UWAGA!

Naukowcy śladami Wikingów

Elbląg, Zbiory MA-H z tego okresu.
Zbiory MA-H z tego okresu.

W elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym gościła w niedzielę (28 września) grupa naukowców ze Skandynawii. Uczestnicy polsko-skandynawskiego seminarium zapoznali się ze stanem badań archeologicznych i ekspozycjami dotyczącymi wpływów ludów wikińskich na dzisiejsze okolice Elbląga.

Dr Maria Kasprzycka, dyrektor MA-H, spotkała się z gośćmi w… domu wikingów. Replika dawnego domu z Truso jest bowiem wybudowana i stoi na dziedzińcu muzeum. Było to dla naukowców nie lada atrakcją.
     - Wiedza o kontaktach ludów nadbałtyckich sprzed tysiąca lat z każdym rokiem się poszerza. Coraz więcej jest też uczonych, którzy osobiście chcą ją uzupełnić o doświadczenia z podelbląskich stanowisk archeologicznych. Skandynawowie, co oczywiste, najbardziej interesowali się badaniami nad Truso - wyjaśnia Maria Kasprzycka.
     Seminarium odbywa się w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Przewodniczy mu znany archeolog, prof. Przemysław Urbańczyk. Elbląg jest miejscem, które naukowcy dodatkowo odwiedzili, dla poszerzenia wiedzy z tematyki zasięgu oddziaływania kultury skandynawskiej na południowe brzegi Bałtyku.
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • a nie wstyd wam ze do dzisiaj nie ma osady Truso?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  smieszne(2008-09-29)
 • Wstyd, oj wstyd władzy naszej kochanej. W całej Polsce buduje się w 2-3 lata przy wspólpracy wielu szczebli władz i to działa a w EB od nastu lat tylko się gada. .. I idiotyczny bezmózgi projekt powstania osady na Wsepce Spichrzo-smieci. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Szajer(2008-09-29)
 • W ogóle niczego bym nie budował. Wikingów nigdy nie było. Wikingów wymyślili szwedzcy romantycy o charakterze narodowym. Niejaki Erik Geijer w swoim wierszu Wiking wprowadził do literatury i historii nazwę Wikingowie a popularności wymyślonemu ludowi przysporzył Jezajasz Tegnér (taki nasz Sienkiewicz) gdzie Wikingowie byli bohaterami Frithiofowej sagi i wielu późniejszych tekstów. Chodziło o dorobienie Szwedom pięknej narodowej tożsamości bo nie wiadomo było skąd się wzięli. Czy z gwałtów Duńczyków na Finkach czy Finów na Dunkach. Wcześniej czyli gdzieś przed 1810-20 rokiem o jakiś Wikingach nie słyszano.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prowokato(2008-09-29)
Reklama