UWAGA!

Muzeum i Galeria EL zadbają o twórcze dziedzictwo Ryszarda Tomczyka (Śladem publikacji)

 Elbląg, Muzeum i Galeria EL zadbają o twórcze dziedzictwo Ryszarda Tomczyka (Śladem publikacji)
(fot. archiwum Muzeum Archeologiczno-Historycznego)

Po publikacji artykułu Edwarda Pukina na temat zabezpieczenia twórczego dziedzictwa Ryszarda Tomczyka otrzymaliśmy oświadczenia Muzeum Archeologiczno-Historycznego i Centrum Sztuki Galeria EL, które publikujemy poniżej.

Oświadczenie Muzeum

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu uprzejmie informuje, że jest zaangażowane w ochronę tej części spuścizny po zmarłym niedawno dr Ryszardzie Tomczyku, która obejmuje dokumenty życia artystycznego i kulturalnego w Elblągu,  jakie systematycznie gromadził od początku lat 60. XX w.

Dr Ryszard Tomczyk był nie tylko niestrudzonym uczestnikiem, komentatorem życia kulturalnego w naszym mieście. Wiele dokumentów obejmuje jego osobistą twórczą aktywność w tej dziedzinie. Jeszcze za życia Pan Ryszard Tomczyk zabiegał o zabezpieczenie części dokumentacyjnej swoich zbiorów. Muzeum latem 2020 roku zadeklarowało gotowość ich przejęcia. Aktualność ustaleń poczynionych latem potwierdziła ostatnio wdowa, Pani Alina. Proces ewentualnego przejęcia przez Muzeum nie będzie prosty i krótki, gdyż ten obszerny zbiór wymaga jeszcze wstępnej selekcji i uporządkowania.

Wiesława Rynkiewicz-Domino, Muzeum Archeologiczno-Historyczne

 

Oświadczenie Galerii EL

Jako głos w dyskusji zaczętej przez pana Edwarda Pukina na temat artystycznej spuścizny po Ryszardzie Tomczyku, mając na uwadze fakt, że artysta ten jest nam szczególnie bliski – przez lata pełnił funkcję komisarza Galerii EL, przesyłamy kilka słów komentarza Mateusza Florczaka – archiwisty w Centrum Sztuki Galeria EL.

 

„W imieniu Centrum Sztuki Galeria EL oraz swoim pragnę zapewnić, że pozostaję w stałym kontakcie z panią Aliną Tomczyk, wdowie po panu Ryszardzie Tomczyku. Pomimo trwającej pandemii udało nam się wraz z panią Aliną w dość krótkim czasie od śmierci dawnego komisarza Galerii rozpocząć owocną współpracę w zakresie przekazywania materiałów tekstowych i fotograficznych, składających się na wspomnianą w artykule pana Edwarda Pukina prywatną kolekcję, imponującą i niewątpliwie cenną dla przeszłości kulturowej Elbląga.”

Mateusz Florczak, Archiwista (Archiwum zakładowe Centrum Sztuki Galeria EL)

 

Fascynująca i bogata historia Galerii EL oraz twórców z nią związanych, między innymi Ryszarda Tomczyka, jest naszym „oczkiem w głowie” i znajduje wyraz choćby w najnowszej – mającej wernisaż w formie online właśnie wczoraj, 17 grudnia – wystawie zatytułowanej „Od EL do GEL. Archiwalne materie”, prezentującej subiektywny wybór artefaktów, już teraz stanowiący korpus Archiwum zakładowego CS Galeria EL.

Wojciech Minkiewicz, rzecznik prasowy CS Galeria EL

 

 


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dlaczego na drugim brzegu rzeki nie ma laweczek. Tak samo tu na zdjęciu widzimy że laweczek nie ma. Czy naprawdę U M jest tak zawziety w tej kwestii.
 • Obudzili się łaskawcy
 • RobertKoliński Brawo elbląskie Muzeum! Za tę słuszną i zbawienną decyzję należą się muzealnikom gratulacje i podziękowania. Reżimowemu zaś IPN i jego załganym czynownikom z gębami pełnymi frazesów o "ochronie dziedzictwa"należy się natomiast nagana, odebranie rabowanych obywatelom, niepotrzebnie ogromnych i całkowicie zbędnych środków marnowanych co roku na ich propagandową, zakłamaną i partyjniacką, bo nie obywatelską, anty-polską działalność, a docelowo rozpędzenie na 4 wiatry tej załganej, pato-prawicowej, propagandowej, reżimowej, szkodliwej a bizantyjskiej instytucji partyjnej. Hashtagi: #patoprawica, #propaganda, #falsz, #zlikwidowacIPN
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  10
  RobertKoliński(2020-12-18)
 • A może by tak Galeria się obudziła. Siedzą tylko, gapia sie w obrazy i nic nie robia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  7
  Milosniksztuki(2020-12-18)
 • Kolejna atrakcją turystyczną:D miejsc w hotelach nie starczy na ten najazd turystow :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  ZdzichuMarynarz(2020-12-18)
 • Czyli wystrzelał się z kapiszonów autor wcześniejszych tego czegoś? Cytuję ". .. Pan Ryszard Tomczyk zabiegał o zabezpieczenie części dokumentacyjnej swoich zbiorów. Muzeum latem 2020 roku zadeklarowało gotowość ich przejęcia. Aktualność ustaleń poczynionych latem potwierdziła ostatnio wdowa, Pani Alina. .. ."W jakim celu Portel publikował tego co z list PISu startował do sejmiku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Na_ulicy_mówią(2020-12-18)
 • W Magazynie Elbląskim nowo wydanym nr 37 ukazał się ciekawy artykuł na temat Ryszarda Tomczyka i nie tylko
 • Słaba to reklama Magazynu Elbląskiego.
 • Ciekawe czy nasza Biblioteka Elbląska zadbała o to żeby mieć wszystkie wydania Regionów, Tygla, książek autorstwa R. Tomczyka. Magazynów Elbląskich itd.
 • Nic tylko Zbiórka Narodowa "Oczko w głowie"dla Ryszarda. Potem już tylko granitowy monument w centrum Elbląga.
 • Pan Ryszard bardzo umiejętnie i stanowczo zabiegał o swoje interesy. Gorzej było z czułym myśleniem o innych. , głównie jego intelektualnych oponentach.
 • Pan Tomczyk to człowiek "renesansu"wielce utalentowany, malarz, literat, krytyk po prostu tworzył czy to się komuś podobało czy też nie.
Reklama