UWAGA!

Noc w Muzeum Stutthof

 
Elbląg, Noc w Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof zaprasza na „Noc w Muzeum”, która odbędzie się w piątek, 31 lipca od godz. 21. Nocnemu zwiedzaniu Muzeum w tym roku będzie towarzyszył występ chóru mieszanego Skont–Tin–Nont z Unisławia pod dyrekcją Mariusza Bartkowskiego.

Utwory będą nawiązywały do idei pokoju, głębi człowieczeństwa i tolerancji. Nie zabraknie także elementów muzycznych związanych z KL Stutthof. Jednym z wykonywanych utworów będzie bowiem skomponowana w obozie pieśń „Sen więźnia”, do której słowa napisał Zdzisław Karr-Jaworski, a muzykę Lubomir Szopiński. Nowego opracowania utworu dokonał członek chóru, Stanisław Zdrojewski z Chełmży, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
       Wśród innych utworów wykonywanych przez chór z Unisławia będą pieśni ludowe, wybrane spośród 150, które przed wojną zebrał w Grzybnie (ziemia chełmińska) późniejszy więzień obozu Stutthof, ks. Cyryl Karczyński (duszpasterz w Luzinie, Białutach, Glaznotach, Rywałdzie i Cekcynie).
       Chór Skont-Tin-Nont z Unisławia powstał w 2009 r. Mimo dość krótkiej historii ma już na swym koncie sporo sukcesów (zwycięstwa w konkursach: O Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Międzynarodowym Spotkaniach Chóralnych w Chełmnie, Wojciechowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Stargardzie Gdańskim; II miejsca w: Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim, Ogólnopolskim konkursie kolęd i pastorałek w Chełmnie i in.
       Chór brał także udział w koncercie „Niech lampy naszej wiary nie gasną” w katedrze bydgoskiej z okazji beatyfikacji Jana Pawła II (wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod batutą Piotra Salabera). Chórzyści brali także udział w nagraniu fragmentów ścieżki dźwiękowej do filmu „Wymyk” (reż. G. Zgliński , R..Więckiewicz w roli głównej).
       Podczas „Nocy w Muzeum” będzie można także zobaczyć fragmenty filmu „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939-1945”, który został zrealizowany przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu Patriotyzm Jutra oraz zwiedzić wszystkie stałe i czasowe ekspozycje Muzeum Stutthof.
      
organizatorzy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama