i grupach w szkole. Jest śmietanka towarzyska, kujony, trafił się nawet jeden paker, który zastrasza inne osoby (śmiech). Są trzy przyjaciółki, które chcą zdobyć głównego bohatera. Główny bohater to Robert. Jest przystojny, zamożny. Na końcu oczywiście wygrywa prawda, szczere uczucie, dobro. Musical będzie lekki, przyjemny. Pozytywna historia z przesłaniem, z humorem.
       - Ty na pewno nie jesteś amatorką. Od lat śpiewasz, kiedyś tańczyłaś. Czy wśród uczestników są osoby, które nie były wcześniej związane ze sceną?
       - Tak, są takie osoby. Michał, musicalowy Robert, jest cudownym aktorem. Dyrektor teatru po ostatnim konkursie recytatorskim zaproponował mu pracę. Oczywiście musi skończyć studia, aby dostać dyplom. Na początku był bardzo przybity, bo nigdy nie śpiewał. Po miesiącu ćwiczeń zaskoczył nas tym, że wydobywa z siebie dźwięki na zaskakująco dobrym poziomie jak na osobę nigdy nie śpiewającą. Nie mam tutaj osób, które mają dwie lewe nogi (śmiech). Poziom, który pokażemy, jest naprawdę wysoki!

  Elbląg, Młodzi ludzie ćwiczą do musicalu od początku wakacji
Młodzi ludzie ćwiczą do musicalu od początku wakacji (fot. Anna Dembińska)


       - Jak wyglądały castingi do musicalu?

       - Nasze castingi odbywały się MDK-u pod koniec czerwca. MDK jest współorganizatorem. Udostępniają nam sale, gdzie możemy ćwiczyć. Ćwiczymy także w Ratuszu Staromiejskim. Przesłuchania odbywały się w dwóch różnych terminach, ponieważ jedne przesłuchania dotyczyły tylko i wyłącznie tancerzy, a drugi termin należał do aktorów i wokalistów. Uczestnicy castingu musieli zaśpiewać dwie piosenki, wyrecytować wiersz i fragment prozy. Pani reżyser zadawała im różne scenki do zagrania. Jeśli widzieliśmy, że ktoś pasuje do danej postaci, sprawdzaliśmy ich pod kątem danej roli. Już na przesłuchaniach poziom nas bardzo zaskoczył. Tylko dwie osoby zostały odrzucone. Z początkiem lipca ruszyły próby. Projekt był skierowany głównie dla elblążan. Zgłosiły się też osoby z okolic naszego miasta. Z Pasłęka, Malborka, Sztumu. Mamy nawet dwóch aktorów z Wrocławia: studentkę studium Teatru Muzycznego „Capitol” oraz studentkę Akademii Muzycznej.
       - W jakim wieku są uczestnicy?
       - Najmłodsza uczestniczka ma 7 lat, a najstarsza 23. Jak widać młodzi ludzie są aktywni i chcą się rozwijać!
       - A w jaki sposób można zdobyć bilet na premierę musicalu?
       - Liczba miejsc jest ograniczona. Z 508 biletów połowa została już sprzedana. Bilety są do nabycia na stronie internetowej.
      
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym musicalu, którego premiera odbędzie się 9 września. Dzień później odbędzie się spektakl dla elbląskich szkół.
      
Anna Kaniewska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To fajnie, że w naszym kierowanym przez prowincjonalne władze mieście są ludzie pozytywnie nastawieni, którym chce się chcieć.
 • Nie do wiary, musical tylko dla 500 osób!!!! ( a połowa biletów jest tylko do nabycia) Kto za to płaci. Dzieci wymyśliły, że zrobią sobie musical dla żartu dla swoich kolegów i rodzin, bo chyba nie dla Elblążan!!! i Patronat Prezydenta -Żart.
 • A pani Małgorzata Borys to jakie ma wykształcenie i uprawnienia do organizacji takiego musicalu?
 • Tak się składa, że w teatrze tylko tyle miejsc jest dostępnych na dużej scenie. Z chwilą rozpoczęcia sprzedaży biletów rodzice, znajomi, nauczyciele tych młodych ludzi jak i ludzi im zupełnie obcy zadbali o to, by nabyć bilety jak najszybciej, dlatego miejsc jest z każdym dniem mniej. Chcemy, aby każdy miał możliwość zobaczenia tego widowiska, ale nie rozmnożymy siedzeń w teatrze. Bardzo serdecznie zapraszamy na ten musical, by ocenić poziom jaki będą prezentowali aktorzy i ocenić jak wielkim " żartem" był ten musical i ich ciężka praca, którą włożyli w jego przygotowanie, bo do " żartu" temu spektaklowi muzycznemu jest zdecydowanie daleko. Pozdrawiamy.
 • To moze warto zorganizować wiecej przedstawien, jeśli będą chętni
 • A może coś więcej o muzyce i muzykach? Bo o ile wiem to bez nich to raczej nie byłby musical
 • Do Organizatorzy nikt nie wymaga cudu rozmnożenia miejsc w teatrze ale takiej organizacji, aby chętni Elblążanie mogli ten musical zobaczyć. Nie mogłem wcześniej nabyć biletów bo dopiero dzisiaj o takim musicalu przeczytałem a swoją drogą kto finansuje ten projekt? Bilety jak na amatorski musical dość drogie 35 zł.
 • Pomyślałby kto, że nie ma do czego się przyczepić pod artykułem, a jednak Elblążkowy ból dolnej części pleców jak zwykle wyłazi z niektórych komentarzy każdą szparą. ..
 • syf jakich mało. Jakby bilety były po 10zł to rozumiem ale 25zł(o ile sie nie myle) i to jeszcze ulgowy!!!małe zainteresowanie bedzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  8
  asdqwd(2014-08-16)
 • Ale autopromocja pani ze zdjęcia, trochę wstyd, że tak mało w artykule o muzykach grających. Ta pani to w końcu organizatorka, śpiewaczka, muzyk czy tancerka?:) pozdrawiam prawdziwych muzyków
 • Szanowna pani redaktor- to, ze ktoś śpiewa, tańczy itp. wcale nie świadczy o tym, ze jest fachowcem (podobnie jak Hanna Gieda- przecież ona zaledwie rok temu zdała maturę! a " będzie obserwować rozwój wokalny uczestników" !!!! ŚMIESZNE). Nie róbcie z nich na siłę profesjonalistów!- do tego jest długa i żmudna droga.
 • Młodzi ludzie organizują musical (chyba 1 w Elblągu), poświęcają swoje wakacje by przygotować go jak najlepiej a elblążanie urządzają sobie kpiny! Co z tego że Hanna Gieda rok temu zdała maturę?! Ma wieloletnie doświadczenie na scenie i zdolności wokalne. A Małgorzacie Borys pełen szacunek że się tego podjęła bo to nie jest taka łatwa sprawa :) Ludzie jeśli serio macie coś do danych osób powiedzcie im to prosto w twarz. Przyjdźcie i sami oceńcie jak to wyjdzie i wtedy komentujcie! Pozdrawiam :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  11
  ~Ktoś(2014-08-18)
Reklama